• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


4-ro kolorowe barwy regulamin

+1 głos
Czuwaj wszystkim

Moja gromada ma 4-kolorowe barwy mianowicie pół chusty jest błękitna a pół seledynowa i jest obszyta 2 kolorami. Kadra drużyny (mamy przyjęte w szczepie że zuchy nie mają mundurów tylko szare koszulki i chusty) nosi jedną błękitną i jedną zieloną getre oraz pomarańczową i fioletową wiwijkę. Czy jest to zgodne z regulaminem?
pytanie zadane 27 marca 2015 przez użytkownika airad28 (104)   1 1 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

3 odpowiedzi

+2 głosów
Moim zdaniem regulamin tego nie zabrania.

Chusta ma być w barwach drużyny - wasze barwy mają po prostu 4 kolory, żaden problem.

Wywijek rzeczywiście nie ma, ale to nie znaczy, że są zakazane. Wkrótce i tak pojawi się nowy regulamin mundurowy, który je dopuszcza, ale nie nakazuje.

BTW - czy możesz podesłać jakieś Wasze zdjęcie w mundurze? Bo połączenie miliona kolorów IMO brzmi okropnie...
odpowiedź 27 marca 2015 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  

jak tylko odzyskam fotki z telefonu to wrzuce tylko nie widać na nich getrów i wywijek bo zuchy zasłaniają... ale coś może wynajde


ok mam ale nie ukaże twarzy co by za dużo hejtów nie było (chysta niebiesko-czerwona nie jest częścią barw gromady ;) 

Mi się to kojarzy z kostiumem pajaca, w którym często wysokie skarpety lub nogawki spodni są w różnych kolorach. Nie twierdzę, że mundur ma być tak poważny, że aż smutny, ale wchodzenie w komizm jest moim zdaniem przesadą. Trochę to zalatuje podejściem jestem harcerzem i to usprawiedliwia moje dziwne zachowanie i wygląd. Uważam, że to nie jest dobre podejście. Z samym regulaminem się to chyba nie kłóci, ale z jakąś wizją, czym harcerstwo jest, już tak.
Nie jest to sprzeczne z regulaminem ;) Choć getry i wywijki w TAKIM POŁĄCZENIU wyglądają zbyt pstrokato... Choć chusta kolorystycznie jest estetyczna, po prostu okej. Co do zdjęcia mam pytanie: Czemu druhna na zdjęciu ma dwie chusty? Można nosić dwie naraz?
od kiedy koror getrow i wywijek ma cos w spólnego z tematyką "czym jest harcerstwo?" proponuje przeanalizować to jeszcze raz ;)
co do 2 chust... nie wiem dokłądnie czy można, ale tak jest przyjęte u nas w szczepie... np. drużynowy ma swoje barwy drużyny a jeśli jest dodatkowo instruktorem to na wierzch (tak jak widać powyżej) zakłąda chustę szczepu (na imprezach szczepu tj. HAL, HAZ, biwaki itp., oraz może założyć na impezę hufcową). Ja na tym zdjęciu jestem w chuście klubowej gdyż to był kurs związany z klubem, więc założyłam ją aby podkreślić członkostwo w klubie. Nie jest to drużyna przewodnia w której działam tylko cos dodatkowego dlatego jest założona w taki a nie inny sposób. I nie jest to wymysł mojego szczepu tylko wiele drużyn tak robi z czym miałam okazję się zetknąć chociażby na kursie ze zdjęcia.

 

Co do "pstrokacizny" jeszcze mi się nie zdazyło żeby ktos powiedział ze mój mundur nie wygląda estetycznie itp. ludzie z poza zhp pytają się "to taka nowa moda mosze 2 różnych skarpetek?" gdy pokazujze się w mundurze (a raczej widać tylko jego dolną część) wtedy z uśmiechem odpowiadam ze to nowy trend czy coś w tym stylu. i nie jest to mówione z pogardą tylko z uśmiechem na twarzy ;)
+1 głos

Co do nie noszenia mundurów przez zuchy: Rozumiem względy finansowe, bo zuchy szybko rosną - ten problem mógłby rozwiązać działający w szczepie komis mundurowy.

Jeżeli chodzi o chusty, w regulaminie masz zapis:

Chusta w kolorze ustalonym przez gromadę.

Co w efekcie interpretujemy jako "we wzorze ustalonym przez gromadę", bo inaczej wynikałoby, że chusta ma być jednokolorowa, a tak nie jest. Więc może być cieniowana albo i w paseczki, jeżeli tylko jest estetycznie...
Wasza chusta na zdjęciu wygląda moim zdaniem dobrze (swoją drogą, noszenie dwóch chust też nie jest zgodne z regulaminem).

Nie mam nic przeciwko wywijkom i cieszę się, że wracają do regulaminu, bo na pewno nie możemy wychodzić z założenia, że wszystko, czego regulamin nie zabrania, jest dozwolone. Poza tym mamy (ja także ;) ) głęboko zakorzenioną skłonność uzasadniać odstępstwa od regulaminu "tradycją"... 

Tutaj może wyjdzie ze mnie hipokryzja (i posypią się gromy), bo moja drużyna też nosi wywijki i to dwukolorowe (prawa żółta, lewa biała - układ jak na chuście), ale przez to odpowiem Ci tym bardziej szczerze i z własnego doświadczenia:

Gdy idę np. do urzędu czy do dyrektora szkoły coś załatwić, czasami zastanawiam się, czy mimo mojego podeszłego wieku (24 lata ;) ) wyglądam poważnie w "dwukololorowych skarpetkach". 

