• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Mundur Galowy

+8 głosów
Ostatni Zjazd podjął uchwałę w której zobowiązał GK w terminie do końca roku do opracowania wzorów munduru galowego dla instruktorów a do 30.06.15 miały byc one w sprzedaży czy coś wiadomo na temat prac związanych nad realizacją tej uchwały?
pytanie zadane 11 grudnia 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika jack741 (350)   4 17 22
Współczynnik akceptacji: 0%

edycja 11 grudnia 2014 przez użytkownika jack741
   

1 odpowiedź

+1 głos

To, co piszesz, nie do końca jest prawdą. ;)  W momencie podejmowania tej uchwały mundurów galowych w regulaminach ZHP już nie było. Uchwała mówi o strojach galowych i to ich wzory GK ma opracować. Różnica jest zasadnicza, ponieważ strój galowy jest ubiorem cywilnym, nie mundurem, po prostu zalecanym instruktorom na bardzo uroczyste sytuacje. (Jest to napisane wprost np. w regulaminie mundurowym z 2013 r.).

Ujednolicony tekst regulaminów mundurowych jest gotowy, Główna Kwatera go obecnie doszlifowuje. Wzory poszczególnych elementów są w większości gotowe, do końca roku wszystko powinno zostać uchwalone. Na temat wprowadzania tego wszystkiego do sprzedaży się nie wypowiadam.

odpowiedź 11 grudnia 2014 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
Nie do końca się zgadzam z tym co piszesz - jeśli oczywiście mówimy o tek samej uchwale GK. W uchwale z 27.11.13.nr 179/13 zmieniono jedynie umundurowanie specjalności wodnej, a więc pozostałe uregulowania pozostają w mocy - a więc uchwała nr 209/2005.

Tam rzeczywiście ujeto określenie instruktorski strój galowy.

Pozatym ciekawy jestem jak ten projekt wygląda.
OK, ale z czym się nie zgadzasz? Z określeniem, czym jest strój galowy? Regulamin podstawowy z 2005 r. zawiera tylko kilka ogólników, regulamin wodniacki z 2013 r. już wyraźnie opisuje, czym generalnie strój galowy jest i jakie jest jego zadanie. Zapewniam, że to określenie sprzed roku ma charakter ogólny – rola i zadania stroju galowego wodniaków są takie same jak stroju galowego „zielonego”. W ujednoliconym regulaminie powinno to być jednoznacznie napisane.

A co do projektu... cóż, jeszcze tylko miesiąc.  ;)
Ciekawe, ciekawe :D . Nie będę wspominał "dyskusji" wokół "garniaków" i "leśników", która odbyła się przed Zjazdem. Jest duże grono instruktorów, ( Instruktorek też? ) którzy uważają, że "na bardzo ważne spotkania" należy ubierać jakiś "galowy .......... strój, garnitur, zielony strój galowy * niepotrzebne skreślić" . Delegaci na Zjazd reprezentujący tą opcję jak lwy walczyli o spełnienie tej woli.  No comments :/ Druh "Bear" Grylls, naczelnik Skautów Brytyjskich, na spotkania z JKM Druhną (Sic!) Elżbietą II (Wieloletnią Drużynową) ubiera skautową bluzę, taką jak wszyscy Skauci. Nie nosi nawet "garniaka" WOSM-u ( który i my możemy nosić). Cóż, widać MY musimy paradować w "leśnikach". Proponuję jeszcze  Instruktorski Strój BALOWY ( Oficerowie WP mają :P )
W czasie działania forum mundurowego też uważałem, że jakaś forma stroju wyjściowego (raczej garnitur niż proponowany niechętnie zestaw klubowy) jest potrzebna. Wynikało to z tego, ze musztard nie można było sobie wyobrazić jakkolwiek reprezentacyjnie. Teraz jednak mamy przewodniczącego w koszuli mundurowej i spodniach wyjściowych oraz naczelniczkę także w koszuli i spódnicy wizytowej i to wygląda dobrze. Należałoby tylko wprowadzić do 4ż oficjalne ciemniejsze materiały by zainteresowani mogli kupić i uszyć z tego spodnie i spódnice. Należałoby też pomyśleć nad jednolitym płaszczem dla władz i drużyny reprezentacyjnej bo czerwone softshelle są dobre na szlak, nie pod pomnik czy do prezydenta.

Pytanie tylko, czy jak uchwałę przyjęto to można się z tego pomysłu po cichu wycofać.

Wilku szukałem w googlach stroju formalnego WOSM. Znajduje tylko zestawy klubowe BSA i skautów japońskich. Jak wygląda, są jakieś zdjęcia?
Jeszcze nie tak dawno można było znaleźć zdjęcia na stronach WOSM-u i Światowej Fundacji Skautowej. Czyżby Official Executive Suit stracił popularność? Wszyscy chodzą w bluzach. Ten amerykański komplet damski i męski różni się tylko znaczkiem haftowanym na lewej kieszeni. WOSM-owski  ma większą lilię WOSM. Mam "prawdziwy" mundur instruktorski, szyty według wzoru przedwojennego - w Krakowie, i nie tylko, takie mundury były noszone niezbyt formalnie do czasu "fundowania" na talon przez Związek "celników" /które nagle zmieniły kolor na zielony/. Mam też ciemnozielonego "celnika" /tylko klapy kieszeni, bez naszytych plisowanych kieszeni, i powiem tylko tyle - nie zamienił bym bluzy harcerskiej na żaden z tych mundurów. Tym bardziej, że za noszenie  bluzy harcerskiej zamiast stroju hsps dostałem w latach 70- tych naganę,wraz z całym szczepem. Jeśli już trafię na herbatkę u Królowej Angielskiej, to włożę garnitur od Turbasy z wpiętą miniaturką Krzyża. Howgh!

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 366 wizyt
pytanie zadane 21 września 2023 w Regulamin mundurowy przez użytkownika dh.Zuzka (389)   7 23 33
+1 głos
1 odpowiedź 354 wizyt
pytanie zadane 11 października 2021 w Regulamin mundurowy przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   6 27 52
+1 głos
1 odpowiedź 406 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2020 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Sylvvester (121)   1 5
+1 głos
2 odpowiedzi 868 wizyt
pytanie zadane 23 sierpnia 2020 w Regulamin mundurowy przez użytkownika weronika_czewoja (128)   1 2 5
0 głosów
1 odpowiedź 859 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2019 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Nasse_Erundilme (110)   1 1 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...