• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Pomocy! Nwm co odpowiedzieć moim druhnom.

+2 głosów
Pomocy!

Jestem zastepową zastępu dziewczat  w starszoharcerskiej drużynie. do ZHP należę już 4 lata. W tamtym roku nakłoniłam moją przyjaciólke do dołaczenia do druzyny, jej mama bardzo zadowolna tą informacja od razu zakupiła jej mundur. Jednakże ostatnio Ola - bo tak mam na imię ta dziewczyna. powiedziała mi że nie rozumie sensu harcerstwa. Nie wie po co wogule to przyrzeczenie, po co te zbiórki itd. Nie potrafie jej wytłumaczyć wszystkiego... Bardzo proszę Was o pomoc! Chciałabym przeprowadzić najbliższą zbiórke o sensie harcerstwa, co ma to wnieść do ich życia, oraz chciałabym jakoś zachęcić je do udziału w Rajdzie i Zlocie Grunwaldzkim. Jakby ktos mogłby napisac mi jak wytłumaczyc im sens dzisiejszego harcerstwa, przyrzeczenia, zbiórek itd. Byłabym niezwykle wdzięczna (;
pytanie zadane 26 marca 2015 w Drużyna przez użytkownika Lesiowka (157)   2 3 7
Współczynnik akceptacji: 0%
   

Wiem, że kobiet nie wypada o to pytać, ale mogłabyś podać wiek, a przynajmniej pion (harcerze, harcerze starsi, wędrownicy) Oli?

Dobra, doczytałem, że HS ;) no ale może być 1, a może być 3 klasa...

2 klasa gimnazjum.

1 odpowiedź

+2 głosów

Generalnie celem harcerstwa jest wychowywanie, uczenie, wsparcie samorozwoju i ogólnie to, żeby harcerze wyrośli na kogoś choć trochę lepszego niż, gdyby w harcerstwie nie byli. Jest to trochę bardziej szczegółowo opisane w Misji ZHP (taki dokument, opisujący górnolotnie, po co istnieje ZHP). Ale to nie jest dokument, który przekona jakiegokolwiek gimnazjalistę do wstąpienia do ZHP. Generalnie na tym etapie (gimnazjum) to raczej taka ciekawostka ;)

A więc czemu ktokolwiek miały do ZHP wstępować? Harcerstwo to taka mocno rozwinięta forma uczenia przez zabawę. Absolutnie koniecznym do funkcjonowania harcerstwa jest, aby w harcerstwie... było fajnie. Gdyby nie ciekawe zajęcia i wielu dobrych znajomych nie tylko większość członków by z ZHP uciekła, ale i harcerska metoda wychowania by nie działała. Dlatego właśnie większość z nas jest jednak harcerzami - bo jest fajnie.

Widząc, jaki problem się u Ciebie pojawił podejrzewam, że nie najlepiej u Was z atrakcyjnością programu. Jeśli celem najbliższej zbiórki ma być rozwiązanie tego problemu to przede wszystkim musi być atrakcyjna. Jeśli zbiórka będzie o czymś, co ich interesuje to sens chodzenia na zbiórki sam się znajdzie. Za to zbiórka o celach ZHP może ich trochę zanudzić. Dlatego paradoksalnie zbiórka o Misji ZHP gorzej odda tę misję niż ciekawa gra terenowa.

Jeśli jednak chcesz pokazać, na czym polega rozwój w harcerstwie to myślę, że dobrze to można zobaczyć na systemie stopni. Przy okazji otwierania kolejnych prób przestudiujcie dokładniej jak te stopnie działają, jakie są wymagania itp. W ten sposób można przy okazji pokazać, co w ogóle harcerstwo daje.

A tak swoją drogą to dość naturalne, że w pewnym momencie zwykłe zbiórki są na tyle małą formą, że zaczynają coraz mniej dawać. Żeby się dalej rozwijać trzeba pójść krok naprzód. Być może to jest jedną z przyczyn problemu. Rozwiązaniem, które warto w tym momencie zastosować są projekty starszoharcerskie - weź to pod uwagę ;)

odpowiedź 26 marca 2015 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
edycja 27 marca 2015 przez użytkownika karol-gro
Dziekuje za odpowiedź. Aczkolwiek u mnie w zastepie jest troszku dziwna sytuacja, tzn. Zbiórki sa dość ciekawe i wciagaja każda z druhen. Jednak Ola ostatnio zadała mi pare pytań. np. po co Przyrzeczenie, czy po co wgl jestesmy w harcerstwie, skoro się tylko bawimy i uczymu szyfrów, morsa, migowego itd. W chwili obecnej (z racji że wszystkie dziewczyny mam "świeże") chciałabym zrobic zbiórke która rozwieje ich wszystkie wątpliwości. (:
To w takim razie postaram się opisać prosto, o co w tym chodzi:

Założenie jest takie, że harcerze raz do roku jeżdżą na obóz w lesie, na którym siłą rzeczy muszą być mniej lub bardziej samodzielnie. Taki wyjazd jest dla wielu dużym wyzwaniem i dzięki niemu harcerze stają się bardziej samodzielni w życiu. Aby to spełnić muszą w trakcie roku nauczyć się takich rzeczy jak terenoznawstwo czy samarytanka. Inne techniki, takie jak szyfry, też z założenia mają to wspomagać (choć już mniej bezpośrednio).

W trakcie całej tej działalności harcerskiej powinno być fajnie, ale musi też być wychowawczo. Dlatego żeby móc się z harcerzami "bawić" trzeba chcieć spełniać pewne zasady. Te zasady to oczywiście Prawo i Przyrzeczenie. A żeby się na nie zgodzić to trzeba je oczywiście znać - dlatego czasem robimy o tym zbiórki.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 798 wizyt
pytanie zadane 21 maja 2017 w Drużyna przez użytkownika zolinek (140)   3 7 12
0 głosów
1 odpowiedź 1,420 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 568 wizyt
pytanie zadane 23 października 2016 przez użytkownika Rafał Forszmanowicz (105)   1 1 3
+1 głos
0 odpowiedzi 471 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2016 przez użytkownika Polewa_Czekoladowa (130)   2 5 7
0 głosów
2 odpowiedzi 582 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2014 przez użytkownika dh Ruda (130)   3 3 7
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...