• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Co robić, kiedy harcerze stają sie hs?

+2 głosów
W mojej miejscowości nie ma drużyn starszoharcerskich (ani wędrowniczych). Właściwie jedyna drużyna, która działa tak otwarcie to ta, do której należę i jestem przyboczną :) mamy spory problem, dlatego że z każdym rokiem dochodzą do nas ci najmłodsi, ale z drugiej strony duża część harcerzy wchodzi w wiek metodyki starszoharcerskiej. Ciężko jest, kiedy w jednym zastępie jest i czwartoklasista i gimnazjalista, nie ma tej takiej szczególnej więzi i trudno sprawić, żeby wszyscy się dobrze bawili. Cześć starszych jest zastepowymi, jedna osobę wzięliśmy do "kadry", bo odstawala intelektualnie od reszty, a nie ma już wolnej "posady" zastepowego... Ale nie było to w żaden sposób obrzedowe ani nic, co bardzo mnie boli, po prostu uzgodnilismy z nią, że od teraz będzie z nami i tyle. Ale cała ta "kadra" to taki pic na wodę, po prostu jest u nas 8 harcerzy z 3 gimnazjum (w tym 3 przyboczne), z dużo dłuższym harcerskim stażem od reszty drużyny i nie mogliby oni należeć do tych harcerskich zastępów, wiec tak naprawdę na zbiórkach nie robią nic, o ile w ogóle przychodzą, bo ile można przychodzić bezcelowo... Macie jakiś pomysł jak najlepiej to rozwiązać? Bo boję się, że pozostaje tylko szczep, ew. wielopoziomowa drużyna, ale nie wiem, jakby to funkcjonowało :(
pytanie zadane 10 lutego 2015 w Drużyna przez użytkownika Altair (127)   2 4 6
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+5 głosów
Najprostsze i najbardziej naturalne rozwiązanie: z HS-ów niezaangażowanych bezpośrednio w prowadzenie drużyny sformować zastęp. Ogarnąć metodykę starszoharcerską i dać temu zastępowi działać, na początku go stymulując, a potem głównie nadzorując, czy wszystko idzie zgodnie z zasadami. Witamy wśród drużyn wielopoziomowych. :)
odpowiedź 10 lutego 2015 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
Dziękuję za odpowiedź! Wczoraj długo myślałam i pomyślałam, że może jednak założę drużynę starszoharcerską... Decyzja była spontaniczna, ale od dawna o tym marzyłam, ale zawsze wydawało mi się to takie odległe i nierealne, bo po prostu się bałam, ale porozmawiałam z drużynowym, jest jak najbardziej za i myślę, że to idealna okazja :) czeka mnie pół roku pracy, kursów i pomysłów i mam nadzieje, ze mi się uda. Boję się, ale myślę, że to lepsze rozwiązanie, niż drużyna wielopoziomowa. :(
Gratuluję decyzji i życzę powodzenia. :)

Jeśli mogę coś podpowiedzieć: metodyka HS działa. Niektóre elementy mogą się wydawać dziwne, ale to działa. Najczęstszym błędem, jaki widziałem, jest zmienianie „na pałę” poszczególnych rozwiązań bez sprawdzenia, „bo przecież to bez sensu", i potem żale, że ta metodyka jest do bani. To się wszystko razem trzyma kupy.

A co do drużyn wielopoziomowych, nie jest to z definicji złe rozwiązanie. Sporo ze znanych mi silnych drużyn jest właśnie wielopoziomowych. Jedną taką nawet kiedyś prowadziłem. ;)  Pytanie, czy lepiej mieć kilka drużyn, czy jedną wielopoziomową, nie ma jednoznacznej odpowiedzi słusznej w każdych warunkach.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 469 wizyt
pytanie zadane 4 października 2020 w Drużyna przez użytkownika Kubinka (110)   1 4
+1 głos
2 odpowiedzi 435 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2021 w Drużyna przez użytkownika Harcowniczka (230)   4 10 16
–1 głos
1 odpowiedź 2,324 wizyt
pytanie zadane 19 maja 2014 przez użytkownika sprite50 (131)   1 3 7
+1 głos
1 odpowiedź 759 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2015 w Drużyna przez użytkownika pannalawenda (180)   4 8 11
+1 głos
2 odpowiedzi 323 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2017 w Drużyna przez użytkownika sayyida (149)   6 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...