• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


dlaczego utworzono szczepy?

+8 głosów
Jeśli dobrze kojarzę, pierwotnie duże środowiska harcerskie działały w formie tzw. Wielkich Drużyn - dużych środowisk oferujących różne formy działania harcerzom w różnym wieku, zapewniających ciąg wychowawczy i silną tożsamość (według dzisiejszych pojęć: dużych, silnych drużyn wielopoziomowych). W pewnym momencie jednak Związek zdecydował, że Wielkie Drużyny powinny przekształcać się w dzisiejsze szczepy, i przez lata w tę stronę naciskał, co zresztą czyni do dziś.

Czy ktoś wie, jakie było uzasadnienie obrania takiego kierunku? Dlaczego dawno temu ZHP jako organizacja uznało, że szczepy będą lepsze od Wielkich Drużyn?
pytanie zadane 25 stycznia 2015 w Metodyka i metoda przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
Współczynnik akceptacji: 50%

edycja 25 stycznia 2015 przez użytkownika vanadey
   

1 odpowiedź

+12 głosów
 
Najlepsza
Na nieodżałowanej pamięci Forum ZHP, onegdaj dokładnie przeanalizowaliśmy tą historię, łącznie z podaniem wyczerpujących źródeł. Mogę spróbować to odszukać, bo forum jest zarchiwizowane. Po krótce, historia szczepów sięga lat międzywojennych, choć wtedy używano nazwy Gniazda Harcerskie. Mam dostęp do archiwum Gniazda Harcerzy Brązowej 14 w Krakowie. Wtedy było takich Gniazd więcej. Gniazda były wielopoziomowe i zrzeszały również kręgi harcerzy starszych/akademików/. To Poznań wprowadził pojęcie Wielkiej Drużyny, które Naczelnik Trylski, zalecał w całym ZHP. Nazwa Szczepu pojawiała się później. W książce Wędrownicy (r. wyd. 1937) Pawła Mateusza Puciaty, wznowionej ostatnio w BKPW, czytamy: " [...]drużyna[...] ośrodek kierowany ręką doświadczonego instruktora [...] od zucha, do...jak długo się żyje. Mam więc na myśli tak zwaną "wielka drużynę" albo tak zwane "gniazdo" według nomenklatury Chorągwi Poznańskiej [str. 10]" I dalej: " [..]...będę używał zaproponowanej w "Harcerstwie" nazwy "szczep" [ str. 12]". Z treści książki wynika, że Puciata, w porozumieniu z Trylskim i red. Harcerstwa wprowadził nazwę Szczep, jako najpełniej oddającą istotę struktury gniazd i wielkich drużyn. Po wojnie, na fali legendy Szarych Szeregów ZHP rozwijał się żywiołowo. Powołanie związków drużyn jedno i wielopoziomowych było konieczne i powszechne. Nazwano je Szczepami, nie wrócono do przedwojennych Gniazd i Wielkiej Drużyny. Zadecydował...żywioł. Podobnie stało się po reaktywowaniu ZHP, bo odbudowy dokonywali w większości powojenni młodzi instruktorzy. Oni szczepy mieli "we krwi". Odejście od Szczepów w latach 90-tych, to jedna z większych wpadek harcerstwa. Szczepy, czy przedwojenne Gniazda były jednostkami w pełni zabezpieczającymi kadrowo i logistycznie pracę drużyn. Podobnie szczepy po 1957 roku miały w dużych miastach, ogromną samodzielność. Nie do uwierzenia, ale kilkanaście krakowskich szczepów miało własne komisje stopni instruktorskich, do stopnia pwd. Cóż, krąg instruktorski Huraganu liczył kilkunastu harcmistrzy, a to nie był wyjątek. Tylko że Hufce były nieporównanie większe.
odpowiedź 25 stycznia 2015 przez użytkownika Wilk Samotnik (2,486)   9 30 55
edycja 27 stycznia 2015 przez użytkownika Wilk Samotnik

Podobne pytania

+2 głosów
0 odpowiedzi 276 wizyt
pytanie zadane 8 września 2016 w Metodyka i metoda przez użytkownika Mariox (192)   2 4 8
+3 głosów
1 odpowiedź 1,371 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika totoro (814)   9 19 33
+8 głosów
2 odpowiedzi 3,249 wizyt
pytanie zadane 19 stycznia 2013 przez użytkownika Siwy (164)   3 4 7
+12 głosów
6 odpowiedzi 1,243 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2013 w Harcerze Starsi przez użytkownika Gracja Bober (4,602)   30 59 101
+1 głos
2 odpowiedzi 190 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2022 w Drużyna przez użytkownika Izkacym3 (182)   1 7 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...