• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kto powinien nosić lilijkę na miejscu Krzyża?

0 głosów
Czuwaj! Mam kilka wątpliwości dotyczących noszenia lilijki przez osoby, które nie złożyły Przyrzeczenia Harcerskiego: 1. Kto ją nosi? W regulaminie mundurowym jest napisane, że osoby, które realizują próbę harcerza. Czyli osoba, która dochodzi do drużyny nie kupuje sobie lilijki, tylko ją dostaje przy otwarciu próby? Przed otwarciem ma tam puste miejsce? 2. Przed Przyrzeczeniem nosi się dwie lilijki? tzn. Na rogatywce i w miejscu Krzyża? Czy można zrobić tak, że kupuje się jedną lilijkę i nosi się ją w miejscu Krzyża od początku (niezależnie, czy ma się otwartą próbę harcerza), a po zamknięciu próby przepina na rogatywkę? To by chyba miało największy sens, co prawda na początku nie miałoby się lilijki na rogatywce, ale tego nie widać za bardzo. W moim hufcu tak jest w jednej drużynie i chciałabym wprowadzić to też w swojej. Mam tylko wątpliwości, czy to regulaminowe.
pytanie zadane 23 kwietnia 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika totoro (814)   8 19 33
Współczynnik akceptacji: 50%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
Nie nosi się nakrycia głowy bez lilijki.

Lilijkę na piersi nosi się według ustaleń środowiska- jedne drużyny, tak jak Krzyż- wręczają nowym członkom lilijki jako znak otwartej próby, a w innych harcerz kupuje ja we własnym zakresie wraz z mundurem.
odpowiedź 23 kwietnia 2015 przez użytkownika Los Bananos (2,991)  
+1 głos

Dużo pytań, więc po kolei:

1. Kto ją nosi? W regulaminie mundurowym jest napisane, że osoby, które realizują próbę harcerza.

Można regulaminowi zaufać ;)

Czyli osoba, która dochodzi do drużyny nie kupuje sobie lilijki, tylko ją dostaje przy otwarciu próby?

Kwestia tego, kto fizycznie kupuje tę lilijkę już jest do decyzji drużynowego. Ale skoro przeciętna lilijka będzie noszona nie dłużej niż pół roku to można pomyśleć o jakiś lilijkach przechodnich.

Przed otwarciem ma tam puste miejsce?

O ile dobrze rozumiem, po to nosimy tam lilijkę, żeby nie mieć pustego miejsca. Trochę jak z chustą próbną. Samą próbę harcerza opisuje System Stopni Harcerskich, ale nie znalazłem tam dokładnych wytycznych (głównie opisane są stopnie). My zawsze przyjmowaliśmy, że próba harcerza zaczyna się od razu, gdy ktoś bez krzyża wstępuje do ZHP, a ponieważ dopiero wtedy można nosić mundur to generalnie pusto w tym miejscu mają tylko zuchy przed Obietnicą.

Pamiętam, że jeszcze że trochę inaczej to funkcjonuje w drużynach próbnych, ale tego teraz nie sprawdzę...

2. Przed Przyrzeczeniem nosi się dwie lilijki? tzn. Na rogatywce i w miejscu Krzyża?

Tak, nosimy dwie

Czy można zrobić tak, że kupuje się jedną lilijkę i nosi się ją w miejscu Krzyża od początku (niezależnie, czy ma się otwartą próbę harcerza), a po zamknięciu próby przepina na rogatywkę?

Niektórzy tak robią, ale nakrycie głowy bez lilijki nie jest mundurowe, więc nie jest to zgodne z regulaminem. Rogatywka jeszcze jako-tako wygląda, ale beret już słabo. Jeśli komuś szkoda tych 2 zł to można zrobić w drużynie lilijki przechodnie.

Zwracam jeszcze uwagę, że na piersi najlepiej nosi się lilijkę z jednym bolcem (żeby nie dziurawić munduru poza tym kółkiem), a na nakryciu głowy znacznie lepsze są z dwoma (nie kręcą się). Może lepiej kupić sobie odpowiednią lilijkę zamiast poprawiać przez kilka lat? ;)

odpowiedź 23 kwietnia 2015 przez użytkownika qj0n (17,449)  
Z tym noszeniem pustego i otwieraniem próby harcerza - to zależy od środowiska, jeśli każdy nowy ma automatycznie otwartą próbę to od razu powinien mieć lilijkę, Są jednak środowiska gdzie próbę się otwiera oficjalnie (np. gdy kandydaci dowiedzą się o co w ogóle chodzi z tym przyrzeczeniem) i to jest dobry moment na przypięcie lilijki (np. jak już druhowie napisali - przechodniej).

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 1,295 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Oxena (179)   2 3 7
+7 głosów
1 odpowiedź 1,665 wizyt
pytanie zadane 22 września 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Marlenn (3,915)   33 56 82
+6 głosów
1 odpowiedź 2,320 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2013 przez użytkownika Rycerka (1,647)   24 38 60
0 głosów
4 odpowiedzi 1,010 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 312 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2020 w Regulamin mundurowy przez użytkownika julkkaga (312)   10 27 33
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...