• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zakup sprzętu z amazon.com a rozliczenie z kontem drużyny w Hufcu

+6 głosów
Nasza drużyna rozważa zakup radiotelefonów ze sklepu amazon.com (jest to uzasadnione w ten sposób, że na amazon.com można zakupić 3 sztuki za cenę za jaką w Polsce można zakupić 2 sztuki). Jedynym problemem są moje wątpliwości dotyczące rozliczenia tego w hufcu - w przypadku zakupu krajowego brałbym fakturę VAT i na jej podstawie dokonałbym rozliczenia z kontem drużyny (jeśli wyłożyłbym sam w momencie zakupu kwotę). Czy można i jak można zakupić sprzęt z amazona tak, żeby można było rozliczyć to z kontem drużyny w Hufcu? Wątpie, żebym otrzymał na zakup fakturę. Dziękuję z góry :)
pytanie zadane 1 kwietnia 2015 w Finanse przez użytkownika dhMichu (184)   3 7 10
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+4 głosów
Ja tam bym radził jednak najpierw spytać się księgowości w hufcu, zamiast modlić się po zakupie...

Robiłem zakupy w sklepie skautów brytyjskich, Amazon może mieć podobnie. Rozliczenie faktury z Wlk. Brytanii nie jest generalnie wielkim problemem, a euro NIP to ten sam NIP, co w Polsce z literkami PL z przodu. Jednak każda chorągiew musi ten euro NIP zarejestrować (tzn. mogą być jednostki, które mają NIP, a nie mają euroNIPu).

Dodatkowo istnieją pewne problemy związane z rozliczaniem VATu takiej transakcji międzynarodowej. Z tym, że o ile dobrze kojarzę, to ZHP nie odlicza VATu od sprzętu kupowanego przez drużyny, więc nie ma to znaczenia - płacicie brutto i tyle.

Podsumowując - dowiedz się w hufcu, czy chorągiew dysponuje euroNIPem - jeśli tak to po prostu go wpisujesz z literkami PL.
odpowiedź 1 kwietnia 2015 przez użytkownika karol-gro (17,694)  
+2 głosów
Tutaj jest to dość skomplikowane, ponieważ w takim wypadku musiała by być wystawiona faktura którą amazon wystawia, tylko z tego co wiem z księgowości (mega podstawy, niech ktoś mnie poprawi) to NIP na który to rozliczasz musi być NIPem zarejestrowanym w UE i na pewno hufiec się ucieszy jak będzie się zastanawiał jak od tego odliczyć VAT czy cokolwiek (bo jest to praktycznie luka prawna w tej chwili jeżeli chodzi o Amazona i ich dziwną politykę omijania podatków w UK).

Musisz:
1. Poprosić o fakturę, w danych odbiorcy (nie wysyłki) wpisać NIP na który się rozliczasz normalnie z fakturą

2. Modlić się żeby hufiec dał rady to rozliczyć a księgowa nie zabiła cię wzrokiem, bo jest to import wewnątrz UE w perspektywie przedsiębiorstwa, chyba że ZHP jako NGO(org pozarządowa) rozlicza się inaczej jakoś.

 

Tutaj polecam spojrzeć na ostatni post. http://forum.infor.pl/topic/402469-zakupy-na-amazoncouk-wnt-i-vat-po-zmianach-amazona/

Tutaj jest przykład z kindle z amazona na firmę z perspektywy księgowej (dlatego że kindle to najczęściej kupowany w Polsce produkt, można poszukać)
http://swiatczytnikow.pl/rozliczanie-zakupu-kindle-na-firme-kilka-kwestii-podatkowych/
odpowiedź 1 kwietnia 2015 przez użytkownika khashishin (1,261)   6 13 31

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 703 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2017 w Finanse przez użytkownika lord (119)   2 3 7
+4 głosów
1 odpowiedź 1,511 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2014 w Finanse przez użytkownika Witold Rząsa (164)   3 5 8
+11 głosów
2 odpowiedzi 582 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2014 w Finanse przez użytkownika JM (1,842)   24 45 64
+8 głosów
1 odpowiedź 378 wizyt
pytanie zadane 17 grudnia 2013 w Finanse przez użytkownika Mateusz Zedler (154)   1 3 7
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...