• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Wyjazd harcerzy ze stowarzyszeniem na BŚP

+5 głosów
Czy w naszych przepisach, regulaminach, statucie znajduje się jakikolwiek zapis, który zabrania jednostkom harcerskim jechać na przekazanie BŚP od skautów ze Słowacji, "pod banderą" jakiegokolwiek stowarzyszenia?
pytanie zadane 12 grudnia 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika słonek (5,393)   41 81 108
Współczynnik akceptacji: 77%
   

3 odpowiedzi

+3 głosów
Jest kilka oczywistych zapisów, np. o apolityczności ZHP oraz obowiązek dbania o dobre imię ZHP. Zakładam jednak, że nie mówimy tu o takich oczywistych przypadkach...

Nie wiem też do końca jakby to miało wyglądać. Drużyna wg statutu jest z definicji częścią struktury ZHP. Trudno mi sobie wyobrazić, że część struktury ZHP nie reprezentuje ZHP, bo wtedy nie byłaby częścią struktury ZHP czyli drużyną ;)

A jeśli pojadą tam ludzie, którzy są akurat członkami ZHP to mogą sobie reprezentować kogo chcą, zwłaszcza gdy nie są w mundurze. A jeśli są w mundurze to siłą rzeczy wszyscy będą ich kojarzyć z ZHP, więc nie wiem, na czym miałoby polegać reprezentowanie innego stowarzyszenia.

Osobna kwestia to fakt, że organizatorzy imprezy (chyba ZHP, choć może Słowacy) mogą zdecydować kogo przyjmują na imprezie i to jest trochę ich widzimisię.
odpowiedź 14 grudnia 2014 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
+1 głos
Jeżeli bierzesz harcerzy na BŚP nie jako reprezentacja ZHP, to musisz to uzgodnić jasno z ich rodzicami, żeby wiedzieli "pod jaką banderą" tym razem jadą, bo rodzic zgodził się na przetwarzanie danych i przynależność do ZHP, a nie innych organizacji. A jeżeli masz zamiar jechać w mundurach, to najlepiej zapytać o opinię, a nawet zgodę komendę hufca lub chorągwi.
odpowiedź 15 grudnia 2014 przez użytkownika wieczny_zuch (1,250)   15 26 41

A jeżeli masz zamiar jechać w mundurach, to najlepiej zapytać o opinię, a nawet zgodę komendę hufca lub chorągwi.

Spytać by wypadało także GK-i, żeby uzyskać zgodę na wykorzystywanie munduru z logiem ZHP oraz odznak organizacyjnych (krzyż) poza ZHP.

Ok, rzeczywiście, prawie wszystko możemy robić w mundurze, mimo logo.

Wolniej, wolniej, wstrzymaj konia...  ;)

Logo ZHP na mundurze nie daje GK – ani nikomu innemu – prawa do zatwierdzania, co harcerzowi wolno robić, a czego nie. Członek ZHP ma prawo nosić mundur swojej organizacji, zarówno podczas działań harcerskich, jak i poza nimi. To jest dokładnie ta sama sytuacja co w przypadku drużyn organizujących HAL przez inne stowarzyszenia typu PTTK.

Oczywiście z powodów wizerunkowych dobrze byłoby całe przedsięwzięcie uzgodnić z organizatorami... ale to wynika z naszej dbałości o wizerunek Związku, a nie z przepisów o znakach towarowych.

+1 głos

Jak na razie w żadnym regulaminie nie ma takiego zapisu.

Logika podpowiada, iż należy zorganizować taki wyjazd jak najlepiej, tzn. bezpiecznie, z atrakcyjnym programem i za niewielkie pieniądze.

Nie zawsze organizowanie tego przez ZHP spełnia te wszystkie kryteria - a szkoda. Organizując taki wyjazd dzięki uprzejmości jakiegoś stowarzyszenia jasno trzeba wyrazić przekaz kto jest organizatorem wyjazdu aby rodzice i opiekunowie nie mieli wątpliwości do kogo zgłaszać się w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej. 

Często się zdarza, że różnego rodzaju stowarzyszenia mają do zaoferowania ciekawe programy w których harcerze mogliby wziąć udział łącząc to z wyprawą po BŚP.

Należy się jednak liczyć z mniej lub bardziej poważnymi konsekwencjami natury czysto ludzkiej. Ostatnio w podobnej sprawie pewny sąd harcerski wydał wyrok skazujący za... brak lojalnej współpracy z hufcem a nawet współorganizację i nieprawne używanie symboli ZHP przez jego członków (zuchy, harcerze, instruktorzy wystąpili w swoich mundurach i ze swoim banerem). Ot... (nie)harcerskie piekiełko...

Z ostatniej chwili w odniesieniu do ostatniego akapitu:

http://dokumenty.zhp.pl/pliki/glowny_20150323_145647_uchwala_nsh_zhp_nr_6-xxxviii_z_dnia_07.03.2015_r..pdf

Powyższa uchwała niejako załatwia sprawę uczestniczenia w mundurach w czasie zimowisk i obozów organizowanych przez inne podmioty niż ZHP.  O interpretację do NSH wystąpiła grupa instruktorów Szczepu Zielone Szeregi z Bydgoszczy w związku z wyrokami Sądu Harcerskiego Hufca Bydgoszcz-Miasto oraz Sądu Harcerskiego Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP.

odpowiedź 19 grudnia 2014 przez użytkownika sasol (333)   3 8 18
edycja 24 marca 2015 przez użytkownika sasol

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 356 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 659 wizyt
+4 głosów
1 odpowiedź 1,101 wizyt
pytanie zadane 6 maja 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Yelle (2,109)   37 64 90
0 głosów
1 odpowiedź 263 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 346 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2018 w Drużyna przez użytkownika Dawidekrypek28 (363)   9 19 28
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...