• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy homoseksualista może być drużynowym zuchowym?

0 głosów
Czuwaj! Czy gej może być drużynowym zuchowym? Czy Wam by to przeszkadzało? Jak to jest?
pytanie zadane 1 lutego 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Anna Cicha (185)   1 8 15
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+4 głosów
Czy może być?

Nie ma najmniejszych przeciwwskazań! Mamy to zapisane już w rozdziale II Konstytucji RP. Musimy sobie uświadomić, że nie mamy prawa w ogóle pozyskiwać informacji o preferencji seksualnej kogokolwiek!

Czy Wam by to przeszkadzało?

Tzn. komu? Nam instruktorom? A co nas to interesuje? Czy tak samo dociekliwi jak w sprawdzaniu preferencji seksualnych jesteśmy śledczymi w sprawie stosowania np. przemocy domowej? A co nam do tego kto z kim sypia? Liczy się raczej to jak z danym człowiekiem nam się współpracuje i funkcjonuje w społeczeństwie. Przez taką niezdrową ciekawość możemy doprowadzić do rozbuchania homofobii i skutecznie zatruć komuś życie. Jak takie działanie ma się do harcerskich ideałów...

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka - tak  zdefiniował nasze prawo do wolności Alexis do Tocqeville, francuski myśliciel polityczny

A, mnie to w ogóle by nie przeszkadzało...
odpowiedź 1 lutego 2015 przez użytkownika sasol (333)   3 8 18
Dziękuję za bardzo rzeczową i mądrą odpowiedż!
Akurat co do przepisów to tutaj Konstytucji aż tak bezpośrednio stosować. Każdy ma prawo do własnej orientacji i prywatności, ale jest to prawo zbywalne. To znaczy, że każdy ma prawo sam z niego zrezygnować np. poprzez wstąpienie do organizacji, która w swoich przepisach te prawa ogranicza.

Przykład: wiele organizacji religijnych nakazuje swoim członkom być katolikami. Oczywiście każdy Polak ma prawo do wyznawania dowolnej wiary, ale jak wstąpi do takiej organizacji to może za inną wiarę zostać wyrzucony. Może nie jest to akurat przypadek ZHP, ale jestem w 100% przekonany, że z SH Zawiszy taka osoba by wyleciała. I w żaden sposób nie łamie to konstytucji.

A co do pozyskiwania takich danych - znów, jeśli by statut na to pozwalał to organizacja mogłaby je zbierać na temat każdego dobrowolnego członka.
Ale- póki co- nie ma obowiązku zbierania takich danych- i dobrze!
Po pierwsze: Prawo stosuje się wprost wychodząc z najbardziej właściwej normy prawnej:)

Po drugie: Istotą pytania jest: Co my na to...  a nie co w SH Zawisza oni na to... taka subtelna różnica. Przedmiotem pytania jest sytuacja w ZHP (w domyśle oczywiście bo to portal w domenie ZHP).

Po trzecie: Wielu mniej lub bardziej mądrych ludzi w ZHP usiłuje stosować prawa i zasady (albo i je tworzyć), które są sprzeczne z prawami wyższego rzędu, to bardzo zła praktyka albowiem nikt w harcerstwie nie może wynosić się ponad normy stanowione na podstawie konstytucyjnych umocowań!

Po czwarte: na szczęście ZHP jeszcze nie jest organizacją religijną :)

Prawo stosuje się wprost wychodząc z najbardziej właściwej normy prawnej:)

Oczywiście. W przypadku pytania, kto może być członkiem organizacji lub pełnić w niej jakąś funkcją najbardziej właściwy jest Statut ZHP, potem przepisy wewnętrzne, dalej prawo o stowarzyszeniach, a na szarym końcu jest Konstytucja. Oczywiście można stosować bezpośrednio te późniejsze (w końcu są nadrzędne), ale pamiętajmy, że zgodność Statutu z Konstytucją jest już orzeczona przez sąd, więc jeśli Statut coś mówi to można mu wierzyć...

Istotą pytania jest: Co my na to...  a nie co w SH Zawisza oni na to... taka subtelna różnica. Przedmiotem pytania jest sytuacja w ZHP (w domyśle oczywiście bo to portal w domenie ZHP).

