• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak poszerzyć kartę prób na naramiennik wędrowniczy nie posiadając żadnych stopni ?

0 głosów
Mam 19 lat, więc odpowiednim wiekowo wyzwaniem jest naramiennik wędrowniczy. Niestety nie do końca wiem co dokładnie oznacza poszerzyć próbę o poprzednie stopnie. Oznacza to, że muszę spełnić każde z zadań karty prób poprzednich stopni, aż od ochotniczki? W jaki sposób okiełznać to logistycznie ? W jaki sposób przedstawia się to graficznie ? Trzeba wypełnić każdą kartę prób po kolei. Proszę o wyrozumiałość i pomoc, moja przygoda z harcerstwem nie trwa długo ; ) Z góry dziękuję
pytanie zadane 12 sierpnia 2015 przez użytkownika Mkosa (105)   1 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
Naramiennik Wędrowniczy nie jest stopniem i nie ma być szczególnym wyzwaniem. Potwierdza on po prostu, że dana osoba rozumie ogólnie, na czym polega działanie wędrownicze. To jest oznaka przynależności do grupy metodycznej, a nie przed-stopień wędrowniczy. Próba wędrownicza (po której otrzymuje się Naramiennik) trwa kilka miesięcy, nie dłużej niż pół roku. Zresztą w przypadku osób przychodzących z zewnątrz próba wędrownicza jest połączona z Próbą Harcerza i Naramiennik dostaje się wraz z Krzyżem, więc siłą rzeczy nie może to być proces długotrwały.

Wymóg uzupełnienia wiedzy i umiejętności z poprzednich stopni dotyczy stopnia HO, a nie Naramiennika, a próbę HO otwierasz dopiero po zdobyciu Naramiennika.
odpowiedź 13 sierpnia 2015 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
0 głosów

Czuwaj Druhno!

Naramiennik wędrowniczy nie jest stopniem i teoretycznie nie musisz posiadać żadnego stopnia aby przystąpić do próby na naramiennik wędrowniczy.

Przydałby się dokładny opis sytuacji druhny. Rozumiem, że dopiero teraz wstąpiłaś do ZHP? Złożyłaś przyrzeczenie? Całkiem sporo można wyczytać z tego dokuentu

 

odpowiedź 13 sierpnia 2015 przez użytkownika Adam Łakomy (917)  
Czuwaj Druhu !

Tak, złożyłam Przyrzeczenie Harcerskie. Pozostawiając naramiennik wędrowniczy, ponieważ już rozumiem jego ideę i zasady. Chciałabym zapytać jak przystąpić do zdobywania kolejnych stopni (nie posiadam żadnego). Wszędzie pisze, że należy poszerzyć próbę np. na Samarytankę o niższe stopnie. Czy to oznacza, że mam wypełnić każdą kartę prób od Ochotniczki aż po np. Samarytankę ? Proszę o poradę w jaki sposób można się za to zabrać. :) I dziękuję za odpowiedź
Nie, nie masz dosłownie realizować wszystkich wcześniejszych prób.

Stopnie harcerskie są dostosowane do wieku i mają za zadanie wspomagać osiąganie przez harcerza kolejnych etapów rozwoju oczekiwanych od dziecka w danym wieku. Rozwoju wszechstronnego, nie samego opanowania umiejętności czysto harcerskich. Dlatego gdy obejrzysz sobie wymagania na kolejne stopnie, olbrzymią większość z nich dawno spełniłaś, po prostu żyjąc i rozwijając się jak każda normalna osoba. Dlatego wraz z opiekunem i/lub drużynowym bądź przybocznym przejrzycie kolejne stopnie i uwzględnicie w Twojej próbie HO tylko te wymagania, których z jakichś powodów jeszcze nie zrealizowałaś w „cywilnym” życiu.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 2,650 wizyt
pytanie zadane 18 lipca 2017 w Próby przez użytkownika Roux (371)   23 33 41
0 głosów
1 odpowiedź 2,481 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 321 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 3,046 wizyt
pytanie zadane 7 lutego 2017 w Próby przez użytkownika julkkaga (317)   13 27 34
0 głosów
1 odpowiedź 1,898 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2016 w Próby przez użytkownika julkkaga (317)   13 27 34
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...