• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Co zrobić, żeby zastęp zdobył specjalność?

+2 głosów
Jestem zastępową zastępu harcerek starszych. Ostatnio gdzieś przeczytałam, że pojedynczy zastęp też może mieć specjalność. Co trzeba zrobić, żeby zastęp zdobył specjalność? Są jakieś określone wymogi, które trzeba spełnić? Albo jakieś działania do zrobienia całym zastępem? Nie pogardzę jakimś linkiem do regulaminu lub najlepiej poradnikiem, jeżeli taki istnieje. :)
pytanie zadane 3 marca 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika totoro (814)   9 19 33
Współczynnik akceptacji: 50%
   

3 odpowiedzi

+3 głosów

Ścisła odpowiedź brzmi: nie może, ale to wbrew pozorom nie stanowi dla Was szczególnego ograniczenia.

Kwestia sprowadza się do pytania, czym jest specjalność. Samo skupienie się przez rok czy dwa – czy nawet na stałe – na jakiejś dziedzinie i np. robienie na co drugiej zbiórce survivalu, pierwszej pomocy czy lin to nie specjalność. Co za tym idzie, możecie iść w taką stronę bez żadnych większych formalności, wystarczy zgoda drużynowego, do której na pewno będziecie musieli go przekonać, że Wasze działania będą bezpieczne.

Specjalność polega na tym, że zastępujecie zestaw technik harcerskich nowym zestawem dziedzin czy pól działania, tak by w sumie pokryć wszystkie kierunki rozwoju młodego człowieka określone w Statucie. Część tego zestawu będą stanowić działania z obszaru specjalności, część – standardowe techniki. (Przykładowo, szyfry ładnie zastępuje się łącznością morską, a część terenoznawstwa – nawigacją + locją). Skonstruowanie takiego zestawu wymaga pewnego doświadczenia i niezłego rozumienia harcerskiego systemu wychowawczego, dlatego jest to zadanie raczej dla doświadczonego instruktora niż zastępowego. Wszystko to jest opisane w podlinkowanej przez qj0na uchwale RN.

A na początku napisałem, że nie może, z co najmniej dwóch powodów. Raz, że uchwała RN mówi o pracy specjalnościami w całych jednostkach. Dwa – co tak naprawdę było przyczyną tego zapisu – że skonstruowanie systemu instrumentów wychowawczych w oparciu o specjalność i następnie długofalowa praca nim wymaga wyszkolonej i doświadczonej kadry, a to tak naprawdę da się na dłuższą metę utrzymywać w szczepie albo dużej drużynie, ale na pewno nie w zastępie. Można by jeszcze wskazać, że Zasady pracy specjalności jako sprzeczne z uchwałą Zjazdu ZHP i uchwałą RN już nie obowiązują, ale to w tej sytuacji argument mniejszej wagi...

odpowiedź 4 marca 2015 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
edycja 4 marca 2015 przez użytkownika vanadey
+2 głosów

Na obecną chwilę może, ale "w produkcji" są nowe regulaminy dotyczące specjalności. Szczegółowe zasady są jeszcze niezaktualizowane, a bardziej ogólna uchwała Zjazdu ZHP mówi:

3) Podstawowymi podmiotami, umożliwiającymi stosowanie programu danej specjalności w sposób całościowy, są samodzielne środowiska specjalnościowe (drużyny, szczepy, związki drużyn danej specjalności) lub kluby i grupy specjalnościowe, zapewniające długofalową pracę metodyczną.

4) Elementy programu danej specjalności mogą być stosowane poza samodzielnymi środowiskami specjalnościowymi (w klubach specjalnościowych lub jednostkach niespecjalnościowych) w celu wzbogacenia ich programu o techniki atrakcyjne dla młodzieży.

Czyli specjalnościowe są przede wszystkim drużyny. Zastępy (jak i drużyny niespecjalnościowe) mogą uzupełniać swój program specjalnościami, ale nie jest to "podstawowy podmiot".

Z tego (oraz z tego, co tu i ówdzie można usłyszeć) najprawdopodobniej już niedługo (jak powstaną stosowne zasady pracy od GK-i) zastępy nie będą zdobywać specjalności. Być może sam proces zdobywania specjalności przez drużyny zostanie mocno zmieniony.

A wracając do obecnego systemu - prawdopodobnie z pomocą drużynowego trzeba by przejść podobną procedurę, co drużyny - w inspektoracie danej specjalności w chorągwi (jak nie ma to w GK) zatwierdza się plan pracy ze specjalnością, a komendant hufca nadaje specjalność. Jednak nawet w starym regulaminie przypadek zastępu specjalnościowego nie jest zbyt dobrze opisany, bo trudno o prawidłową pracę specjalnością (z kadrą specjalistyczną itp.) samym zastępem.

odpowiedź 3 marca 2015 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
+1 głos

http://www.specjalnosci.zhp.pl/index.php?do=standard&navi=0029,0032 Link do Zasady pracy specjalności w jednostkach harcerskich 

 

Zwróć uwagę na poniższe punkty:

1.4. Program wychowania specjalnościowego w ZHP realizowany jest przez drużyny, kręgi, zastępy i kluby specjalnościowe - określane w niniejszym dokumencie jako środowiska specjalnościowe - skupiające harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów i członków wspierających.
1.5. Wymagania stawiane środowiskom specjalnościowym sprawiają, iż zdobycie miana Drużyny (Zastępu, Gromady, Kręgu, Klubu) Specjalnościowej ma charakter wyróżnienia. 

 

Zastęp faktycznie może uzyskać specjalność jak widzimy powyżej, jednak brakuje konkretnej wzmianki, co konkretnie trzeba zrobić.

Warto porozmawiać w tej kwestii z Drużynowym.

odpowiedź 3 marca 2015 przez użytkownika Jeleniowaty (1,891)  
edycja 3 marca 2015 przez użytkownika Jeleniowaty

Podobne pytania

+4 głosów
2 odpowiedzi 863 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2014 przez użytkownika takjasnenapewno (125)   1 1 3
+2 głosów
0 odpowiedzi 480 wizyt
pytanie zadane 15 sierpnia 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Tomek Detlaf (773)   5 12 28
0 głosów
1 odpowiedź 388 wizyt
pytanie zadane 6 maja 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika totoro (814)   9 19 33
+1 głos
1 odpowiedź 769 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2016 w Drużyna przez użytkownika Gosia Fijał (155)   6 8 12
+6 głosów
1 odpowiedź 846 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Ala Matusiak (218)   1 3 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...