• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy próbę na HR można otworzyć "Pod Hufiec" ?

0 głosów
Czuwaj !

Czy próbę na HR można otworzyć "pod hufiec", kiedy nie ma możliwości otwarcia jej w kapitule stopni wędrowniczych z powodu braku osób z HR ?
pytanie zadane 2 czerwca 2015 w Próby przez użytkownika MichałC (209)   5 9 17
Współczynnik akceptacji: 0%
   
A ta kapituła gdzie działa? W drużynie? Szczepie? Czy Twój drużynowy spełnia wymagania określone regulaminem odnośnie stopnia HR?
Pod hufiec. Moje pytanie dotyczy czy można tak otworzyć ( działa w drużynie harcerskiej ).

1 odpowiedź

+1 głos
Co to znaczy „pod hufiec”? U komendanta hufca? Nie. W kapitule działającej przy komendzie hufca? Tak, choć na ogół nie jest to optymalne rozwiązanie.

Podstawowym „miejscem” zdobywania stopni wędrowniczych jest drużyna wędrownicza, a w drugiej kolejności – inna drużyna, w której działasz. Drużynowy zawsze ma prawo nadawać stopnie wędrownicze, nawet jeśli sam ich nie posiada. Regulamin stopni określa wymagania wobec opiekuna próby, nie wobec przyznającego stopień drużynowego. I tak sposób realizacji próby bym polecał: u swojego drużynowego.

(Sytuacja się komplikuje, jeśli to drużynowy chce zdobyć stopień...)
odpowiedź 3 czerwca 2015 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
Właśnie chodzi, że jest to otwarcie pod komendanta hufca, otwarte rozkazem komendanta. I tak jest to osoba na funkcji drużynowego.
Nie rozumiem, co znaczy „otwarcie pod komendanta hufca”.

Komendant hufca nie ma prawa nadawać stopni harcerskich. Regulamin mówi wyraźnie, że jedynie drużynowi mogą to robić (oczywiście w rozkazie drużynowego).

W takiej sytuacji jedyną sensowną opcją jest realizowanie tej próby w jakiejś innej jednostce. Według obecnego regulaminu stopni HR to stopień wędrowniczy, realizowany w ramach metodyki wędrowniczej, a ta wymaga m.in. funkcjonowania w jakimś zespole wędrowników. (Typowe namiestnictwo się tu nie łapie, bo to zespół instruktorski, nie wędrowniczy). Samotny drużynowy nie bardzo ma jak zrealizować tę próbę, musi się zaangażować gdzieś jeszcze.

Na horyzoncie są zmiany metodyk, w tym m.in. zmiana charakteru stopni HO i HR tak, by dały się właśnie zdobywać inaczej niż w ramach metodyki wędrowniczej, ale to na razie pieśń przyszłości.
Chyba, że jest to drużynowy drużyny wędrowniczej ;) W drużynach wędrowniczych stopnie otwierają i zamykają "członkowie drużyny zgodnie z konstytucją drużyny", a drużynowy "ogłasza w rozkazie decyzje o otwarciu próby, zamknięciu i przyznaniu stopnia". Może więc wystąpić do całej drużyny o otwarcie i zamknięcie próby, a w rozkazach poinformować, jakie członkowie podjęli decyzje. Drużyny wielopoziomowe nie są tu dobrze opisane, ale intuicyjnie rozumiałbym, że decyzje o stopniu HR podejmują członkowie drużyny w wieku wędrowniczym.

"pod komendanta hufca" to chyba regionalizm na "u komendanta hufca" (albo "pod komendantem hufca").
Z drużynowym DW masz oczywiście rację (analogicznie jest zresztą w drużynie SH), ale autor pytania napisał, że chodzi o drużynowego drużyny harcerskiej...

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 614 wizyt
pytanie zadane 7 czerwca 2015 w Próby przez użytkownika Burza24 (125)   2 3 6
+11 głosów
2 odpowiedzi 1,295 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 533 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 285 wizyt
pytanie zadane 7 maja 2016 w Próby przez użytkownika SzaraPatka (191)   4 7 11
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...