• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Śpiewanie w drużynie męskiej

+1 głos
Czuwaj! Druhny i druhowie mam pewien problem w drużynie, mianowicie śpiewanie. Jest to drużyna męska i no nie ukrywam, że nikt nie umie śpiewać, a jedynie 2 osoby potrafią grać na instrumencie (gitara i akordeon). Mam pytanie jak przeprowadzić zbiórkę ze śpiewu?  :D Czy jeśli chłopaki nie chętnie śpiewają piosenki harcerskie (niektóre są naprawdę trudne do zaśpiewania) można to np. zamienić na piosenki "Legiony" etc.? czy lepiej wprowadzić kilka piosenek harcerskich ? :D
pytanie zadane 24 maja 2015 w Drużyna przez użytkownika imaqtpie (121)   2 5
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
Przede wszystkim nie zmuszać - jeśli śpiewają niechętnie to można co najwyżej zachęcać, ale jak to nie działa to już lepiej sobie odpuścić. Innymi słowy, muszą chcieć śpiewać i musi to im sprawiać frajdę. W innym przypadku to nie ma sensu. (to swoją drogą dotyczy chyba każdej aktywności harcerskiej, nie tylko śpiewania)

A zachęcać można np. zmieniając repertuar. Jeśli chłopaki chcą coś śpiewać to oczywiście warto to wykorzystać (o ile nie jest to coś niewychowawczego). Jeśli są to pieśni patriotyczne to już w ogóle super, ale inne też będą ok. Można też wykonywać dziwne aranżacje, podziały na głosy i inne udziwnienia, które będą zabawą albo dodać element rywalizacji (festiwal).

Jeśli mimo tego chłopaki nie będą chcieli śpiewać (co zresztą jest dość naturalne u chłopaków) to trudno - nie ma sensu śpiewać dla samego śpiewu. Warto jednak wtedy pamiętać o muzyce towarzyszącej innym działaniom (śpiewanie przy jedzeniu, w marszu, przy obrzędach albo piosenki tematyczne, pasujące do fabuły).
odpowiedź 24 maja 2015 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
edycja 26 maja 2015 przez użytkownika karol-gro
Znam parę męskich drużyn, w których świetnie sprawdzają się piosenki marszowe w stylu szturmówki itp. Chłopcy lubią bawić się w wojsko ;)
+1 głos

Możesz zaproponować jakieś szanty - "Morskie opowieści" tylko wychowawcze zwrotki oczywiście. 

Piosenki żywe, wesołe, mało emocjonalne będą pewnie bardziej trafne.                                         Przeważnie faceci chętniej zaśpiewają np. Hiszpańskie Dziewczyny, by wyczekać moment i krzyknąć "Imadło" (hehe), niż piosenkę pt. np "Alexander".

Oczywiście tytuły to tylko przykłady.

 a jedynie 2 osoby potrafią grać na instrumencie

Absolutnie nie "jedynie" tylko aż 2 osoby ! 

odpowiedź 24 maja 2015 przez użytkownika Jeleniowaty (1,891)  
Potwierdzam - dwie osoby to już naprawdę super sytuacja. Znam drużyny w których drużynowy jako pierwszy uczył się (i ledwo mu to szło) brzdąkać proste kawałki na gitarze, a i tak chłopaki darli się (wtedy ciężko było to inaczej nazwać) przy każdej okazji.

Czasem mam wrażenie, że im lepiej gra i śpiewa drużynowy, tym mniej śmiali są sami harcerze - a gdy drużynowemu słoń na ucho nadepnął, ale się nie deprymuje i próbuje, to lepszej zachęty chyba nie potrzeba ;-)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 242 wizyt
pytanie zadane 4 września 2016 w Drużyna przez użytkownika harcM (120)   1 4 8
+11 głosów
2 odpowiedzi 2,401 wizyt
pytanie zadane 20 sierpnia 2013 w Drużyna przez użytkownika słonek (5,393)   41 81 108
0 głosów
1 odpowiedź 211 wizyt
pytanie zadane 26 kwietnia 2023 w Drużyna przez użytkownika jula18 (112)   3 5
0 głosów
2 odpowiedzi 271 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2023 w Drużyna przez użytkownika Mayaa (116)   4 9
0 głosów
1 odpowiedź 152 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...