Zobowiązanie władz hufca, chorągwi czy władz naczelnych następuje przez uchwałę właściwego do tego zjazdu. W przypadku hufca i chorągwi sprawa wygląda tak, że Statut ZHP nadaje zjazdowi sprawozdawczemu kompetencje do oceny realizacji uchwał zjazdowych.
§ 45
2. Zjazd sprawozdawczy hufca:
4) ocenia realizację uchwał zjazdu hufca,
§ 52
2. Zjazd sprawozdawczy chorągwi:
4) ocenia realizację uchwał zjazdu chorągwi,
W przypadku władz naczelnych nie funkcjonuje coś takiego jak zjazd sprawozdawczy zhp, więc kompetencje te zostały nadane Radzie Naczelnej ZHP.
§ 61
2. Rada Naczelna ZHP:
4) ocenia realizację uchwał Zjazdu ZHP i uchwał własnych,
Zjazd sprawozdawczy hufca i chorągwi może w razie stwierdzenia niewykonywania właściwie uchwał zjazdu ma niewiele narzędzi. Jedynym z nich jest nieudzielenie absolutorium, a następnie odwołanie władz i wybranie nowych.
§45
3. W wypadku nieudzielenia przez zjazd sprawozdawczy hufca absolutorium komendantowi i komendzie hufca, zjazd wybiera nowego komendanta hufca oraz, na jego wniosek, określa liczebność i wybiera komendę hufca.
§52
3. W wypadku nieudzielenia przez zjazd sprawozdawczy chorągwi absolutorium komendantowi i komendzie chorągwi, zjazd wybiera nowego komendanta chorągwi oraz, na jego wniosek, określa liczebność i wybiera komendę chorągwi.
W przypadku władz naczelnych absolutorium jest udzielane przez Radę Naczelną ZHP.