• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Regulamin mundurowy a tatuaż

+1 głos
Czuwaj!

Od dłuższego czasu, praktycznie od zawsze ,,chodził mi po głowie" tatuaż. Problem nie był by o tyle poważny gdyby miał znajdować się on np. na plecach niestety jedyne miejsce w którym chciałbym mieć tatuaż jest wewnętrzna strona przedramienia. W mojej drużynie przyjęte jest że chodzi się w podwiniętych rękawach, więc będzie on widoczny, a zwłaszcza przy meldowaniu, ale wracając do samego tatuażu po długim czasie przemyśleń na ten temat doszedłem do wniosku że będzie to coś w stylu kotwicy Polski Walczącej z datą może jakimś napisem.. myślałem też o lilijce harcerskiej, krzyżu. Nie chce by był to jakiś bezwartościowy i bezsensowny wzór na mojej skórze, tylko coś co niosło by se sobą jakieś wartości Bóg, Honor, Ojczyzna. Wracając do sedna problemu i samego pytania:

Czy regulamin mundurowy w  jakiś sposób podkreśla, zakazuje ,,noszenia" tatuażu do munduru?

Jak odbierany byłby fakt że harcerz ma tatuaż przez harcerską społeczność?

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
pytanie zadane 29 maja 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Hozis113 (145)   2 2 7
Współczynnik akceptacji: 100%
   

4 odpowiedzi

+2 głosów
 
Najlepsza

Jak już zostało powiedziane - regulamin tatuaży nie zakazuje, więc to dokładnie Twój wybór. I zapewne nie dodałbym do tego tematu niczego nowego gdyby nie to, że sam posiadam 3 tatuaże. ;)

Jak odbierany byłby fakt że harcerz ma tatuaż przez harcerską społeczność?

W moim przypadku - jest odbierany bardzo pozytywnie, zarówno przez innych instruktorów (zarówno tych posiadających tatuaże, jak i tych bez nich), jak i samych harcerzy. Nie jest niczym sensacyjnym posiadanie tatuażu w dzisiejszych czasach, wielu rodziców naszych harcerzy też je posiada, więc nie budzi to specjalnej sensacji wśród dzieci. Oczywiście może być tak, że komuś się to nie spodoba, ale tak samo może się zdarzyć z drużynowym noszącym długie włosy.

Często też pojawia się stwierdzenie "mundur dla mnie, a nie ja dla munduru". I oczywiście jak wszystko można to nadinterpretować, ale uważam, że jeśli od zawsze chciałeś mieć tatuaż, to fakt bycia harcerzem nie powinien Cię ograniczać. W pierwszej kolejności jesteś dorosłym, świadomym swoich czynów człowiekiem.

odpowiedź 1 czerwca 2015 przez użytkownika piotr.pietrzak (1,244)   11 24 38
wybrane 2 czerwca 2015 przez użytkownika Hozis113
+2 głosów
W regulaminie mundurowym nie ma nic na ten temat i bardzo dobrze. Tatuaż to twoja prywatna sprawa. ;) Jeśli tylko uważasz, że będziesz z nim pozytywnie odbierany, to nie ma problemu.
odpowiedź 30 maja 2015 przez użytkownika totoro (814)   9 19 33
+1 głos
Pytanie jeszcze co ma symbolizować ten tatuaż? Tatuaż z jakimś osobistym znakiem, pamiątką może być jak najbardziej akceptowalny, oczywiście o ile mieści się w granicach dobrego smaku. Jednakże jeśli ma on zawierać jakieś kontrowersyjne znaki, lub "modne" hasła, to nie będziesz poważnie postrzegany, zwłaszcza wśród osób spoza kręgu harcerstwa- rodziców, dyrektorów szkół itp.
odpowiedź 31 maja 2015 przez użytkownika Los Bananos (2,991)  
0 głosów
Tatuaż rzadko jest dobrze postrzegany, ale nie ma regulaminowego problemu. Osobiście odradzam wszystkie, nawet krzyż harcerski (a może zwłaszcza). Jeżeli jednak podjąłeś decyzję to wygląd w mundurze i poza nim powinien być schludny, a sam projekt estetyczny.
 

Osięgnięcie tego stanu (wygląd schludny i estetyczny) jest niestety ciężkie w przypadku tatuażu, ale podejrzewam, że da się osiągnąć.
odpowiedź 1 czerwca 2015 przez użytkownika Michał Serement (236)   3 5 12

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 913 wizyt
pytanie zadane 11 października 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika karbon (1,594)   15 30 63
+1 głos
1 odpowiedź 319 wizyt
pytanie zadane 21 września 2020 przez użytkownika Mariusz Gotowicz (122)   1 3 7
0 głosów
1 odpowiedź 412 wizyt
–5 głosów
0 odpowiedzi 971 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika wii vivi (156)   9 12 23
+27 głosów
13 odpowiedzi 5,612 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...