• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jeśli wysyłam przed obozem kwaterkę, która ma go zbudować, to w jaki sposób mam to formalnie załatwić? Gdzie zgłosić?

+7 głosów
Jedziemy na obóz w sierpniu, chcemy przed obozem wysłać 5 osób na 5 dni na kwaterkę - 1 pełnoletnia, 4 ukończone 16 lat. W jaki sposób to zgłosić, żeby było wszystko zgodnie z przepisami? Czy powinnam to zgłosić do Kuratorium Oświaty? Czy w jeszcze inny sposób?

W hufcu poradzono mi podpisać umowy wolontariackie i wysłać całą 5 na delegacjach na kwaterkę, ale nie wiem czy są gdzieś jakieś przepisy to określające?
pytanie zadane 5 lipca 2015 w HAL/HAZ przez użytkownika asiapolanska (177)   3 5 7
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

0 głosów
Na pewno owi 16-latkowie nie mogą jechać na kwaterkę z samym tylko statusem uczestnika - musielibyście wtedy już od początku kwaterki spełnić wszystkie warunki dla wypoczynku. Propozycja hufca jest pod tym względem bardzo rozsądna - mogą bowiem za zgodą rodziców (ważne) podejmować tego rodzaju pracę wolontariacką i nie jest to wówczas wypoczynek. Kwestie pracy wolontariuszy regulował będzie zatem kodeks pracy. Obóz dla nich jako uczestników zacznie się dopiero wraz z przyjazdem reszty turnusu i do tej chwili powinni mieć podpisaną umowę wolontariacką.

To tak na stan mojej wiedzy. W wolnej chwili postaram się znaleźć konkretne zapisy (chyba, że ktoś mnie wyprzedzi).

Edit: Alternatywnie możesz oczywiście potraktować kwaterkę jako osobną, "krótką" formę wypoczynku i tak ją zgłosić do kuratorium (zrobi to za Ciebie Twój hufiec jak sądzę). Wymogi są wówczas mocno uproszczone.
odpowiedź 20 lipca 2015 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   10 25 82
Co do wolontariatu to nie do końca tak. Wszelkie aktywności organizowane dla młodzieży szkolnej w wakacje są według interpretacji MEN traktowane jak wypoczynek, niezależnie od tego, jak ową młodzież umocujesz formalnie. Gdyby przedstawiony tok rozumowania był słuszny, młodsza kadra na obozie też nie byłaby uczestnikami wypoczynku.
Czyli pozostaje tylko opcja z osobną, małą formą wypoczynku?

Kiepskawo. Aż chciałoby się napisać nie "interpretacji", a "nadinterpretacji"...
–1 głos
Czuwaj!

Są dwie opcje:
1. Kwaterka zgłaszana jest jako obóz wędrowny (zgodnie z procedurami HALiZ). Członkowie Grupy Kwatermistrzowskiej są uczestnikami więc karty kwalifikacyjne itd.

2. Członkowie Grupy Kwatermistrzowskiej podpisują umowy wolontariackie. Umowa pomiędzy członkiem grupy, a Komendantem Obozu wspólnie z Kwatermistrzem Obozu, którzy posiadają pełnomocnictwo HALiZ Komendanta Chorągwi o wykonywanie prac kwatermistrzowskich związanych z budową bazy obozowej. W umowie określa się warunki i zasady współpracy oraz zakres obowiązków. Przy umowie osoba pełnoletnia nie jest odpowiedzialna za członków grupy kwatermistrzowskiej.

Pozdrawiam.
odpowiedź 19 lutego 2016 przez użytkownika HO Maciej Samczuk (84)   2

Wariant 1 jest sprzeczny z Instrukcją HALiZ, która definiuje, czym jest obóz wędrowny (p. 1.14), zaś wariant 2 jest sprzeczny z przepisami państwowymi, które w zasadzie każdą działalność wyjazdową obejmującą młodzież uczącą się każą traktować jak wypoczynek – a przynajmniej takie są oficjalne interpretacje MEN. Umowa wolontariacka niczego tu nie zmienia.

Pewną nadzieją mogą być zmiany w wypoczynku, które będą obowiązywały od kwietnia tego roku. Sprawy dotychczas regulowane w rozporządzeniu, zostały ujęte w uchwale, zostało doprecyzowane pojęcie wypoczynku:

Ilekroć w art. 92b–92t i art. 96a jest mowa o wypoczynku, należy przez to rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.

 Chyba, że ktoś zinterpretuje, że wolontariacki wyjazd na kwaterkę ma na celu rekreację lub regenerację sił.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 228 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2020 w HAL/HAZ przez użytkownika Wik_toria (105)   1 3
0 głosów
0 odpowiedzi 246 wizyt
pytanie zadane 16 lipca 2019 w HAL/HAZ przez użytkownika Nikola1236 (105)   1 3
0 głosów
0 odpowiedzi 234 wizyt
pytanie zadane 19 stycznia 2017 w HAL/HAZ przez użytkownika Agatka Pietrzak (105)   1 2
+1 głos
0 odpowiedzi 330 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika Bogna (110)   1 3
+2 głosów
1 odpowiedź 276 wizyt
pytanie zadane 16 marca 2015 w HAL/HAZ przez użytkownika Los Bananos (2,991)   15 42 80
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...