• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Sznury na obozie

0 głosów
Zasady noszenia sznurów w ciągu roku są zupełnie jasne. Jednak spotkałem się z zupełnie różnymi opiniami na temat noszenia sznurów na obozie! Np. oboźny powinien mieć zielony sznur czy srebrny z ramienia? Zaznaczę, że chodzi o obóz hufca.
pytanie zadane 14 lipca 2015 w HAL/HAZ przez użytkownika bob (210)   4 8 12
Współczynnik akceptacji: 60%
   
Z tego co pamiętam, jako oboźny nosiłem zielony sznur z szyi.

3 odpowiedzi

+5 głosów
Cóż, zmienia się wszystko wraz z upływem czasu, zmienia się też oblicze obozowania, nie zawsze na plus.

Mam w ręku najobszerniejsze opracowanie o harcerskim obozowaniu z lat 30-stych. To Obozy Zbigniewa Trylskiego. Prawdziwy "biały kruk".... Mimo upływu ponad 80 /!/ lat, nadal jest to niezastąpione kompendium wiedzy obozowej. Otóż, według dobrej tradycji obozowania, to DRUŻYNA, by spełnić swój roczny cykl pracy, wyjeżdżała zastępami na obóz. Sumowano próby stopni finalizowano sprawności. Według Trylskiego, miesięczny obóz miał wartość całorocznej pracy drużyny. Na takim obozie, komendant i oboźny nosili sznury z szyi - bo nosili je zawsze - nawet wtedy, gdy nie mieli na sobie mundurów - do sznura obowiązywał porządny....gwizdek, zaś wszystkich znajomość odpowiednich sygnałów. Drużynowy - komendant /lub zastępujący go na obozie instruktor/ nosił granatowy sznur związany beczką. Oboźny zielony. Pozostała kadra sznury zielone wokół ramienia. Gdy zaczęto organizować zgrupowania Gniazd/szczepów - komendant zgrupowania też nosił sznur granatowy, ale ze srebrnym suwakiem. I tak to nadal wygląda w moim szczepie i większości krakowskich szczepów. Utrzymujemy w ten sposób wyjątkowość funkcji drużynowego i polowy charakter obozu, gdzie dyscyplina i ścisły podział zadań mają podstawowe znaczenie.
odpowiedź 14 lipca 2015 przez użytkownika Wilk Samotnik (2,486)   9 30 55
0 głosów
U nas na obozie (co prawda samego związku drużyn,ale to raczej nie robi większej różnicy?) nie było czegoś takiego. Każdy nosił taki sznur, jaki ma na co dzień.
odpowiedź 10 sierpnia 2015 przez użytkownika koniczynkax (113)   1 3 7
0 głosów
Kategoria HAL/HAZ, więc odpowiedź brzmi: W ZHP sznurów obozowych już się nie przewiduje. Każdy nosi sznur przysługujący mu wedle jego stałych funkcji w ciągu roku. Z tego co wiem, to zwyczaj utrzymał się w ZHR.
odpowiedź 10 sierpnia 2015 przez użytkownika wieczny_zuch (1,250)   13 26 41
Kategoria HAL i HAZ ? Obóz to nie "kategoria" a kontynuacja/podsumowanie pracy śródrocznej. Zespół kadry śródrocznej organizuje obóz, więc wyłania komendę. I komendanta. Kilka osób nie może nosić na obozie tych samych oznaczeń JEDNEJ ważnej funkcji. Przypominam, że harcerstwo polskie przyjęło ze skautingu brytyjski/wojskowy system oznaczania funkcji - stopień oficerski przysługuje funkcji, a nie dożywotnio!
 Ale widocznie ja się nie znam, bo zaliczyłem tylko w sumie dwa/trzy lata obozowania jako  komendant, oboźny i takie tam....na 30 dniowych obozach.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 2,440 wizyt
+4 głosów
1 odpowiedź 901 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika wieczny_zuch (1,250)   13 26 41
0 głosów
1 odpowiedź 369 wizyt
pytanie zadane 13 lipca 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Measy Camille Jones (165)   5 8 12
0 głosów
1 odpowiedź 500 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Greniol (151)   4 5 9
+4 głosów
2 odpowiedzi 995 wizyt
pytanie zadane 3 lipca 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika karol.w (206)   4 5 11
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...