• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Obóz Bieszczady

+1 głos
Czy organizacja obozu w Bieszczadach (możliwie w jakimś pensjonacie lub na polu namiotowym, chodzi o minimalizację kosztów) różni się zwykłego obozu (stanica w środku lasu, namioty) pod względem spełniania wymogów, zaświadczeń, papierologii, uzyskania zgód, uprawnień? Dojazd prawdopodobnie będzie pociągiem, zatem czy to ma jakiś wpływ na kolejne sprawy?

 

Pierwszy raz coś takiego organizuję w naszym środowisku, dlatego nie mam w tej kwestii zbytniego doświadczenia, dlatego chętnie wysłucham także rad odnośnie spraw technicznych itp :)
pytanie zadane 2 października 2015 w HAL/HAZ przez użytkownika Los Bananos (2,991)  
Współczynnik akceptacji: 60%
   
Generalnie nie, ale pytanie brzmi czy planujecie obozować gdzieś na terenie BdPN czy w innych okolicach? Bo to trochę uzależnia co wam wolno a co nie.
Raczej celujemy w nocleg poza Parkiem, ale wiadomo, że wyprawy na jego teren będą miały miejsce
To organizujesz jak każdy inny obóz. A w Parku (zresztą jak w każdym PN) są bardzo silne obostrzenia co do rozpalania ognisk, o schodzeniu ze szlaków czy obozowaniu poza miejscami do tego wyznaczonymi nie wspomnę.
A wymagany jest przewodnik?
Górski? Przepisy mówią chyba o wysokości, powyżej której przewodnik jest niezbędny. O ile dobrze pamiętam Bieszczady absolutnie się nie łapią na to, ale potwierdź to proszę, nie chcę z pamięci wprowadzić Cię w błąd.
Górski, oraz ogólnie przewodnik po parku narodowym

1 odpowiedź

+2 głosów
Ja robiłam obóz wędrowny w Bieszczadach z HS w 2013 roku.
Spaliśmy w różnych miejscach, raczej na polach, ale nie koniecznie, czasem w dość losowym miejscu, ale poza parkiem. W parku narodowym za to można spać tylko w wyznaczonych miejscach, np. świetną bazą jest baza mojej chorągwi w Nasicznem ;)

Jeśli chodzi o uprawnienia - kierownik, wychowawcy - jak zawsze. Kiedyś w przepisach było chyba coś takiego, że wychowawca na wycieczkach górskich może mieć pod sobą mniej osób (15 zamiast 20), ale nie wiem, czy nadal to jest... Ktoś potwierdzi/zaprzeczy? Nas było na obozie za mało, żebym musiała się tym martwić.

Co do przewodnika po górach - podobno kiedyś trzeba było mieć przewodnika powyżej 1000 m, ale podobno znieśli. My nie mieliśmy, mijaliśmy inne grupy harcerzy i oni też nie mieli. Za to płaciliśmy oczywiście za wstęp do PN - chociaż z tym też jest dziwnie, bo o ile przy wejściu na Połoninę Wetlińską są budki, w których się płaci, to na Połoninę Caryńską można wejść bez tego (nie to, że nie chcieliśmy płacić, nie było gdzie...), co więcej po Caryńskiej ludzie chodzą z psami, a w parkach z reguły nie można (chyba że to po prostu jakiś wyjątek). Przy Tarnicy nie wiem jak jest, tam nie dotarłam.

Ze spraw, które warto przemyśleć, to to, "w jaki sposób" będziecie po tych górach chodzić - małymi grupkami, całą grupą? My pozwoliliśmy ludziom iść w swoim tempie (było nas ok. 10 + kadra, mały obozik), jedna osoba z kadry na początku, reszta na końcu zbierała niedobitków, umawialiśmy się w jakimś miejscu i tam na siebie czekaliśmy. Niestety spowodowało to, że przy podejściu na Połoninę "początek", czekał na "koniec" 1,5 h. Z drugiej strony, jeśli każesz ludziom iść w tempie najsłabszego też będą się męczyć, więc warto o tym pomyśleć przed wyjazdem :)
odpowiedź 8 października 2015 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  
edycja 10 października 2015 przez użytkownika Aleksandra Golecka
Super, super, wincyj takich rad! xD
Jak przyjdzie Ci do głowy jakieś konkretniejsze pytanie to napisz, będzie więcej ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 398 wizyt
pytanie zadane 6 kwietnia 2021 w HAL/HAZ przez użytkownika FQX (135)   2 7
+1 głos
0 odpowiedzi 382 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika Bogna (110)   1 3
+1 głos
1 odpowiedź 383 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2017 w HAL/HAZ przez użytkownika dh. Justka (313)   5 7 18
0 głosów
2 odpowiedzi 1,859 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2021 w HAL/HAZ przez użytkownika Theodor (150)   2 4 9
+1 głos
0 odpowiedzi 901 wizyt
pytanie zadane 19 czerwca 2020 w HAL/HAZ przez użytkownika Cerodanim (189)   2 4 11
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...