• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Proszę o podanie procedury nałożenia kary organizacyjnej.

+3 głosów
Witam ponownie,

1. Czy Komendant Hufca może ukarać naganą drużynowych za zignorowanie uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja oraz 70. Rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej?

2. proszę o wyjaśnienie, czy następująca interpretacja punktu Statutu ZHP jest prawidłowa, jeżeli nie - proszę o podanie właściwej interpretacji.

Statut ZHP, Rozdział IV, Paragraf 27, Punkt 3
Obwinionemu przysługuje prawo złożenia wyjaśnień przed zastosowaniem kary.

Znaczy to, że organ planujący ukarać członka ZHP powinien zwrócić się do danej osoby przedstawiając zarzuty i poprosić ją o złożenie stosownych wyjaśnień. Obwiniony może wyjaśnić przyczyny swego postępowania lub odmówić składania wyjaśnień. Następnie w/w organ rozpatruje sprawę i w przypadku ustalenia bezspornej winy, nakłada na danego członka ZHP karę organizacyjną. Nałożenie kary na członka ZHP z pominięciem wcześniejszego przedstawienia mu zarzutów i prośby o złożenie wyjaśnień oraz ich wysłuchania jest niedopuszczalne.

Czuwaj!
Zagończyk
pytanie zadane 19 maja 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Zagończyk (140)   3 3 7
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+1 głos

1. Czy Komendant Hufca może ukarać naganą drużynowych za zignorowanie uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja oraz 70. Rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej?

Trochę trudna sprawa. Kara może być stosowana za "naruszenia postanowień Statutu ZHP". Czyli bezpośrednio nie może, bo drużynowi nie mają takiego obowiązku, ale być może władze hufca lub chorągwi wcześniej taki obowiązek wprowadziły. W takim wypadku należy się jeszcze zastanowić czy taki nakaz był legalny czy nie... Dlatego zakładam, że są przypadki, gdy taka kara jest legalna i takie, gdy nie jest.

2. proszę o wyjaśnienie, czy następująca interpretacja punktu Statutu ZHP jest prawidłowa, jeżeli nie - proszę o podanie właściwej interpretacji.

Nie jestem uprawniony do wydawania jedynych właściwych interpretacji, ale generalnie opis wydaje się być w porządku. Z tym, że (moim zdaniem) w momencie, gdy drużynowy ma okazję do złożenia wyjaśnienia nie musi on koniecznie wiedzieć jaka kara jest rozważana. "Złamałeś mój nakaz - czy chcesz coś o tym powiedzieć" też chyba może być uznane za prawo do złożenia wyjaśnień.

Jednak rzucenie tak sobie naganą w grupę drużynowych bez wcześniejszej okazji do wyjaśnień powinno być wystarczającą przyczyną do unieważnienia decyzji (a właściwie uznania za nieważną). Może to zrobić komendant chorągwi.

odpowiedź 19 maja 2015 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
Witam

1. Kto może złożyć odwołanie w powyższej kwestii?

2. Czy występuje jakieś ograniczenie czasowe?

3. Czy Komisja Rewizyjna Hufca może rozpoznać sprawę "z urzędu"?

1. Kto może złożyć odwołanie w powyższej kwestii?

Odwołanie to trochę inna procedura niż unieważnienie - opisane jest to w odpowiedzi na Twoje ostatnie pytanie. Odwoływać się może osoba ukarana, a unieważnić może komendant chorągwi nawet bez żadnego wniosku (oczywiście każdy może go poprosić o przyjrzenie się sprawie).

2. Czy występuje jakieś ograniczenie czasowe?

Na odwołanie 14 dni. Stwierdzić nieważność można zawsze. Z tym, że nagany się kasują ("ulegają zatarciu") po roku, więc wtedy może już nie być to zbyt ważne.

3. Czy Komisja Rewizyjna Hufca może rozpoznać sprawę "z urzędu"?

Rozpoznać może (a nawet powinna). Może wydać własną opinię, skierować sprawę do innych instytucji itp. Ale sama z siebie unieważnić decyzji nie może.

0 głosów
Z pewnością warto złożyć wniosek o unieważnienie tej decyzji jako nieadekwatnej do sytuacji.

Trzeba jednak mieć świadomość ułomności naszego harcerskiego prawa. Wystarczy bowiem nie wykonać polecenia takiego czy innego (abstrahując od jego sensowności) , aby zostać obwinionym o złamanie prawa harcerskiego a w konsekwencji i statutu, którego częścią jest PH. W kuriozalnym przypadku SH może na tej podstawie wymierzyć karę i nawet sąd chorągwiany może tę decyzję podtrzymać. Niestety w praktyce już się spotkałem z takimi przypadkami.

I jeszcze jedno: nic na słowo, wszystko pisemnie i za potwierdzeniem odbioru!
odpowiedź 27 maja 2015 przez użytkownika sasol (333)   3 8 18
Jeśli polecenie zostało wydane legalnie, a ktoś go nie wykonał to raczej naturalne, że może dostać karę. Jeśli polecenie było nielegalne (np. wykraczało poza uprawnienia) to kary nałożyć nie można, a błędnie nałożoną można cofnąć.

Nie bardzo rozumiem, co jest w tym ułomnego...

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 238 wizyt
pytanie zadane 15 czerwca 2015 przez użytkownika maniekgrob86 (105)   1 4
+1 głos
1 odpowiedź 427 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 395 wizyt
pytanie zadane 15 grudnia 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika tytus (125)   1 4 7
0 głosów
2 odpowiedzi 293 wizyt
pytanie zadane 23 października 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika piotr.pietrzak (1,244)   11 24 38
+2 głosów
1 odpowiedź 556 wizyt
pytanie zadane 2 września 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika karol-gro (17,704)   20 87 348
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...