• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy funkcyjni/instruktorzy mogą stosować wobez swich podopiecznych "padnij franat, lotnik z prawej" itp.?

+13 głosów
Czuwaj! Niejednokrotnie spotkałam się z bardzo niekomfortową sytuacją na wypadach harcerskich. Na których to prowadzący zbiorkę wydał komendę "całość granat" w centrum miasta itp. Czy jest to dozwolone w naszej organizacji, czy instruktorzy (ktokolwiek) może tego używac względem harcerzy? W regulaminie muszty i ceremoniału harcerskiego nie ma o tym żadnej wzmianki. Proszę o odpowiedź.
pytanie zadane 2 stycznia 2013 przez użytkownika Lenka (216)   2 2 4
Współczynnik akceptacji: 100%
   

8 odpowiedzi

+12 głosów
 
Najlepsza
"Granat" jest to gra spotykana na wielu imprezach harcerskich, zbiórkach. Moim zdaniem nie powinno się w to bawić w miejscach publicznych, gdyż może to zostać odebrane przeciwko nam i świadczy także o braku wyrafinowania w działaniach harcerskich. Uważam, że ta gra nie należy do najmądrzejszych :)
odpowiedź 2 stycznia 2013 przez użytkownika Wojtek Sidorowicz (1,786)   4 19 40
wybrane 13 sierpnia 2013 przez użytkownika PLscout
co znaczy w miejscach publicznych? Skoro gra jest przygłupia, średnio wychowawcza, to jakie znaczenie, oprócz efektu pr-owego ma to, czy się bawimy w podziemiach szkoły, gdzie są najczęściej harcówki, czy na Krakowskich Błoniach podczas Zlotu. Jest głupia i już.
+10 głosów
No nie znajdziesz tego w regulaminie musztry, bo to jest po prostu jedna z zabaw. Choć oczywiście trzeba myśleć o wizerunku naszej organizacji. Z drugiej jednak strony, nie można też popadać w skrajności i robić z harcerzy ludzi, którzy połknęli kij od szczotki.

Jeśli jest to dla ciebie, czy twojej drużyny sytuacja niekomfortowa - to powiedz o tym swojemu drużynowemu i poproś, żeby tak nie robił.
odpowiedź 2 stycznia 2013 przez użytkownika Maciek Łosiński (334)   3 3 6
Popieram w pełni :)
+7 głosów
Jeśli jest to gra, a WY chcecie brać w tym udział - to można.

Ale w jakimkolwiek innym przypadku - nie. Ignorować.

Pamiętaj, że nie każdy może wydawać rozkazy Twoim harcerzom. A i harcerz ma prawo ignorować rozkazy głupie, niepotrzebne, obrażające jego człowieczeństwo, czy niosące zagrożenie dla zdrowia i życia.
odpowiedź 22 stycznia 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
+4 głosów
Moje pytanie jest skierowane, czy w innych środowiskach występuje taka "patologia" :) Jestem drużynową i nie potrafie przetłumaczyć ludziom w hufcu, że jest to złe i niestosowne... Ja w mojej drużynie powiedziałam wszystkim, że mają niereagować na takie komendy jeżeli nie jest to w formie zabawy.  Mam nadzieje że kiedyś sami to przemyślą i zmądrzeją. macie jakieś pomysły na sposób przeciwdziałania temu?
odpowiedź 2 stycznia 2013 przez użytkownika Lenka (216)   2 2 4
Tak jak powiedzieli przedmówcy, "komenda" "Granat" etc. to nie komenda tylko zabawa, więc nie rozumiem celu jej wykonywania. Wszystkie komendy są w musztrze i ceremoniale harcerskim. Sposób "przeciwdziałania" jest jeden: nie reagować. A druhów, którzy próbują się dowartościować należy zignorować. Cóż jak ktoś dostaje władzę to czasami władza uderza do łba.
IMO bardzo mądrze zareagowałaś i słusznie powiedziałaś swoim harcerzom, żeby nie brali w tym udziału. To po prostu głupie jest...
+4 głosów
Wydawanie komendy jest dozwolone, bo każdy może sobie mówić co chce ;) Natomiast nie jest wymagana reakcja na taką komendę, ponieważ jest to forma zabawy, a nie każdy musi chcieć w daną zabawę się bawić. Szczególnie, jeśli czuje się z tym niekomfortowo, bo odbywa się to w publicznym miejscu.
odpowiedź 3 stycznia 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   32 76 127
+1 głos
Zgodnie z regulaminem muszty i ceremoniału harcerskiego nie ma takiej komendy, więc można zignorować wydany rozkaz.
odpowiedź 3 stycznia 2013 przez użytkownika dh Jurek (95)   2
+1 głos
Osobiście jestem jak najbardziej przeciwna takiemu zachowaniu. Rozumiem wszystkie zabawy harcerskie, nawet te powiedzmy "najgłupsze" ale na biwakach, zbiórkach i innych wypadach gdzie przebywamy w gronie harcerzy którzy zrozumieją o co chodzi, jednak jeśli chodzi o takie "zabawy" w miejscach publicznych - NIE.
Nie po to przez wiele lat dbamy i staramy się budować pozytywny wizerunek Związku, żeby przez takie akcje wyrabiac sobie negatywne zdanie. Uciekamy też od utożsamiania nas z wojskiem, a dla zwykłego przechodnia, który widzi taką akcję jest to zabawa w wojsko, gdzie jedna osoba wywyższając się funkcją/stopniem wydaje komendy.
Myślę, że takie rzeczy trzeba szybko zniwelować, a takiemu druhowi X powiedzieć że to nieładne
odpowiedź 22 stycznia 2013 przez użytkownika Karolina (459)   2 4 15
–8 głosów
oczywiście w regulaminie nie znajdziesz o tym wzmianki, ale nigdy nie słyszałem dotąd opinii, że miałoby to być niedozwolone, czy żeby instruktorom nie wolno było uzywać takich komend... abstrahując od tego, że nasza organizacja ze względu na historię była paramilitarna i zrozumiałe, że widać tego ślady... a jeżeli chodzi o ich szkodliwość dla naszego wizerunku, myślę, że gry typu "mały osiołek" (moze ktoś zna) szkodzą mu o wiele bardziej ;)
odpowiedź 2 stycznia 2013 przez użytkownika dwojka (73)   2
edycja 2 stycznia 2013 przez użytkownika dwojka

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,084 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika sb_siora (137)   3 6 11
0 głosów
1 odpowiedź 983 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 1,064 wizyt
pytanie zadane 31 grudnia 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Angelo (117)   1 1 4
0 głosów
1 odpowiedź 711 wizyt
pytanie zadane 2 grudnia 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Girl Online (193)   4 8 16
0 głosów
2 odpowiedzi 869 wizyt
pytanie zadane 11 września 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika dh. Maja (440)   28 53 62
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...