Dużo pytań, więc po kolei:
1. Kto ją nosi? W regulaminie mundurowym jest napisane, że osoby, które realizują próbę harcerza.
Można regulaminowi zaufać ;)
Czyli osoba, która dochodzi do drużyny nie kupuje sobie lilijki, tylko ją dostaje przy otwarciu próby?
Kwestia tego, kto fizycznie kupuje tę lilijkę już jest do decyzji drużynowego. Ale skoro przeciętna lilijka będzie noszona nie dłużej niż pół roku to można pomyśleć o jakiś lilijkach przechodnich.
Przed otwarciem ma tam puste miejsce?
O ile dobrze rozumiem, po to nosimy tam lilijkę, żeby nie mieć pustego miejsca. Trochę jak z chustą próbną. Samą próbę harcerza opisuje System Stopni Harcerskich, ale nie znalazłem tam dokładnych wytycznych (głównie opisane są stopnie). My zawsze przyjmowaliśmy, że próba harcerza zaczyna się od razu, gdy ktoś bez krzyża wstępuje do ZHP, a ponieważ dopiero wtedy można nosić mundur to generalnie pusto w tym miejscu mają tylko zuchy przed Obietnicą.
Pamiętam, że jeszcze że trochę inaczej to funkcjonuje w drużynach próbnych, ale tego teraz nie sprawdzę...
2. Przed Przyrzeczeniem nosi się dwie lilijki? tzn. Na rogatywce i w miejscu Krzyża?
Tak, nosimy dwie
Czy można zrobić tak, że kupuje się jedną lilijkę i nosi się ją w miejscu Krzyża od początku (niezależnie, czy ma się otwartą próbę harcerza), a po zamknięciu próby przepina na rogatywkę?
Niektórzy tak robią, ale nakrycie głowy bez lilijki nie jest mundurowe, więc nie jest to zgodne z regulaminem. Rogatywka jeszcze jako-tako wygląda, ale beret już słabo. Jeśli komuś szkoda tych 2 zł to można zrobić w drużynie lilijki przechodnie.
Zwracam jeszcze uwagę, że na piersi najlepiej nosi się lilijkę z jednym bolcem (żeby nie dziurawić munduru poza tym kółkiem), a na nakryciu głowy znacznie lepsze są z dwoma (nie kręcą się). Może lepiej kupić sobie odpowiednią lilijkę zamiast poprawiać przez kilka lat? ;)