• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Odpowiedzialność członka sądu harcerskiego

+7 głosów
Taka sytuacja: Obserwując z boku, działalność sądu harcerskiego zauważacie, że ciało to postępuje niezgodnie z obowiązującymi w ZHP przepisami realizując postępowania. Konkretnie łamany jest regulamin SH a nawet statut ZHP. Nie jesteście uczestnikiem postępowania i ewentualny wyrok Was nie dotyczy. Czy w tej sytuacji należałoby wytoczyć np. przewodniczącemu SH proces w sądzie wyższej instancji - np. w NSH? Czy też skorzystać z innej możliwości naprawienia potencjalnej patologii? Jeśli tak to jakiej?
pytanie zadane 22 stycznia 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika sasol (333)   3 8 18
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+1 głos
Zacząłbym od rozmowy z samym sądem. Zakładając, że zjazd wybierał go świadomie, powinna być duża szansa po prostu przekonania ich, żeby naprawili swój błąd. A jeśli zjazd wybiera władze nieświadomie, macie dużo poważniejszy problem niż błędy formalne w postępowaniu sądu...

Pozywanie przewodniczącego SH (raczej przewodniczącego skłądu orzekającego chyba) za niewłaściwe prowadzenie postępowania to nieporozumienie. Sądy harcerskie są organami dyscyplinarnymi i zajmują się przewinieniami pojedynczych instruktorów, a nie oceną prawidłowości funkcjonowania władz. SH nie ma kompetencji do oceny prawidłowości postępowania władz kolegialnych ani do podważania ich decyzji.

Z drugiej strony, mamy zapisy §47 Statutu. Uchwała SH niezgodna z prawem powszechnym lub wewnętrznym jest nieważna – ale jeśli niezgodna jest treść uchwały, a nie jeśli przy dochodzeniu do niej były niedociągnięcia formalne. W tym trybie nieważność uchwały SH chorągwi może stwierdzić NSH, ale nikt nie może stwierdzić nieważności uchwały NSH. Jest to zresztą logiczne.

Trzeci aspekt to odwołanie od decyzji SH. To służy jedynie stronom i może dotyczyć również błędności decyzji sądu, nie tylko jej nieprawidłowości formalnej. Zawsze można przekonać stronę przegraną do złożenia odwołania, wskazując jej te błędy. Jeśli nie będzie chciała... no cóż, to jej interes prawny, nie nasz.
odpowiedź 22 stycznia 2015 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296

Podobne pytania

+5 głosów
4 odpowiedzi 1,343 wizyt
+11 głosów
2 odpowiedzi 2,352 wizyt
+18 głosów
2 odpowiedzi 1,195 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 842 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2017 przez użytkownika Zuza ;* (285)   6 9 20
+8 głosów
2 odpowiedzi 1,243 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika smile (275)   5 9 17
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...