Nie obraź się, ale czymś takim, jak Wasze getry i wywijki nie wyszłabym z domu. Ludzie wystarczająco dziwnie patrzą się na sam mundur, a taka pstrokacizna dodatkowo sprawia, że wygląda to po prostu śmiesznie.

Regulamin nie zabrania wprost noszenia fioletowo-pomarańczowo-zielono-niebieskich getrów i wywijek. Ale skoro sami zastanawiacie się nad tym problemem (a skoro pytasz o to na zapytaj-u, to chyba się zastanawiacie), to czas może coś zmienić, żeby Wasza kadra wyglądała poważnie i estetycznie, jak przystało na harcerskich wychowawców. Zwłaszcza, że zuchy i tak nie mają mundurów, więc nie można powiedzieć "to małe dzieci, niech się cieszą z kolorów".

odpowiedź 30 marca 2015 przez użytkownika Blada (824)   7 19 28
Co do chodzenia do dyrektora: nigdzie nie jest powiedziane, że musimy używać tylko jednego „zestawu mundurowego” na wszystkie okazje. Instruktorzy często dobierają elementy munduru, zwłaszcza „dół”, do sytuacji. Nie będzie niczego niewłaściwego w ubraniu do dyrektora spódnicy mundurowej, cielistych rajstop i czółenek.
co do zastanawiania się wynikało ona jedynie z zapytania mnie przez kogoś czy można nosić getry i wywijki w różnych kolorach, nie było ono motywowane tym, iż uważamy ze nie są one poważne czy ze wyglądają źle. Uważam, ze taka sprawa jest kwestią indywidualną. Ważne chyba że drużynie się to podoba. A czy ktoś to uważa za ładne/nieladne to jego indywidualna sprawa.
–2 głosów
Nie.

1. Nie można "sobie przyjąć w szczepie" brak mundurów dla zuchów.
2. Wywijki już dawno opuściły regulamin.

Poza tym: Czy to nie jest zbyt pstrokate?
odpowiedź 27 marca 2015 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   38 88 189
można sobie przyjąć w szczepie bo nie wszystkich stać na mundury jak to mówią "beznadziejnie ale jednakowo" to samo tyczy się wywijek... wyszły z regulaminu ale nie są zakazane
W kwestii formalnej: obecnie wywijek nie ma w regulaminie, co oznacza, że nie są dozwolone. Regulamin mundurowy określa, co wolno nosić, a wszystko inne jest do munduru zabronione – patrz "Postanowienia ogólne". To raz. Niedługo wyjdzie poprawiony regulamin i w nim wywijki będą z powrotem, jako opcja.

A po drugie, faktycznie nie można w myśl regulaminu przyjąć sobie braku mundurów. Regulamin mówi wyraźnie, że zuchy noszą mundury, i tyle.

Ja rozumiem, że kogoś może nie być stać, znam środowiska, które „programowo” nie każą zuchom kupować mundurów i używają tylko t-shirtów gromady. Ale nie udawajmy, że to jest zgodne z naszymi regulacjami, bo nie jest.
W kwestii braku munduru, zgodzę się, że ustalenie "brak munduru dla zuchów" jest niedopuszczalne, jednak taka gromada nie musi koniecznie kupować mundurów. Noszą jednolite T-shirty? To super, jednak faktycznie nie powinno to być nazywane czymś zastępczym za mundur.

Najlepiej powiedzieć, że członkowie gromady nie posiadają mundurów, ze względów finansowych.

 

A co do chust. Nie spotkałem się z jakimiś konkretnymi wytycznymi odnośnie ilości kolorów. Jedynym wyznacznikiem jest nasz dobry gust.

Nie wiem jak ta chusta wyglądałaby na żywo, w każdym razie na zdjęciu wygląda (dla mnie) przyzwoicie.
Wg zdjęcia chusta wygląda przyzwoicie, getry z wywijkami już atakują moje poczucie estetyki... Jak odbierana jest w społeczeństwie kadra (KADRA) drużyny tak pstrokata?

"... obecnie wywijek nie ma w regulaminie, co oznacza, że nie są dozwolone. Regulamin mundurowy określa, co wolno nosić, a wszystko inne jest do munduru zabronione – patrz "Postanowienia ogólne"... "
 

Chciałem zapytać w którym to jest miejscu napisane? :P Tz wiem, że postanowienia ogólne, regulamin mundurowy itd. ale czytam chyba 8 raz i dalej nie doczytałem się, że to czego nie ma jest zakazane... ;/ może Druh rozjaśni mi umysł :P  

p. 2: Członkowie ZHP noszą mundury wg oficjalnego wzoru ZHP. Wyjątki określa regulamin. [...]
p. 9: Decyzje o wszelkich wyjątkach* od regulaminu podejmuje Główna Kwatera ZHP w formie uchwały.

...a poniżej jest zawsze napisane np. „Mundur harcerki składa się z: ...”

* - to jest akurat słabo sformułowane, powinno być „odstępstwach”, jak w p. 3 uchwały wprowadzającej.

czaje :) dziękuję bardzo :)
Proszę bardzo. Poczekaj jeszcze 2 tygodnie, dostaniesz to napisane czarno na białym.  :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,176 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Polewa_Czekoladowa (130)   2 5 7
0 głosów
1 odpowiedź 389 wizyt
pytanie zadane 1 września 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika koniara (126)   1 3 8
+1 głos
2 odpowiedzi 463 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 853 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia 2020 w Pomysł na... przez użytkownika siekierka (184)   4 9 15
+1 głos
1 odpowiedź 268 wizyt
pytanie zadane 9 listopada 2019 w Pomysł na... przez użytkownika siekierka (184)   4 9 15
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...