• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy próbować z zuchami?

+2 głosów
Czuwaj!
Jestem przybocznym drużyny harcerskiej- jest to drużyna wielopoziomowa, składamy się głównie z uczniów gimnazjum i podstawówki, jedna osoba z technikum. Na chwilę obecną jest nas mało- niecałe 15 osób, a serio aktywnych z 7... We wrześniu planujemy nabór, tym tazem także z innych  szkół, całego miasta ( jesteśmy jedyną drużyną w mieście). Przeprowadzamy nabór na pewno dla podstawówki i gimnazjum. Tu rodzi się problem czy spróbować z zuchami. Z jednej strony fajna inicjatywa bo w okolicy nie ma żadnej gromady zuchowej, z drugiej strony nigdy w drużynie zuchów nie było... Czy według was próbować? Jak to zwykle wygląda z zuchami? Wiemy mniej więcej o co chodzi w metodyce, ale jak to miałoby funkcjonować? Szóstki zuchowe utworzyć? Byłbym wdzięczny za przybliżenie tego tematu. Czy ktoś miał podobną sytuację?
pytanie zadane 29 sierpnia 2015 w Drużyna przez użytkownika jerry15 (115)   1 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+3 głosów
Nie miałem tego typu sytuacji, ale nasuwa mi się kilka kwestii do rozważenia.

Po pierwsze, skoro jako jedyni działacie w Waszej miejscowości to byłoby dobrze, gdybyście obejmowali wszystkie piony metodyczne.

Z moich obserwacji wynika, że ilość osób w wieku zuchowym przychodzących po naborze, w porównaniu z wiekiem harcerskim jest dużo większa, więc pewnie podbiło by Wam to stan liczebny.

Piszesz, że wiecie mniej więcej o co chodzi w metodyce. Czy ktoś z Was kiedykolwiek faktycznie pracował z zuchami? Albo posiada formalne przeszkolenie do tego pionu? Jeśli nie, to może ktoś z innego środowiska w Waszym hufcu, znający się na zuchach, byłby skłonny Wam pomóc? Albo może ktoś z Was przez jakiś czas podziałałby razem z jakąś gromadą zuchową w Waszym hufcu, nabrałby praktycznego doświadczenia i wtedy byście zrobili nabór zuchów?

Kolejna sprawa - jak wygląda u Was kwestia harcówki oraz ilości kadry i czasu jaki jest w stanie przeznaczyć na drużynę? Generalnie chodzi o to, że metodyki różnią się dość mocno i cotygodniowe zbiórki raczej powinny być inne dla zuchów i harcerzy. Jedna opcja to jeśli Wasza harcówka ma pomieszczenia pozwalające na jednoczesne oddzielne zbiórki pionów metodycznych. Druga, różne zbiórki w różne dni, ale wtedy jest kwestia czy jesteście kadrą w stanie tyle działać. Oczywiście, w obu przypadkach powinny odbywać się też zbiórki całej drużyny, co jakiś ustalony czas.

Działając z zuchami powinniście też brać udział w wydarzeniach namiestnictwa zuchowego (i innych organizowanych dla zuchów), więc pewnie kilka weekendów więcej w roku mielibyście zagospodarowanych harcerstwem.

Dalej - akcja letnia. Tutaj różne rzeczy widziałem. Z jednej strony, czasem normalnie zuchy jeżdżą z harcerzami pod namioty i jest dobrze. Z drugiej strony, częściej bywa tak, że zuchy na koloniach śpią w domkach. Zależy to od tego jakie są dzieciaki, jak się z nimi pracuje, od ich rodziców, od Waszych możliwości organizacyjnych.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem, przemyślicie wszystko dokładnie i podejmiecie dobre decyzje. Powodzenia :)
odpowiedź 29 sierpnia 2015 przez użytkownika M (2,195)   7 23 49

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 215 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2023 w Drużyna przez użytkownika Juliasito (110)   1 4
+6 głosów
3 odpowiedzi 1,227 wizyt
pytanie zadane 2 września 2013 w Drużyna przez użytkownika Marlenn (3,912)   35 56 82
+2 głosów
3 odpowiedzi 1,694 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2018 w Zuchy przez użytkownika kena (445)   4 10 23
–2 głosów
1 odpowiedź 525 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Olazuchola (104)   2 2 4
0 głosów
2 odpowiedzi 1,084 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika sb_siora (137)   3 6 11
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...