• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Co sądzicie o mundurze z krótkim rękawem?

+24 głosów

Już dawno temu na forum.zhp.pl natknęłam się na temat dotyczący wodniackich mundurów instruktorskich - z krótkim rękawem. Widniało tam również zdjęcie "lądowego" druha noszącego ewidentnie zielony mundur z krótkim rękawem (Dla zarejestrowanych na tamtym forum - LINK).

I stąd bierze się moje pytanie - czy nie byłoby dobrze wprowadzić opcję takiego munduru? Generalnie, w większości drużyn i tak zawsze nosi się podwinięte rękawy. A myślę, że większość z was przyzna, że w lecie czasem jest ciężko ustać, a co dopiero chodzić w tej dość grubej tkaninie. Nie narzekam i chodzę, daję przykład młodszym, że trzeba być twardym, że to nasza wizytówka... Ale w głębi duszy zastanawiam się, kiedy wreszcie będę mogła go zdjąć.

Gdyby właśnie dać możliwość noszenia w lecie munduru zrobionego z bardziej przewiewnych materiałów, z krótkim rękawem, oczywiście w identycznych kolorach? Co wy na to - harcerze, drużynowi, instruktorzy i władzo centralna? 

pytanie zadane 19 stycznia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika KoT (6,534)   32 76 127
Współczynnik akceptacji: 21%

zmienione kategorie 15 lutego 2013 przez użytkownika Gacek
   

8 odpowiedzi

+8 głosów
Eeech, g00rek, a taki mundur był w ramach Twojej reformy mundurowej już prawie, tuż, tuż. "I komu to przeszkadzało...."  Tzw. "obozówki" w wielu, bardzo wielu środowiskach pojawiały się już w latach....70-tych ub. wieku! Harclot potwierdzi, bo krakowskie 19-stki chyba do dziś je stosują. Prostota, wygoda, przewiewność, ograniczenie do minimum elementów regulaminowych, jedna kieszonka, bez naramienników, chusta na kołnierzu....Sens jest absolutnie oczywisty! Pojawiła się jakaś "jaskółka" na ostatnim zjeździe, nie wiem co dalej.
odpowiedź 23 stycznia 2013 przez użytkownika Wilk Samotnik (2,486)   9 30 55
a czy te wzory obozówek z czasów g00rkowych można gdzieś dorwać?
Czy one różnią się tylko krótkim rękawem, czy też materiał jest lżejszy? No i przede wszystkim idzie je gdzieś dostać?
Na forum ZHP jest tasiemcowy wątek, tam jest mowa o materiale - lżejszym. W tym wątku jest mowa o bluzach żeglarskich i "zielonych" :
http://forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=8394
+6 głosów
No fajny pomysł, ale uważam ze to troche nie praktyczne. Do czego będą mi potrzebne 2 mundury? No i u niektórych osób może być nie na rękę, jeśli chodzi o finanse, bo jednak sądzę, że to nie będzie tanie. Tak po za tym wystarczy mi jeden mundur, o tkóry dbam i nie rozumiem potrzeby "letniego" munduru.
odpowiedź 24 stycznia 2013 przez użytkownika diether18 (170)   1 3
A jakby był wybór? Na zasadzie - drużyny/szczepy mogą sobie ustalić czy chcą czy nie chcą.
W zasadzie ok, mogłyby, ale póki co wszystkie drużyny posiadają te "zwykłe" mundury, i faktem jest, że to byłby duży wydatek. Proszę nie zapominać, że większość członków ZHP to dzieci/nastolatki, które nie zarabiają pieniędzy same...
To prawda, wiele zależy od ceny. Zrobienie porządnych koszulek drużyny (do munduru polowego) już kosztuje około 20zł. Gdyby taki mundur został zrobiony z lżejszych materiałów i na większą skalę, może nie byłoby tak źle.
Poza tym, jeśli drużyna by się zdecydowała na noszenie latem munduru letniego, to na pewno znalazła by się grupka dzieciaków, których ledwo stać na jeden mundur, i zaczęło by się noszenie "kto co ma". A niewiele jest w harcerskim świecie tak nnieprofesjonalnie wyglądających rzeczy, jak rożne umudurowananie w ramach jednej drużyny ;p
+2 głosów
Generalnie pomysł jest bardzo fajny i byłabym jak najbardziej za, tylko pojawia mi się tu kilka pytań. Co z plakietkami - czy w okresie zimowym sa na jednym mundurze, a latem na drugim? Czy moze posiadac po dwa takie komplety? (Swoja drogą, plakietkę hufca noszę od 15 lat tą samą i o nową nie mogę sie doprosić, boje sie myśli o poproszeniu o 30 plakietek bo dzeci maja po 2 mundury) Trochę też obawiam sie o losy pagonów, krzyży, znaczków itp. których nie da sie zdublować, a łatwo zgubić tak co chwila przepinacjąc.

