• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy można zdobywać dwa znaki służb w tym samym czasie?

+1 głos
Czy można zdobywać dwa znaki służb w tym samym czasie? Na przykład robię jeden znak i w tym czasie pojawia się pomysł stworzenia innego patrolu zadaniowego w celu realizacji innego znaku i ja się do niego dołączam. Zasady zdobywania... nie zabraniają tego, lecz czy nie jest to uregulowane w inny sposób? Czy nie kłóci się to z ideą przygotowywania do podjęcia stałej służby? Z jednej strony mogę pełnić służbę na kilku polach, więc czemu nie mógłbym się też na kilku płaszczyznach przygotowywać? Zaś z drugiej strony na realizację próby powinien składać się całokształt działań, więc należałoby rozgraniczyć różne pola służby.
pytanie zadane 7 kwietnia 2015 w Próby przez użytkownika Tomek Detlaf (773)   4 12 28
Współczynnik akceptacji: 67%

edycja 7 kwietnia 2015 przez użytkownika Tomek Detlaf
   

1 odpowiedź

+3 głosów

Moim zdaniem można ;) Regulaminy chyba nic takiego nie zabraniają, więc tutaj nie jest to problem. A co do idei to moim zdaniem się to nie kłóci.

Przede wszystkim, Znaki mają przygotowywać do pełnienia stałej służby, ale... niekoniecznie w swojej dziedzinie! Np. nigdzie nie ma napisane, że Znak Służby Kulturze przygotowuje konkretnie do pełnienia służby kulturze. Znaki uczą przede wszystkim planowania, zarządzania zespołem, czasem, zakresem, jakością, dobierania celi i środków, konsekwencji i generalnie wszystkiego, co ostatnio modnie nazywa się Project Managmentem (zarządzaniem projektami - nie mylić z projektami starszoharcerskimi). Oczywiście warto wybierać takie Znaki, które nas interesują i przy okazji przygotują nas merytorycznie. Ale z mojego doświadczenia wynika, że wybór znaku to zawsze jakiś kompromis między zainteresowaniami uczestników, więc nigdy nie jest idealny.

A i nie wiem, gdzie to jest napisane, że na realizację próby powinien składać się całokształt działań. Brzmi to bezsensownie, bo wynikałoby z tego, że jak się realizuje próbę to nie wolno robić nic poza nią.

Dlatego nie widzę problemu w realizacji dwóch znaków. Inna sprawa, że trzeba się zastanowić czy jest na to czas - np. nie zaczynałbym dwóch znaków jednocześnie, ale lekkie nakładanie się prób jest moim zdaniem ok.

odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez użytkownika qj0n (17,474)  
Dzięki, pisząc o całokształcie miałem na myśli, że zdobywanie znaku powinno być czymś więcej niż zrobieniem zadań, ale jest to moja opinia i jak wspomniałeś nie jest to nigdzie napisane.
Jeśli każde działanie opiszemy przy pomocy zadania to realizacja Znaku nie będzie niczym więcej niż zrobieniem zadań.  A jeśli robimy coś poza realizacją zadań to... warto opisać to zadaniami ;)

Moim zdaniem najlepiej na początku, jak mamy jakąś wizję czy plan, opisać wszystko przy pomocy konkretnych działań (zadań), a potem pracować przede wszystkim z takimi jednoznacznymi, łatwo zrozumiałymi zadaniami. Oczywiście czasem trzeba je zmienić, czasem warto je walidować (sprawdzać, czy spełniają cele), ale taki sposób działania pozwala uniknąć niejednoznaczności czy naginania zasad...

Podobne pytania

+4 głosów
2 odpowiedzi 367 wizyt
pytanie zadane 29 kwietnia 2015 w Metodyka i metoda przez użytkownika ciemslawa (130)   1 2 7
+6 głosów
1 odpowiedź 872 wizyt
pytanie zadane 16 marca 2014 w Wędrownicy przez użytkownika szalonooka (635)   12 32 47
0 głosów
1 odpowiedź 231 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2016 w Próby przez użytkownika Wędrownik (137)   4 5 8
+4 głosów
3 odpowiedzi 668 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2015 w Drużyna przez użytkownika Jeleniowaty (1,891)   6 21 50
+4 głosów
1 odpowiedź 592 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2014 w Drużyna przez użytkownika Uwarowit (465)   10 16 32
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...