• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czym są planowane zmiany metodyczne w ZHP?

+4 głosów
Czuwaj!

Od jakiegoś czasu na zhp.pl znajduje się informacja o poszukiwaniu drużyn do testów pilotażowych zmian metodycznych w ZHP. Zadałem mailowo pytanie o przybliżenie ich charakteru, ale ponieważ nie otrzymałem żadnej odpowiedzi (choćby wymijającej), to chciałbym spróbować tutaj. Czy ktokolwiek potrafi przybliżyć z czym może wiązać się ta propozycja?

Wiem, że szczegóły będą przesyłane do drużyn i hufców biorących udział w pilotażu, jednak dopiero po zamknięciu zgłoszeń o ile dobrze rozumiem. Jestem żywo zainteresowany tematem, ale nie widzę jak mogę się jako odpowiedzialny wychowawca zdeklarować do udziału i pracy nowymi narzędziami nie wiedząc wcześniej na co się piszę. Stąd taki temat.

Z góry dzięki :-)
pytanie zadane 29 lipca 2015 w Metodyka i metoda przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82
Współczynnik akceptacji: 100%
   

1 odpowiedź

+4 głosów
 
Najlepsza
Szczegółów proponowanych zmian nikt Ci nie da przed zamknięciem zgłoszeń, bo taką zasadę przyjęto. Chodzi o to, by w testach nie wzięli udziału tylko ci, którym się pomysły na wejściu spodobają, to zaburzyłoby obraz.

Podział metodyczny zostaje bez zasadniczych zmian, więc struktura jednostek się nie zmieni. Stopnie, sprawności, gwiazdki itp. pozostają, ale jest sporo poprawek (najwięcej chyba w stopniach). Pojawiają się nowe instrumenty metodyczne. Znacznie przerobiony i rozbudowany jest obszar nakierowany na pracę w zespole. Generalnie całość jest raczej poprawą istniejącego systemu niż tworzeniem nowego od nowa.

Wiem, że mało konkretnie, ale jak pisałem, konkretniej na tym etapie nikt Ci nie napisze. W ramach uspokajania obaw, nowymi narzędziami i tak zaczniecie pracować, najwyżej za 2 lata, nie teraz – chyba że testy pogrążą cały projekt, ale to moim zdaniem bardzo mało prawdopodobne. Jeśli się zgłosicie, przed rozpoczęciem testów będą szczegółowe szkolenia.
odpowiedź 29 lipca 2015 przez użytkownika vanadey (15,715)   17 80 296
wybrane 29 lipca 2015 przez użytkownika Adam Nowak
Ok, dzięki Andrzej - to zawsze coś. Tak czy inaczej dylemat pozostaje, ale...

Jeśli rzeczywiście zmiany idą w kierunku tuningowania systemu niż jego drastycznej zmiany to obawy mam już znacznie mniejsze i pewnie z ciekawości się zgłoszę.
Ja osobiście zachęcam. Drastycznych zmian nie ma, pojawiają się nowe elementy HSW, wiele z dotychczas zauważonych bolączek ma zniknąć. Nie kojarzę ani jednego miejsca, gdzie drużynowemu będzie trudniej pracować, jest za to sporo ułatwień.

a czy próba na naramiennik wędrowniczy nadal obowiązuje (moja drużyna bierze udział w tym projekcie) wyczytałam właśnie, że już tego ma nie być?

W moim rozumieniu Rada Naczelna właśnie zaorała pilotaż i wraz z nim cały projekt modyfikacji metodyk.

Tym niemniej, w myśl projektu zmian naramiennik miał się stać w pełni oznaczeniem przynależności do grupy metodycznej, bez konieczności pokonania wyzwań. Miała zniknąć próba wędrownicza jako próba, za nadanie Naramiennika miał odpowiadać konkrenie drużynowy po potwierdzeniu, że kandydat rozumie, o co chodzi w byciu wędrownikiem. Miała to być odpowiedź na dość częstą patologię traktowania Naramiennika jako „małego stopnia”, przeciągania tej próby do roku i znacznego odsetka prób ocenionych negatywnie.

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 589 wizyt
pytanie zadane 20 sierpnia 2015 w Wędrownicy przez użytkownika Asteriz (126)   2 2 5
+3 głosów
4 odpowiedzi 890 wizyt
pytanie zadane 22 sierpnia 2016 przez użytkownika Pestka (1,174)   34 58 71
+9 głosów
1 odpowiedź 603 wizyt
pytanie zadane 1 marca 2013 w Zuchy przez użytkownika harclot (2,605)   14 32 82
0 głosów
1 odpowiedź 406 wizyt
+2 głosów
0 odpowiedzi 253 wizyt
pytanie zadane 8 września 2016 w Metodyka i metoda przez użytkownika Mariox (192)   2 4 8
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...