Czuwaj!
Przyrzeczenie harcerskie raz złożone jest ważne całe życie. Zgodnie ze statutem:
§ 24
Członkostwo ZHP ustaje na skutek:
1) wystąpienia z ZHP,
2) skreślenia z listy członków ZHP,
3) wykluczenia z ZHP,
4) nieopłacenia podstawowej składki członkowskiej w określonym terminie.
Jak się domyślam członkostwo tej osoby ustało z co najmniej jednego punktu (najczęściej 4). Osoba taka może ponownie ubiegać się o członkostwo w ZHP na zasadach podanych w Uchwale Nr 21/XXXVIII Rady Naczelnej ZHP z dnia 25 kwietnia 2015 r. w sprawie zasad ponownego ubiegania się o członkostwo ZHP
- Osoba ubiegająca się o ponowne członkostwo, które ustało na skutek wystąpienia z ZHP, skreślenia z listy członków ZHP, wykluczenia z ZHP, obowiązana jest wyrazić wolę przynależności do ZHP oraz złożyć wniosek zawierający:
- imię i nazwisko, nazwisko rodowe i poprzednio używane, numer PESEL, datę i miejsce urodzenia, posiadany stopień wraz z powołaniem się na rozkaz o jego przyznaniu,
- wyjaśnienie przyczyny ustania członkostwa oraz motywy ubiegania się o ponowne członkostwo,
- informację o przebiegu służby przed ustaniem członkostwa, w tym o ostatnim przydziale służbowym,
- dokumenty potwierdzające przebieg służby i istotne dla rozpatrzenia wniosku,
- pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na przynależność do ZHP – w przypadku, gdy wniosek składa osoba do lat 16.
Jest to tylko jeden punkt i polecam z zapoznaniem się z całą treścią uchwały. Generalnie nie widzę przeciwwskazań dlaczego opiekunem nie mogłaby być osoba spoza ZHP jednak jeśli osoba ta była wcześniej jej członkiem to dlaczego miałaby nie być nim teraz? Szczególnie że ZHP cierpi na niedobór starszyzny.