Informacje o wynagrodzeniu pracowników są co do zasady tajne. Jednak pracownik może wyrazić zgodę na ujawnienie swoich apanaży. W przypadku pracy etatowej w ZHP wydaje się to tym bardziej pożądane, iż są to osoby, których wynagrodzenia pochodzą z pożytków czerpanych z naszego harcerskiego majątku, składek, dotacji i różnego rodzaju przychodów związanych z działalnością statutową organizacji.
Ciekawy artykuł: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/977402.html
Uważam, że czas już zastosować zasadę wzajemności – skoro od wolontariuszy żąda się zachowania informacji co do pracy na rzecz ZHP w tajemnicy – zerknijcie do chorągwianych umów wolontariackich – to myślę, że warto zastanowić się nad jawnością wynagrodzenia oraz innych korzyści – np. laptopy, telefony, samochody, sponsorowanie wyjazdów, ryczałty itp. – które funkcjonują wśród kadry harcerskiej. Jeśli ktoś dobrze pracuje nie powinien wstydzić się faktu, iż otrzymał wynagrodzenie albo laptop lub np. tablet. Nic by się chyba nie stało gdyby raz do roku na stronie internetowej każdej chorągwi powstał taki rejestr.
Oto przykład: http://bip.siecobywatelska.pl/index.php?id=213
Ponadto zawsze można zadać pytanie w trybie zapytania publicznego gdybyśmy chcieli się dowiedzieć ile i kto zarobił przy grantach – bo te informacje już tajne nie są! Można się dopytać zarówno u grantodawcy jak i u grantobiorcy. W razie odmowy można skorzystać z pomocy, którejś z organizacji strażniczych.
Poradnik: http://informacjapubliczna.org.pl/
Ponadto trwają prace nad podniesieniem jakości jawności: http://www.siecobywatelska.pl/1,468,bip_w_organizacjach_pozarzadowych__czy_czekaja_nas_zmiany.html
Reasumując sposoby są ale potrzeba do tego dobrych chęci zarówno harcerskich decydentów oraz samych pracowników – wszak nikt nikogo nie zmusza do pracy w ZHP. Niemniej jednak powinno zależeć nam, jako organizacji na wysokim stopniu transparentności albowiem byłby to dobry sygnał wysłany nie tylko na zewnątrz stowarzyszenia ale i do wewnątrz. Czas podnosić standardy!