• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Wysyp harcerskich stron na faceoobku

+6 głosów
Czuwaj.

Ostatnio coraz częściej dostrzegam na Facebooku coraz to nowe fanpejdże typu: "Zakochaj się w harcerzu...", "Ładna? Pewnie harcerka", "Harcerskie pary są cudowne" itp. Rozumiem, wolność słowa, każdy może założyć własną stronę (z obserwacji wyciągam wnioski że to są osoby w wieku HS nie mające zbytniego pojęcia o PR) i zamieszczać różne materiały, lecz czasami na tego typu stronach zamieszczane są komentarze/zdjęcia które negatywnie wpływają na wizerunek harcerskich organizacji.

Czy jest jakiś sposób by temu przeciwdziałać? Czy może jestem zbyt przewrażliwiony na tym punkcie?
pytanie zadane 23 listopada 2014 przez użytkownika Los Bananos (2,991)  
Współczynnik akceptacji: 60%
   
No niestety, raczej nie mamy możliwości walczyć z tego typu procederem, bo jak sam zwróciłeś uwagę, każdy może założyć fp... Jedynym sposobem jest ignorowanie i nie lajkowanietego typu stron, a jeśli treści na nich publikowane, łamią którąkolwiek z zasad moralności czy regulaminu FB, należy to bezzwłocznie zgłosić do administracji FB.

Druga sprawa to PR, o którym wspomniałeś, osoby tworzące tego typu strony nie robią tego dla polepszenia PR, tylko raczej z nudów, aby zasłynąć przed znajomymi lub jakichkolwiek innych powodów, których może być mrowie...

Generalnie, ja nie lajkuję takich stron i nie nabijam im dodatkowej popularności.
Chodzi mi także w dużej mierze o to, ze mnie, jako drużynowemu pewne strony utrudniają harcerską pracę. Mówie tu np. o zacytowanej stronie o harcerskich parach- zmorze drużynowego. Dzięki takim stronom młodym harcerzom wpaja się coś, co niby jest cudowne i piękne, ale nie wiedzą oni nic o konsekwencjach wynikających z młodocianych związków. A jako drużynowy nie mogę się wtrącać w ich prywatne sprawy, a pozostając bierny patrzę jak drużyny się sypią.

Wg. mnie źle podchodzisz do sprawy... jako drużynowy jak najbardziej możesz się wtrącać w ich prywatne sprawy, ale zrób to mądrze, np. poprzez przeprowadzenie cyklu zbiórek o bezpieczeństwie internetowym, czy o nawet o niebezpieczeństwie związanym z publikacją różnego typu fotek w internecie... jeśli nie wiesz jak przedstawić temat, udaj się na stronę http://www.sieciaki.pl/ i tam zaczerpnij wiedzy, również w każdej większej Komendzie Policji są odpowiednio przeszkolone osoby, aby prowadzić tego typu zajęcia w sposób ciekawy i zachęcający...

A jako drużynowy nie mogę się wtrącać w ich prywatne sprawy

Tu się nie zgodzę. Drużynowy ma być przyjacielem lub starszym bratem. I jako taka osoba może chyba z podopiecznym porozmawiać?

Nawet jeśli nie Ty to może jakiś przyboczny czy zastępowy ma z daną osobą odpowiedni kontakt i może porozmawiać z daną osobą.

3 odpowiedzi

+8 głosów
 
Najlepsza

Co do PR-u to moim zdaniem nie jest tak wielki problem. Ze względu na dopasowanie te fanpage'e i tak pokazują się głównie harcerzom oraz gimnazjalistom i tym bym się raczej nie przejmował.

Co do wychowania to też bym tego nie demonizował. Co prawda już sam tytuł fanpage'a, który przed chwilą znalazłem mnie odrzucił (Pary harcerskie to soł macz słodycz :3), ale w sumie to są tam głównie zdjęcia par w mundurach trzymających się za ręce. I tyle. Przy tym, co HS-y widzą na nieharcerskich fanpage'ach, kwejku czy w telewizji to akurat o te harcerskie pary bym się nie martwił (choć może znasz jakieś bardziej szokujące strony).

A "młodociane związki" były, są i będą. Nawet mówią o nich piosenki harcerskie. Nie powstają one dlatego, że jakiś fanpage mówi, że to fajne - jest to naturalne działanie dojrzewających osób. Aby być w zgodzie z naturalnością metody harcerskiej, jedyne, co możemy zrobić to rozmawiać z harcerzami, uświadamiać ich i wychowywać (i ew. unikać koedukacyjności).

Wracając do fanpage'y: nie chodzi tu o to, że pokazują one pary harcerskie (bo takie pary zawsze były), ale o to, jaki obraz takiej pary kształtują. Z internetowych obrazków i fanpage'y można czasem odnieść wrażenie, że przeciętna para głównie całuje się pijana na imprezie. A tutaj mamy fanpage z parami w mundurach, trzymającymi się za ręce. Mnie to w żaden sposób nie przeszkadza. Co więcej, para z plecakami na wędrówce jest dla mnie świetnym przykładem na to, jak może wyglądać związek dwojga harcerzy i jak mogą oni kulturalnie wspólnie spędzać czas. Wolałbym, żeby harcerze brali przykład z takich fanpage'y niż ze zdjęć półnagich dziewczyn pijanych na imprezach. A skądś ten przykład będą brali...

odpowiedź 23 listopada 2014 przez użytkownika qj0n (17,395)  
wybrane 4 marca 2015 przez użytkownika Los Bananos
+1 głos
Czuwaj!

Też denerwują mnie takie strony, więc nie jest druh jedyny :) Ale według mnie jedyne słuszne działanie , które może przynieść efekt to zwykła prośba w wiadomości prywatnej o nie umieszczanie pewnych zdjęć/postów (można załączyć linki do postów). Przecież osoby które zakładają takie strony to harcerze ,więc jak zobaczą prośbę od nich harcerza to myślę ,że bez problemu usuną post. :))

pozdrawiam
odpowiedź 23 listopada 2014 przez użytkownika dh Karol (2,070)   14 26 56
–4 głosów

No niestety nie mamy możliwości usunąć takich postów/komentarzy/zdjęć z facebook'a, lecz możemy zgłosić to jako spam. Wiele niestety ludzi nie robi tego bo się boją, a czasem po prostu to lekceważą. Jednak działają organizacje typu: "Harcerstwo ma w sobie to coś" lub "Harcerstwo-jednak magia istnieje" . Są także formalności które się temu sprzeciwiają.

odpowiedź 25 listopada 2014 przez użytkownika wii vivi (156)   9 12 23
... nie robią bo to nie jest spam.

Podobne pytania

–1 głos
0 odpowiedzi 177 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2015 przez użytkownika Sandraa (107)   1 3 6
0 głosów
1 odpowiedź 212 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2017 w Pomysł na... przez użytkownika ewelina_krk (105)   1 3
+1 głos
3 odpowiedzi 130 wizyt
pytanie zadane 1 stycznia w Drużyna przez użytkownika Martynkaa12 (126)   1 4 6
0 głosów
1 odpowiedź 143 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2020 przez użytkownika bart.szeptycki (105)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 675 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...