Do takich mundurów marzyło by mi się jeszcze nadmienienie o braku getr, ba nawet wtedy widziałabym panie w jakiś lżejszych butkach typu baletki,a nawet sandałki (jakieś proste nie wymyślne...), bo przy 30 stopniach to jest zawsze najwiekszy dla mnie problem...
odpowiedź 8 maja 2013 przez użytkownika Adhde (264)   1 3 14
edycja 8 maja 2013 przez użytkownika Marek Pęczak
O braku getr już jest w regulaminie - instruktorki mogą do naszych spódnic nosić półbuty bez getr :) Oczywiście to przy oficjalnych wystąpieniach.
Wiem, sama czasem z tego myku korzystam, jednak bardziej myślałam o harcerkach które te getry czesto mają ąż do skrawka spódnicy.
Wydaje mi się, że nie ma przepisu mówiącego o nienoszeniu getr do spódnicy.
Faktycznie nie ma nic oficjalnie, jednak myślę że jest to utarte po dawnym regulaminie mundurowym.
Hm, w starym spódnica bez getr była w mundurze galowym, w zwykłym getry też były obowiązkowe. W obecnym regulaminie w tej sprawie niewiele się zmieniło: do krótkich spodni i spódnicy (zwykłej) - getry. Do spódnicy galowej - bez getr. Tylko chyba tej spódnicy galowej nie ma fizycznie.
+1 głos
Jestem jak najbardziej za opcją "letniego" mudnuru. Takiego wykonanego z materiałów bardziej przewiewnych. Bo stanie podczas apelu, który był w Krakowie na Rynku (na Zlocie) podczas upału to byla niezła przygoda...

 

Tylko czy takie mundury miały być zakładane tylko na okres trwania akcji HAL?
odpowiedź 19 stycznia 2013 przez użytkownika KopczyK (3,470)   10 33 72
Według mnie nie. Niech się przyda też na rajdach i zbiórkach w ciepłych miesiącach (maj, czerwiec, wrzesień). Choć to byłaby na pewno kwestia do doprecyzowania.
+1 głos
generalnie i tak nowy regulamin mundurowy przeiduje coś takiego i te nowe mundury nie są takie złe w porównaniu do starych , ale w sumie to było dobre rozwiąznie bo jak wojsko nawet dorobiło sie letnich to i ZHP też może tylko zastanawiam sie jaka będzie centa takiego munduru bo niestety i te zwykłe juz poszły w górę ...
odpowiedź 20 stycznia 2013 przez użytkownika adekniedzial (132)   6
+1 głos
Z tego co wiem, wielokrotnie przymierzano się dawno temu do wersji letniej mundurów. Chyba za Michała Góreckiego były wyprodukowane "pilotażowe" wersje. Jednak opór materii przydusił innowacyjność. Nie wiem jednak jakie były faktyczne przyczyny - może koszty a może zbyt tradycyjne podejście.
odpowiedź 20 stycznia 2013 przez użytkownika Gracja Bober (4,602)   30 59 101
edycja 20 stycznia 2013 przez użytkownika Gracja Bober
Może by tak znowu o tym wspomnieć? Np. na kolejnym zjeździe...
Zawsze można poprosić o odpowiedź na to pytanie kogoś z władz naczelnych.
Kogo i jak? Zawarłam tutaj pytanie ogólnie do wszystkich, w tym do władzy centralnej. Ale nie ma tutaj chyba nikogo, kto mógłby o tym decydować...
Czy do władzy centralnej też należy skierować pytanie dlaczego mundur jest tak drogi?
Kwestia monopolizacji produkcji - całkiem naturalny mechanizm ;)
+1 głos
To barzdzo dobry pomysł myśle że każdemu kiedyś płyną pot po plecach w upalny dzień w naszym poliestrowym mundurze. A poza tym to w 2007 r. na zlocie w Kielcach została wypuszczona partia próbna znam człowieka który takowy posiada i nie może ga nachwalić
odpowiedź 20 stycznia 2013 przez użytkownika Maciej Robak (411)   8 12 18
0 głosów

W 1946 roku rzeczywiście istniały mundury z krótkim rękawem- obowiązkiem harcerza w tedy było mieć go w swej garderobie, iż i tak każdy nosił z długim rękawem podwiniętym do łokci.

odpowiedź 24 listopada 2014 przez użytkownika wii vivi (156)   9 12 23
edycja 25 listopada 2014 przez użytkownika słonek

Podobne pytania

+9 głosów
2 odpowiedzi 4,384 wizyt
pytanie zadane 4 października 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Magdazz (152)   1 2 3
+1 głos
3 odpowiedzi 3,604 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika dh.młoda (289)   7 17 24
+11 głosów
8 odpowiedzi 7,075 wizyt
pytanie zadane 20 grudnia 2013 przez użytkownika dh.Trutka (240)   6 8 13
0 głosów
1 odpowiedź 810 wizyt
+5 głosów
2 odpowiedzi 984 wizyt
pytanie zadane 8 maja 2013 przez użytkownika Veronica.Olga (304)   3 8 15
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...