• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Postępowanie w razie (...) na obozie

+5 głosów
Czy istnieje jakiś zbiór wytycznych jak należy się zachować na obozie w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń i sił przyrody (np. potężna wichura, podtopienie obozowiska, silne burze itp.)?

Czy należy na ten czas np. przenieść się z namiotów w bezpieczne miejsce by łamiące się drzewa nikomu nie zagrażały itp?
pytanie zadane 8 lipca 2015 w HAL/HAZ przez użytkownika Los Bananos (2,991)  
Współczynnik akceptacji: 60%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
Wydaje mi się, że nie da się wskazać żadnych rzetelnych metryk opisujących takie sytuacje i stosowalnych na obozie. Nie da się sformułować uniwersalnych zasad postępowania w oparciu o prędkość wiatru czy poziom opadów. Dlatego sama kadra w takich przypadkach, jak walące się drzewo czy mocne opady musi zachować rozsądek i po prostu ocenić możliwe zagrożenia i najbezpieczniejsze rozwiązania.

W przypadkach poważniejszych, ale nie nagłych zalecenia są wydawane przez służby takie jak Administrację Lasów Państwowych, Centra Zarządzania Kryzysowego itp.. Niekoniecznie komendant obozu musi sam utrzymywać z nimi kontakt. Przykładowo, ze względu na orkan, nasz hufiec, zgodnie z zaleceniami bodajże Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zalecił odwołanie biwaków mikołajkowych.

W sytuacjach nagłych najlepiej oprzeć się na decyzjach służb ratunkowych. Nawet jeśli jeszcze nie dojechali to można np. zadzwonić do Straży Pożarnej i zostawić im decyzję o ewentualnej ewakuacji.
odpowiedź 9 lipca 2015 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
–1 głos
W takich sytuacjach ogłasza się alarm i dalej powinno iść sprawnie.
odpowiedź 8 lipca 2015 przez użytkownika wrenpainter (96)   2
Tylko kiedy? Jak spadnie pierwszy listek przy porywie wiatru? Jak zacznie grzmieć i błyskać? Czy jak jakaś gałąź przygniecie (odpukać) namiot?
No niestety nie ma tu chyba żadnej konkretnej odpowiedzi. Będziesz mierzył prędkość wiatru? Śledź komunikaty meteo i obserwuj otoczenie - jeśli widzisz, że zaczyna się robić źle to lepiej ogłosić alarm niż później żałować.
Ale chodzi mi o to: ogłosić alarm i...? Pozostać w obozowisku? Wynieść się całkowicie z lasu? Czy siedzieć na otwartej stołówce?
Na każdej bazie obozowej powinny być wyznaczone sygnały i miejsce ewakuacji. Jeśli jedziecie na obóz w ramach zgrupowania to właśnie kadra zgrupowania powinna powiedzieć Ci jak to wygląda. Jeśli nie są w stanie Ci posiedzieć ( to niestety też się zdarza) sprawdz w pozwoleniu ppoż dla bazy lub zadzwoń do straży pożarnej i spytaj się tak to wygląda  w przypadku samodzielnych obozów także potrzebna jest zgoda straży pożarnej, więc od razy przy jej wydawaniu możesz o to spytać.

Jeśli chodzi o moment w którym należy zarzadzić ewakuacje to trzeba polegać na własnej intuicji i informacji o zagrożeniach.

Podobne pytania

+5 głosów
4 odpowiedzi 1,449 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 513 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca 2021 w HAL/HAZ przez użytkownika Agent 007 (148)   1 5 8
+12 głosów
2 odpowiedzi 4,364 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika Yelle (2,109)   37 64 90
+1 głos
1 odpowiedź 818 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca 2019 w Pomysł na... przez użytkownika Ronnie (790)   14 29 48
0 głosów
1 odpowiedź 207 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2023 w HAL/HAZ przez użytkownika Dzuli (105)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...