• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy jest wymóg by drużyny wielopoziomowe zostały zastąpione szczepami?

+1 głos
Podobno nie ma już w naszym kraju drużyn wielopoziomowych. Czy to prawda, że wszystkie drużyny powinny łączyć się teraz w szczepy? Harcerz tym samym najpierw jest zuchem ma swoją kadrę, która następnie oddaje go drużynie harcerskiej, a następnie zmienia swoich instruktorów by wstąpić do drużyny wędrowniczej... Oprócz kadry zmienia się harcerzowi nr i nazwa drużyny. Zanim zarzucicie mi kompletny brak podstawowej wiedzy dotyczącej organizacji zważcie proszę na fakt, że w harcerstwo bawiłem się dosyć dawno temu i nie nadążam nad wszystkimi zmianami:(
pytanie zadane 30 czerwca 2015 przez użytkownika dh laik (110)   1 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+2 głosów

Czuwaj!

Zgodnie z uchwałą nr 19/XXXIII Rady Naczelnej ZHP z dnia 18 czerwca 2006 r. w sprawie systemu metodycznego ZHP dopuszcza się tworzenie drużyn wielopoziomowych:

III. Przynależność członków zwyczajnych do poszczególnych jednostek organizacyjnych

(...)

2. Dopuszcza się powoływanie drużyn wielopoziomowych - dla członków działających w małych grupach (np. szóstkach, zastępach, patrolach) z co najmniej dwóch grup metodycznych następujących po sobie.  

Wynika stąd, że nie ma żadnego obowiązku łączenia drużyn w szczepie. Wynika to też ze statutu zhp:

§ 30 

1. Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi ZHP są: 
1) gromady, drużyny lub kręgi,
2) inne jednostki działające na zasadach drużyny lub kręgu. 

(...)

§ 31 

1. Podstawowe jednostki organizacyjne ZHP, działające w jednym środowisku, mogą łączyć się w szczepy oraz związki drużyn. Utworzenie szczepu i związku drużyn zatwierdza komenda hufca.

Słowem kluczowym tutaj jest że jednostki podstawowe mogą łączyć się w szczepy. Założenie szczepu, w moim odczuciu powinno być inicjatywą oddolną (drużynowych) i nie powinna być narzucana na przykład przez hufiec. 

 

odpowiedź 30 czerwca 2015 przez użytkownika Adam Łakomy (917)  
Zgadzam się w pełni. Jeszcze tytułem uzupełnienia dodam, że w nowej „Instrukcji drużyny” mają się w końcu znaleźć regulacje dotyczące funkcjonowania drużyn wielopoziomowych, bo dotychczasowa instrukcja traktuje je raczej obcesowo (gdyby się jej trzymać dosłownie, drużyna wielopoziomowa nie bylaby w stanie funkcjonować).

Formą, która nie znajduje uznania w oczach obecnych władz centralnych, sa za to Wielkie Drużyny – duże (70+) jednostki funkcjonujące według przedwojennego modelu, obejmujące cały ciąg metodyczny, mające liczną kadrę instruktorską i często kilkudziesięcioletnią tradycję. Obecnie obowiązuje stanowisko, że mają się one przekształcić w szczepy.
Stanowisko stanowiskiem ale to uchwały i statu są wyznacznikiem tego co nam wolno a czego nie. Dopóki Rada Naczelna nie uchwali takiej decyzji to obowiązuje nas to co jest teraz :)
Toteż ja nie piszę o czyichś odczuciach, a o stanowiskach władz w trakcie prac nad nową „Instrukcją drużyny”. Ta wejdzie w życie od 1 września, zobaczymy, co będzie w środku.

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 628 wizyt
+4 głosów
2 odpowiedzi 493 wizyt
pytanie zadane 3 września 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,879)   13 29 54
0 głosów
1 odpowiedź 291 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2018 w Wędrownicy przez użytkownika justyna097 (143)   2 7 10
+1 głos
1 odpowiedź 277 wizyt
pytanie zadane 12 grudnia 2018 w Drużyna przez użytkownika lenusek (349)   3 5 15
+1 głos
1 odpowiedź 260 wizyt
pytanie zadane 22 października 2018 w Drużyna przez użytkownika dh.Lilijka21 (110)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...