• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Żałoba w drużynie

+2 głosów
Czy w przypadku, gdy zmarł ojciec chłopaka z mojej drużyny to czy jako drużynowy mogę wprowadzić żałobę i na pogrzeb (idziemy cała drużyna) iść z krzyżami przesłonietymi czarnymi wstążkami? Ew. ile taka żałoba może trwać i na jakich zasadach?
pytanie zadane 13 kwietnia 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika KubaBVB (143)   2 3 7
Współczynnik akceptacji: 0%
   

3 odpowiedzi

+4 głosów

To nie jest dobry pomysł. W regulaminie mundurowym z 1997 r. (dziś już nieobowiązującym) było napisane:

W przypadku żałoby narodowej lub żałoby wewnętrznej Związku Harcerstwa Polskiego – ogłoszonej rozkazem Naczelnika ZHP, komendanta chorągwi, hufca, związku drużyn, szczepowego, drużynowego – harcerze i instruktorzy z terenu, na którym obowiązuje rozkaz, mają obowiązek nałożyć na krzyż harcerski lub jego miniaturkę przepaskę z czarnej aksamitki lub wstążki i nosić ją do chwili zakończenia żałoby
O ile wiem, w obowiązującym regulaminie mundurowym z 2015 r. ten zapis jest powtórzony, nawet jeśli nie, jest to dobra wytyczna.
 
Chodzi  to, że przepaska na Krzyżu jest oznaką żałoby organizacyjnej, nie osobistej. Oznacza „nasza organizacja okazuje żal po śmierci” (nie mylić z „członkowie naszej organizacji okazują żal po śmierci”). Jeśli ojciec Waszego harcerza aktywnie uczestniczył w życiu drużyny, ma to sens i wtedy drużynowy może rozkazem taką żałobę ogłosić, ale jeśli chodzi wyłącznie o to, że był to ojciec Waszego harcerza, wystarczającą oznaką Waszej żałoby będzie obecność członków drużyny na pogrzebie.
odpowiedź 13 kwietnia 2015 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296

Na dokumenty.zhp.pl nie ma regulaminu z 2015. Obowiązuje już wersja od opcji zero?

A w najnowszym regulaminie, do którego mam dostęp:

W przypadku żałoby narodowej lub wewnętrznej Związku Harcerstwa Polskiego noszona przepaska z czarnej aksamitki lub wstążki – po przektnej, z prawego górnego rogu.

Obowiązuje. Ale faktycznie jeszcze tam nie wisi.  ;)
A wisi gdzieś? Google mi nie pomógł...
Jeszcze nie wisi. W ciągu kilku dni ma zawisnąć. Parę rzeczy się zacięło i tak wyszło...
+2 głosów

Nie wiem, czy jest na to konkretny zapis prawny czy to raczej kwestia tradycji, ale drużynowy (tak jak komendant szczepu, hufca itd) może ogłosić żałobę w swojej jednostce.

Czas trwania ustalasz sam. To będziesz musiał już sam wyczuć - pytanie na ile drużyna znała tego ojca itp. Z jednej strony nie wypada ogłaszać za krótkiej, ale z drugiej jak już większość drużyny przejdzie nad tym do porządku dziennego to chyba nie ma co tego przeciągać. Osobiście zastanawiałbym się nad żałobą 2-tygodniową lub miesięczną.

Pomijając ogłoszoną żałobę, harcerze często noszą kir na krzyżu na znak, że sami są w żałobie, więc nic nie stoi na przeszkodzie (no w sumie jest to sprzeczne z regulaminem mundurowym), żeby ten konkretny chłopak nosił go rok

odpowiedź 13 kwietnia 2015 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
edycja 13 kwietnia 2015 przez użytkownika karol-gro
+1 głos

Podobne pytanie może Ci pomóc. http://zapytaj.zhp.pl/7146/kiedy-na-krzy%C5%BCu-harcerskim-mog%C4%99-nosi%C4%87-%C5%BCa%C5%82ob%C4%99

 

Według mnie, będzie to jak najbardziej na miejscu jeśli zasłonicie czarnymi opaskami krzyże na samym pogrzebie, jednak przy zwykłym noszeniu mundurów (czy jak to nazwałeś wprowadzeniu żałoby w Drużynie) - zapytałbym Komendanta Hufca czy możesz tak zrobić. 

odpowiedź 13 kwietnia 2015 przez użytkownika Jeleniowaty (1,891)  

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,357 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika AsaiiPL (120)   2 3 6
0 głosów
1 odpowiedź 709 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 918 wizyt
pytanie zadane 17 października 2022 w Regulamin mundurowy przez użytkownika dh.Zuzka (389)   7 23 33
+1 głos
1 odpowiedź 814 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,290 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...