• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Odwołanie od decyzji w sprawie niezaliczenia służby instruktorskiej

0 głosów
Wg uchwały nr 22/XXXIII Rady Naczelnej ZHP z dnia 18.06.2006 możemy odwołać się od decyzji komendanta w sprawie zaliczenia służby instruktorskiej. Niestety, nie istnieje żaden przykład jak napisać takowe pismo, czy powinien posiadać jakieś załączniki, etc. Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją w swoim hufcu, stąd mam prośbę do Was - jeśli posiadacie jakieś informacje - byłabym wdzięczna za każdą Waszą pomoc, za każde informacje.
pytanie zadane 16 września 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika ciemslawa (130)   1 2 7
Współczynnik akceptacji: 0%
   
Samo odwołanie piszesz do sądu harcerskiego (hufiec) i tyle. Dopiero kiedy sąd zapozna się ze sprawą może oczekiwać od Ciebie i/lub komendanta wyjaśnień.

1 odpowiedź

+4 głosów

Statut, § 22

  1. Właściwy komendant hufca, komendant chorągwi lub Naczelnik ZHP zalicza instruktorom corocznie służbę instruktorską.
  2. Od decyzji w sprawie zaliczania służby instruktorskiej przysługuje odwołanie do sądu harcerskiego.

Czyli odwołanie od decyzji komendanta hufca składamy do sądu harcerskiego hufca lub (jeśli w hufcu nie ma) chorągwi. Dodatkowo, zgodnie z przytoczoną uchwałą, jest jeszcze "pośredni" etap odwołania - do samego komendanta:

10. W przypadku niezaliczenia służby instruktor ma prawo odwołania się do właściwego komendanta w ciągu jednego miesiąca od daty ogłoszenia rozkazu lub upływu terminu określonego w pkt. 9 [koniec października]. Od decyzji komendanta w sprawie wniesionego odwołania przysługuje odwołanie do właściwego sądu harcerskiego.

Czyli w momencie, w którym pojawia się rozkaz o niezaliczeniu służby LUB minął koniec października, a służba nie została zaliczona mamy 1 miesiąc na odwołanie się do komendanta. Jak ten odrzuci odwołanie to kierujemy je dalej do sądu.

Co do wzoru wniosku to ja bym się tam jakoś mocno nie przejmował. Wzór podobny do podania czy meldunku, tylko ma tytuł "odwołanie". W nagłówkach trzeba zawrzeć kto się odwołuje, a w treści to jakoś uzasadnić. Załączniki można w razie potrzeby dodać, aby np. uzasadnić samo odwołanie

odpowiedź 17 września 2015 przez użytkownika karol-gro (17,694)  
Gorzej właśnie jest z tym uzasadnieniem. Mam wypisać, że w ciągu roku harcerskiego pełniłam takie a takie funkcje instruktorskie z rozkazu komendanta, że składki opłacone oraz że przestrzegam Statutu ZHP?

No najlepiej wiedzieć, czemu właściwie komendant nie chce służby zaliczyć i napisać, że to nie prawda. Ale wymagania do zaliczenia służby są 4:

  1. funkcja instruktorska lub działanie na rzecz ZHP (w tym przypadku jak rozumiem masz taką funkcję).
  2. Przestrzeganie statutu. Tutaj bym zadeklarował (oświadczył), że przestrzegam i ew. uzasadnił to brakiem kar. Jeśli komendant ma tu jakieś zastrzeżenia, ale ani nie wydał żadnej kary, ani nie zgłosił tego np. do sądu harcerskiego no to sprawa jest trochę bezpodstawna. Jeśli np. była sprawa w sądzie, ale sąd nie dopatrzył się złamania statutu to można decyzję sądu załączyć.
  3. Uzyskał pozytywną opinię przełożonego. Warto na papierze załączyć do wniosku
  4. Opłacone składki. Można załączyć potwierdzenie z książeczki instruktorskiej, ew. potwierdzenie przelewu.

Jak komendant uzasadnił niezaliczenie to po prostu "odbijamy piłeczkę". A jak nic nie wiadomo to można wszystkie 4 (zwłaszcza, że kolejny etap będzie w sądzie, który może być nie w temacie).

Niestety, na moje formalne pismo, komendant nie podał mi przyczyny niezaliczenia służby. Co do punktu 3, moim bezpośrednim przełożonym jest właśnie komendant hufca. Zatem mimo wszystko muszę uzyskać opinię żeby to dla niego załączyć do odwołania czy tylko już w dalszej drodze do sądu jeśli nie rozpatrzy mi pozytywnie?
Można złożyć odwołanie bez tego. Jeśli nie masz żadnej innej funkcji instruktorskiej (żeby mieć innego przełożonego) to najlepiej udowodnić, że dużo działałaś itp.. I ciągnąć to normalnym tokiem.
Ok. Dziękuję za wszystkie wyczerpujące odpowiedzi :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,474 wizyt
+3 głosów
2 odpowiedzi 1,934 wizyt
pytanie zadane 16 października 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Vistare (120)   2 2 4
0 głosów
1 odpowiedź 531 wizyt
+2 głosów
2 odpowiedzi 428 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 433 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2016 przez użytkownika liliana (105)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...