Nie pierwszy i nie ostatni raz rozmawiamy o innych organizacjach. Wszak wg FAQ jest to portal przede wszystkim o tematyce harcerskiej, niekoniecznie ZHP ;) Pytanie jest dość ogólne...

Wielu mniej lub bardziej mądrych ludzi w ZHP usiłuje stosować prawa i zasady (albo i je tworzyć), które są sprzeczne z prawami wyższego rzędu, to bardzo zła praktyka albowiem nikt w harcerstwie nie może wynosić się ponad normy stanowione na podstawie konstytucyjnych umocowań!

Może to przypadek, ale takich nie spotkałem zbyt wielu (ostatnio była to "składka 80"). Konstytucja RP (na szczęście!) nie mówi, kto może, a kto nie może być harcerzem. Jakiekolwiek zakazy i nakazy wewnątrz organizacji w tym temacie nie są sprzeczne z konstytucją ani w ZHP, ani w ZHR, SH.

Takie przepisy są zarówno u nas (każdy ma obowiązek być wierzącym, choć to martwy przepis) jak i w innych organizacjach, gdzie są zwykle ostrzejsze i bardziej przestrzegane. Wszystkie te przepisy są zatwierdzone przez sądy. Jeśli nadal uważasz, że są niezgodne z Konstytucją to polecam złożyć skargę na decyzję sądu o zatwierdzeniu Statutu do TK albo SN (nawet nie wiem do kogo). Ale ostrzegam, że sąd raczej lepiej wie ode mnie i Ciebie razem wziętych kiedy stosuje się i kiedy nie stosuje się II rozdział Konstytucji ;)

na szczęście ZHP jeszcze nie jest organizacją religijną.

Racja, choć WOSM już nam nakazuje być wierzącym. Nie mówię, że to dobrze lub źle - po prostu stwierdzam fakt.

–1 głos
Spytaj się dzieci, czy im by to przeszkadzało. Odpowiedź brzmi: TAK.

Spyta się rodziców, czy im by to przeszkadzało. Odpowiedź brzmi: TAK.

Ja nie zaglądam ludziom do łóżek. Ale jeśli ktoś się jednoznacznie deklaruje - w organizacji, gdzie przykład i kontakt osobisty jest tak ważny - nie widzę możliwości.
odpowiedź 1 lutego 2015 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
Oboje się źle zrozumieliśmy. Ale masz rację, bicie piany nie ma sensu, tym bardziej że nawet autorka tematu się widać wycofała. Zatem piona na pojednanie i serdecznie pozdrowienia. Czuwaj.
To teraz jakie pytania mam sobie postawić przed mianowaniem tego drużynowego?
Czy się nadaje :P Czyli czy jest odpowiedzialny, czy będzie w stanie prowadzić poprawnie drużynę, jaki ma kontakt z członkami drużyny, czy będzie dla nich dobrym przykładem, wręcz autorytetem. Jakim jest człowiekiem i harcerzem.
Aktualnie jest przybocznym i jest wielkim autorytetem, zwłaszcza dla chłopców. Zawsze biorą z niego przykład, ale on zdaje sobie z tego sprawę i zachowuje się przy nich super. Raz Podczaj obozu gdy miał wrócić czytać zuchom książkę i spóźniał sie dwadzieścia minut to dzieci płakały za nim i bardzo przeżywały. Rodzice go bardzo chwalą i w sumie ja tez. Troche bez powodu zrównałem w myślach pedofila z gejem i dlatego zadałam o pytanie. Teraz jest mi strasznie głupio. Gdyby nie był tym odpowiednim to przecież nie byłby tu teraz ze mną. Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i uświadomienie.

Czuwaj!
Aniu, OK. To "zrównanie" jest najczęstszym błędem w ocenie. Niestety. Dlatego to takie trudne. Ale to piękne, ze stajesz murem po stronie fajnego człowieka. Szczerość i otwartość zawsze pomoże, ale bądźcie bardzo rozważni i ostrożni! Życzę powodzenia i sukcesów. :D

Los Bananos - pięknie się różnić, to istota sporów po harcersku! Do zobaczenia na szlaku, z błękitnym niebem!

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 810 wizyt
+3 głosów
1 odpowiedź 768 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 495 wizyt
pytanie zadane 7 grudnia 2017 w Zuchy przez użytkownika Michaś324 (130)   2 4 9
+2 głosów
2 odpowiedzi 1,116 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 655 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...