Dwie osoby to nie zespół. ;) I tu nie chodzi o czepianie się, tylko o fundamentalny fakt, że jednym z celów znaku służby jest współpraca w małej grupie, zgodnie z założeniami Metody. A mała grupa zaczyna się od trzech osób; również w instrukcji drużyny można znaleźć, że minimalna liczebność patrolu wędrowniczego to 3 osoby.
A wracając konkretnie do pytania: regulamin znaków służby mówi:
Prawo do przeprowadzania prób na znaki służb mają rady: drużyny wędrowniczej, drużyny wielopoziomowej, szczepu, kręgu instruktorskiego lub akademickiego.
Prawo do przeprowadzania prób na znaki służb mają rady:
Tak nie jest dobrze. Na każdym kursie pwd tłumaczymy m.in. co to jest mała grupa, jeden z fundamentów Harcerskiej Metody Wychowawczej – i że para to nie grupa! A że podstawowym założeniem znaku służby jest właśnie działanie w grupie wędrowniczej, siłą rzeczy nie można go robić w pojedynkę albo w 2 osoby.
W nowej „Instrukcji drużyny” w p. 46 jest to napisane otwartym tekstem: wędrowniczy patrol zadaniowy liczy minimum 3 osoby. „Członek referatu”, z którym rozmawiałaś, wprowadza Cię w błąd. I, jak już pisałem, nie chodzi o czepianie się sztywnych regulaminów, tylko o zrozumienie podstawowych założeń tego, co jako instruktorzy robimy w harcerstwie.