• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kiedy zostanie zlikwidowany poziom HS-ów ?

–2 głosów

(do tych co byli na konferencji metodycznej)  Kiedy mozna spodziewać się naprawy szkód spowodowanych "deformą metodyczną", czyli m.in. likwidacji  "gimbusów" ?

pytanie zadane 18 stycznia 2013 w Harcerze Starsi przez użytkownika harclot (2,605)   15 32 82
Współczynnik akceptacji: 13%

zmienione kategorie 15 lutego 2013 przez użytkownika Gacek
   
Bardzo mnie zastanawia co było główną motywacją do wprowadzenia nowego podziału. Czy reforma oświaty jedynie otworzyła oczy, że ówczesnej grupie harcerzy jest wyraźna różnica i konieczne jest inne podejście dla starszych, czy były to jedynie kwestie organizacyjne (np. przylepienie harcerstwa do szkół) do których dorobiono idee.
Motywacja była prosta. Nie umiano pracować ze stopniami.
I na zasadzie nie umiemy lepiej ... zróbmy by było choć inaczej ...
Proponuję nie używać określenia "gimbus", jest ono obraźliwe wobec ludzi w tym wieku..
Może zlikwidujmy instruktorów i Drużynowych, którzy nie potrafią pracować z ludźmi w wieku HS?
Dobry pomysł;) Bo to oni, nie rozumiejąc metody harcerskiej i nie umiejąc stosować stopni harcerskich wydumali "poziom HS-ów".
Wbrew pozorom, "gimbus" =/= harcerz w wieku gimnazjalnym

3 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza
A po co pion HS miałby zostać zlikwidowany? Nie widzę w tym żadnego celu. Harcerze starsi znacznie różnią się i od  harcerzy, i od wędrowników, inaczej wygląda praca z nimi. Z tego co mi wiadomo w tej chwili jest udoskonalana metodyka, ale likwidacja? Moim zdaniem byłby to niedorzeczny pomysł... Co nie zmienia faktu, że możnaby zmienić system szkolnictwa, bo gimnazjum rodzi niepotrzebny stres i agresję.
odpowiedź 18 stycznia 2013 przez użytkownika Rycerka (1,647)   25 38 60
wybrane 19 stycznia 2013 przez użytkownika Piszu
Tzw. "harcerze starsi" czyli uczniowie gimnazjum różnią się od harcerzy ze szkoły podstawowej tylko wtedy gdy osiągnęli wyższy poziom rozwoju harcerskiego. A ten wyznacza nie wiek/szkoła a stopnie harcerskie. Ale stopnie realnie obrazujące dany etap rozwoju a nie to wymyślono w ramach "deformy".
Tak, ludzie z gimnazjum to osoby z największym potencjałem jakie są, można z nimi robić wszystko począwszy od obstawiania imprez jako służby, poprzez organizację biwaków. Wystarczyło być na ostatnim Zlocie Drużynowych, aby zobaczyć, że HS to najlepiej zorganizowane i najfajniejsze gniazdo. Potrzebna jest tylko kadra, która potrafi się dostosować do tego wieku i nie stawiać się na piedestale, używając określenia "gimbus". Wg. jedyny problem jaki jest, to nigdy nie są dzieciaki, tylko *** instruktorzy, którzy myślą, że wszystko wiedzą.
Potrzebna jest kadra która rozumie metodę harcerską i świadomie stosuje stopnie harcerskie a nie protezy w rodzaju "poziom HS-ów".
Mam wrażenie autozaprzeczania..
Ale taka jest rzeczywistość. Większość kadry ZHP nie rozumie metody harcerskiej i nie potrafi stosować stopni (i sprawności) harcerskich.
Skutkiem tego jest wymyślanie różnych "protez".
A kiedy ta "metodyka starszoharcerska" zostanie opracowana? Bo na razie to tylko delikatne mutacje harcerskiej. Ot, zadanie zespołowe nazwano projektem i wymyślono oznaczenie liczby projektów na mundurze.

A co do Zlotu Drużynowych - w Perkozie byłem w innym gnieździe, ale wydawało mi się, że na zlocie byli drużynowi, nie gimnazjaliści, więc trudno mówić o poziomie harcerzy starszych...
+1 głos
Z tego co wiem, to w tym momencie odbywają się prace nad udoskonaleniem metodyki, a nie nad likwidacją. Robi to pełen zapału i doświadczenia młody zespół. Z tą metodyką pracuje się trudno, ale nie jest to niemożliwe.
(jak dla mnie to przede wszystkim w szkołach trzebaby zmienić i usunąć gimnazjum, bo to ta zmiana rodzi przede wszystkim patologię...)
odpowiedź 18 stycznia 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
A uważasz że w ZHP powszechnie (i prawidłowo) pracuje się stopniami ?
Nie wiem tego. Wiem tylko to, co widzę w najbliższym otoczeniu. Pracuje się. Czy prawidłowo? Nie wiem co to znaczy prawidłowo. I właśnie o to pytam - co druh uznaje za prawidłowe.
Czytałaś "O metodzie ..." Grodeckiej ?
Hm... tytuł mi się gdzieś przewinął, ale nie wiem czy w końcu to przeczytałam.
Przeczytaj. Będziesz wiedziała o co mi chodzi.
+1 głos
Wtedy, gdy zlikwidują gimnazja w Polsce.

Było nie było, od jakiegoś czasu harcerstwo jest organizacją przyszkolną. Nieliczne (przynajmniej w miastach) drużyny działają inaczej. Pojawiły się gimnazja - wymyślono poziom HS. Zlikwidują gimnazja - zlikwidowany zostanie poziom HS (który i tak do dziś nie ma odrębnej metodyki opracowanej - jest zuchowa, harcerska i wędrownicza, a starszoharcerska to ciągle przeróbki harcerskiej).
odpowiedź 22 stycznia 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
Całkowicie zbędne przeróbki. Często prowadzące do dalszych kombinacji wg inwencji twórczej tzw. drużynowych. Spotkałem się na przykład z rezygnacją z zastępów w ogóle, na rzecz formowanych doraźnie patroli zadaniowych...

Podobne pytania

+6 głosów
5 odpowiedzi 4,109 wizyt
pytanie zadane 18 lutego 2013 w Harcerze Starsi przez użytkownika harcerka13 (815)   14 20 34
+12 głosów
6 odpowiedzi 1,217 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2013 w Harcerze Starsi przez użytkownika Gracja Bober (4,602)   30 59 101
0 głosów
0 odpowiedzi 321 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Rudzia62 (105)   1 3
+1 głos
1 odpowiedź 627 wizyt
+8 głosów
2 odpowiedzi 494 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2013 w Metodyka i metoda przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...