• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Spot wyborczy A. Dudy a harcerze ZHP

+3 głosów
Czuwaj!
Co sądzicie o spocie wyborczym Andrzeja Dudy. Zanim pomyślicie że to spam, Chodzi o to, że w nim widać harcerzy ZHP (lub dzieci w mundurach ZHP, bo krzyże/znaczki zucha są idealnie zasłonięte sterczącymi chustami).Jak mówi statut, ZHP, jest stowarzyszeniem apolitycznym i "nie można wykorzystywać struktur ani symboli ZHP do celów politycznych". A tutaj, bardzo proszę, są dwie wstawki z harcerzami. Moje pytanie brzmi jak myślicie co można z tym zrobić o ile można i co wy o tym sądzicie

Daję link do spotu: https://www.youtube.com/watch?v=rt3b3oGTRig
I jakby ktoś chciał sprawdzić czy w statucie serio tak pisze to proszę link do statutu:  http://dokumenty.zhp.pl/pliki/glowny_20120829_101534_statut_zhp_-_29082012.pdf   (Rozdział 2 pt 3 )
pytanie zadane 29 kwietnia 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh Karol (2,070)   15 26 56
Współczynnik akceptacji: 85%
   
Nie mam pojęcia, co można z tym zrobić, ale wątpie aby było to nie zgodne z prawem. Choć to w sumie podejrzane, że lilijki/znaczki zucha/krzyże są zasłonięte... Gdyby były to "zwyczajne dzieci" ubrane w mundury ZHP, to załamałabym się, oznaczałoby to 0 szacunku.
Po czym rozpoznajesz Olg_34, że nie są to "zwyczajne dziecie", albo jakbyś "takie zwyczajne dziecie" rozpoznałabyś?
Druhu napisałam "gdyby byly to zwyczajne dzieci"! Czyli nie sugeruję że są to harcerze lub nie.
No prosze i jest prezydentem z patronatem oficjalnym nad ZHP, pozdrawiam :)
Obejmuje już protektorat czy jak? Bo nie do końca rozumiem, w jaki sposób ma być naszym patronem...
Czuwaj! Napisalam patronat....  Prezydent RP nie ma protektoratu z urzedu nad ZHP ?
Nie, ale każdy dotychczas go przyjmował. Z tym, że zaraz po objęciu stanowiska są zwykle pilniejsze sprawy, więc zwykle robili to w ciągu około roku. Duda jeszcze nie objął ("jeszcze", bo wszystko wskazuje, że to zrobi, ale ostatecznie to jego wybór).

O patronacie nad ZHP Dudy nic nie słyszałem (chyba, że chodzi o komitet honorowy nad Jambo 2023 w Polsce).

1 odpowiedź

+2 głosów

Jeśli chodzi o przepisy to ja to widzę tak:

Struktury ZHP ten spot nie wykorzystuje. Co najwyżej symbole ZHP. Pytanie tylko, co jest a co nie jest symbolem ZHP (przykładowo Krzyż wydaje mi się, że nie jest symbolem ZHP, bo przecież inne organizacje też go noszą). Na spocie widać dwa potencjalne symbole:

  • Logo ZHP (na kieszeni). Faktycznie można by się o to przyczepić, choć jest ono ledwo widoczne i pewnie dałoby się udowodnić, że ktoś kto nie wie, że tam powinno być nawet go nie znajdzie.
  • Mundur ZHP. Nie wydaje mi się, żeby sama koszula była jakoś prawnie chroniona.

Dlatego, jeśli chodzi o przepisy, nie sądzę, żeby było coś konkretnego do zarzucenia im. Chyba, że w spocie biorą udział prawdziwi harcerze (członkowie ZHP), wtedy można pociągnąć sprawę wewnętrznie.

Druga sprawa to to, jaki jest "duch tego prawa", czyli dlaczego ono istnieje i co ma na celu. Przede wszystkim jest ono po to, żeby żaden kandydat nie sugerował w kampanii, że reprezentuje ZHP. Tutaj na szczęście tego nie ma.

odpowiedź 30 kwietnia 2015 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
edycja 30 kwietnia 2015 przez użytkownika karol-gro
Ale można odebrać przekaz, że harcerze popierają Andrzeja Dudę.
Ale nie ZHP.

Większość praw w Polsce ma charakter indywidualny (na szczęście). Nie chroni grup społecznych, a konkretnych ludzi, organizacje czy firmy. Lekarze nie mogą mieć pretensji, że jakiś człowiek w kitlu jest w reklamie, ale każdy lekarz czy przychodnia mogą reagować, gdy są konkretnie z nazwiska (nazwy) wymienieni, pokazane jest zdjęcie itp.

Tak samo tutaj, w spocie mamy harcerzy, patriotów, budowlańców, wartę wojskową przy grobach powstańczych, dzieci i ludzi młodych. Ale nie uprawnia to budowlańców, firm budowlanych czy związków zawodowych do wyciągania konsekwencji. Tak samo żaden harcerz czy organizacja harcerska nie może mieć roszczeń tylko dlatego, że w spocie jest jakiś harcerz (a nawet troje), bo nie ma monopolu na harcerstwo.

Inna sprawa, że (zwłaszcza wśród harcerzy) ten mundur jest rozpoznawalny jako mundur ZHP. Jeśli ktoś chce tu coś zdziałać to poprzez ochronę symboli ZHP albo oddolną antyreklamę kandydata wśród harcerzy (bojkot).
Masz rację. :)

Przykre jest, że nasza apolityczność ogranicza się do wąskich przepisów. Niedługo młodzi ludzi wgl nie będę zastanawiać się czym może być ideowo apolityczność. Wystarczy dostosować się do przepisów...
Ideowo apolityczna może być organizacja. I ZHP powinna być. Natomiast harcerze powinni być ideowo polityczni. Uczyć się zaangażowania i angażować.

Mnie ten spot nie przeraża. Pokazuje harcerzy pozytywnie. A harcerze mają prawo popierać i Dudę, i Komorowskiego, i każdego innego kandydata. Organizacja nie ma takiego prawa.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 435 wizyt
+9 głosów
2 odpowiedzi 1,463 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2013 przez użytkownika Krzysztof Urbaniak (734)   12 26 39
+7 głosów
4 odpowiedzi 1,600 wizyt
pytanie zadane 7 lutego 2013 przez użytkownika Krzysztof Urbaniak (734)   12 26 39
+1 głos
1 odpowiedź 318 wizyt
pytanie zadane 27 grudnia 2018 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Druh_ananas (237)   7 12 18
+1 głos
1 odpowiedź 270 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika sayyida (149)   6 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...