• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jaki jest potrzebny stopień aby założyć drużynę ???

+3 głosów
Cześć !

Od dłuższego czasu planuje założenie własnej drużyny ... Nie wiem jednak jaki muszę mieć do tego stopień ( na razie mam pionierkę) . Dodatkowym problemem jest to że mój hufiec nie będzie organizował w najbliższym czasie żadnego kursu drużynowych  . (Dodam jeszcze że mam 16 lat ale znalazłam już chętnego opiekuna dla mojej drużyny - ma stopień przewodnika)
pytanie zadane 6 stycznia 2015 w Drużyna przez użytkownika Pola^^na (171)   2 7 13
Współczynnik akceptacji: 33%
   

3 odpowiedzi

+4 głosów

Zasadniczo powinnaś być przewodniczką po kursie drużynowych odpowiedniej metodyki. I to nie tylko z uwagi na regulaminy (konkretnie §21 Statutu ZHP oraz Instrukcję drużyny), ale z powodów praktycznych – bez stopnia instruktorskiego nie wolno Ci przyjąć Przyrzeczenia, czyli przy organizowaniu Przyrzeczeń swoich ludzi będziesz musiała zawsze prosić o przyjęcie jakiegoś instruktora.

Jeśli nie wyrobisz się z próbą pwd, przepisy dopuszczają pełnienie funkcji drużynowego przez wędrowniczkę niebędącą instruktorką, za zgodą komendanta hufca. Ale również w tym przypadku musisz być po kursie drużynowych. Jest to wymóg regulaminów, ale też zdrowego rozsądku – drużynowy musi być świadomym wychowawcą swoich harcerzy, wykorzystującym harcerską metodę wychowawczą i system wychowawczy ZHP (stopnie, sprawności, projekty itd.). Samo bycie w drużynie tego nie uczy.

Nie ma wymogów co do stopnia harcerskiego u drużynowej. Możesz nadal być pionierką, ale jeśli podczas próby pwd zrealizujesz próbę Harcerki Orlej, tym lepiej. :)

odpowiedź 6 stycznia 2015 przez użytkownika vanadey (15,715)   17 80 296
0 głosów
Dobrze by było jakbyś przed założeniem drużyny ukończyła kurs drużynowych lub przewodnikowski, chodzi głównie o papierologię związaną z prowadzeniem drużyny... Nie musisz mieć na starcie stopnia przewodnika, ale dobrze będzie jeśli otworzysz próbę. Kursów możesz zawsze szukać na poziomie chorągwi. Jeśli chodzi o stopień harcerski to nie ma jakichś większych wymagań, choć dobrze jest jeśli masz co pokazać na mundurze.
odpowiedź 6 stycznia 2015 przez użytkownika rowerzysta1225 (277)   4 7 17
0 głosów
Nie ma co do tego żadnych regulaminowych wymogów, obowiązuje więc zdrowy rozsądek :) Najlepiej żebyś miała HO, prowadząc drużynę musisz być autorytetem dla swoich harcerzy. Będzie ci trudno przekonać ich by zdobywali stopnie i sprawności, jeżeli sama będziesz posiadała stopień na poziomie 14-latki :) Przewodnik też jest przydatny, bez niego nie możesz odbierać Przyrzeczeń, jednak jeśli opiekun drużyny ma ten stopień, to on może je odbierać. Tak więc teraz zajmij się naramiennikiem wędrowniczym (jeśli jeszcze go nie masz) i HO, przewodnika najłatwiej będzie ci zdobyć w trakcie prowadzenia drużyny :)
odpowiedź 7 lutego 2015 przez użytkownika totoro (814)   9 19 33

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 770 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 622 wizyt
pytanie zadane 3 października 2015 w Drużyna przez użytkownika dh_Bartek (115)   1 2 5
+1 głos
1 odpowiedź 372 wizyt
pytanie zadane 16 grudnia 2016 w Drużyna przez użytkownika Zuza ;* (285)   6 9 20
+7 głosów
3 odpowiedzi 478 wizyt
pytanie zadane 28 lutego 2013 w Drużyna przez użytkownika JM (1,842)   24 45 64
0 głosów
2 odpowiedzi 241 wizyt
pytanie zadane 13 lipca 2022 w Drużyna przez użytkownika Ksylerek (105)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...