• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Chusta "zaprzyjaźnionego środowiska" pod prawym pagonem?

+4 głosów

Właśnie - spotkaliście się z czymś takim? Zetknąłem się z tym po powrocie pewnych druhów z obozu z ukraińskimi skautami, jakieś 10-12 lat temu. Twierdzili, że dozwolone jest noszenie chusty 'zaprzyjaźnionego środowiska' w ten sposób:

 

Podwiązana pod rękawem, założona pod prawym pagonem. Zastanawiam się skąd to się wzięło - była to pozostałość po którymś z poprzednich regulaminów mundurowych? Czy bardziej zaczerpnięte z jakiejś innej organizacji (niekoniecznie polskiej)? A może jakiś dziwny wymysł kogoś?

pytanie zadane 2 marca 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika piotr.pietrzak (1,244)   11 24 38
Współczynnik akceptacji: 67%
   

2 odpowiedzi

+5 głosów
Możliwe że ukraiński regulamin nie stwierdza tak precyzyjnie (co by było dziwne), lub nie jest tak 'restrykcyjny' jak nasz, stąd u nich może w niektórych środowiskach taki zwyczaj funkcjonować.

Jednakże jesteśmy w Polsce, ZHP ma jasno określone gdzie i jak nosimy chustę. Bynajmniej nie pod pachą.

A na zdrowy rozsądek, nawiasem mówiąc, chusta pod pachą bardzo by mi przeszkadzała, nie mówiąc już o tym, że uważałbym to za brak szacunku do barw i tradycji... Zaprzyjaźnione środowisko powiadasz...? Mam takich z 5, mam nosić chusty każdego z nich? :P
odpowiedź 3 marca 2015 przez użytkownika Los Bananos (2,991)  
Prawa strona munduru ma do siebie to, że wiele przyjmuje, niekoniecznie regulaminowo. Tam skąd jestem też znany jest ten zwyczaj, był pomysł, żeby członkowie drużyny wędrowniczej, którzy są przybocznymi i drużynowymi w innyh jednostkach nosili obie chusty, zależnie od tego, w jakim charaktereze występują. W tem ta druga miała być noszona na prawym ramieniu. Nie mówmy pod pachą, bo to negatywnie kojarzące się określenie. Wprowadzone celowo, żeby emocjonalnie wesprzeć argument merytoryczny. Tym samym tropem wszystkie sznury spod ramienia stałyby się sznurami pod pachą!
Nie widzę nic złego w tym sposobie noszenia. Do prawej strony munduru ludzie sobie spinacze przypinają, bo mają taką obrzędowość; tym bardziej powinni mieć prawo przywiązania chusty, jeżeli z obiema jednostkami czują się związani.
Mundur to aż mundur i tylko mundur.
Mój mundur ostatnio przyjął tusz flamastra, ale nie oznacza to, że powinien on tam być.

Miejscem obecnie używanym do wyrażania swoich własnych obrzędowości jest prawa kieszeń, czasem ew. sznureczek czy pomponik z pagonu.

Ale chusta z pagonu to już największy i najbardziej widoczny element całego munduru. Zajmuje więcej miejsca nawet niż chusta  z szyi...
Ja bym się aż tak nie zgodził z taką dowolnością względem tradycji drużyny ;). Są pewne rzeczy które można przeboleć, ale są to zwykle małe elementy obrzędowe (bo jakaś drużyna ma konkretną chustę, trochę inne pagony, jakiś dodatkowy element) i chcąc nie chcąc to powoli wymiera, głównie ze względu na fakt że taka "zmiana" regulaminowa ma sens gdy powstała przed regulaminem.

Jak ja sobie stwierdzę dzisiaj że moja drużyna ma nosić chustę na wierzchu a nie pod kołnierzem bo wzoruje się na skautach, to nie oznacza że tak powinno być, choćbym miał i świetne uzasadnienie. Regulamin nie dopuszcza pewnych rzeczy i dobrze, bo pewna dowolność w kwestii prawej kieszeni czy jakieś naszywki drużynowej zupełnie wystarcza.

Inaczej mielibyśmy doczynienia z "każdy inny, wszyscy indywidualni" co propaguje dzisiejszy system społeczny bycia pępkiem swojego własnego świata ;).
+3 głosów
Dla mnie jest to przede wszystkim niepraktyczne - wystarczy się schylić, podnieść rękę albo o coś zaczepić, żeby chusta wypadła w piasek albo co gorsza w błoto. W tym nawet buta trudno zawiązać. Co więcej, ja pod prawym pagonem noszę czasem beret. Gdybym akurat zechciał go tam włożyć, a już miał tam chustę to nie wiem, co z nią bym zrobił.

I teraz powiedzmy, że idziemy sobie kolumną na obozie na mszę polową, a mi wypada taka chusta wprost pod podeszwy kilkunastu osób za mną. Zatrzymujemy kolumnę? Wyskakujemy na bok i po przejściu wygrzebujemy ją z piasku? A jestem w stanie sobie to wyobrazić na co drugim przemarszu obozu w mundurach, zwłaszcza z dzieciakami.

Mundur nie ma być jakiś galowy czy ozdobny a ma być użyteczny. Noszą go zarówno dorośli, jak i dzieciaki, które na 100% nie będą pilnowały, czy im jakaś chusta z ramienia nie spada.

Wojsko ma oddzielnie mundury polowe (użyteczne) oraz galowe. My mamy tylko ten pierwszy rodzaj. W mundurze chodzimy w lesie na obozach i choć ma wiele różnych elementów to jednak wypracowaliśmy sobie taki regulamin, żeby było wygodnie. I nawet jak coś jest sprzeczne z regulaminem - np. dodatkowe plakietki, kolorowe sznurki na pagonach, pomponiki - to jednak nadal nie mamy problemu, żeby ubrać się tak w lesie, przejść kolumną, a czasem przebiec lub zawiązać buta. Gdyby było inaczej sam szybko straciłbym ochotę nosić taki mundur.
odpowiedź 3 marca 2015 przez użytkownika qj0n (17,395)  
Wszystko racja, ale chusta jest związana, wiec nie wypadnie bez odpinania pagonu albo rozwiązania węzła. Sprawdziłem, czy faktycznie jest to tak niewygodne i nie jest najgorzej szczerze mówiąc.
A ja bym powiedział, że przy pochyleniu do wiązania butów chociażby sznur nieraz mi 'dynda' i przeszkadza, stąd wydaje mi się, że chusta będzie przeszkadzać jeszcze bardziej (prosta fizyka- sznur ma 2 punkty przyczepienia, w/w chusta tylko jeden). Nie mówiąc już o chustach skautowych (niektóre drużyny je stosują zamiast 'harcerskich'). Są one znacznie dłuższe.
A to tego związania nie widać, a faktycznie wtedy już lepiej. Choć jak zauważył Banan to nadal niezbyt wygodnie...

Podobne pytania

+2 głosów
0 odpowiedzi 382 wizyt
pytanie zadane 27 sierpnia 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika murgen (324)   6 10 23
+3 głosów
2 odpowiedzi 622 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Druh_Bronisław (206)   3 8 16
0 głosów
1 odpowiedź 309 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Druh_Bronisław (206)   3 8 16
+2 głosów
5 odpowiedzi 1,516 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika dh Karol (2,070)   14 26 56
+2 głosów
2 odpowiedzi 612 wizyt
pytanie zadane 16 kwietnia 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Kmcio (115)   1 1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...