• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Co zrobić gdy nie mam drużyny?

+2 głosów
Czuwaj!
Mam takie pytanie. Co zrobić gdy obecnie nie mam żadnej drużyny? Jestem na kursie przewodnikowskim i nie wiem jaką chustę i pagony mam założyć. Co mam zrobić w takim wypadku!?
pytanie zadane 20 listopada 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika grajes23 (104)   3 4 8
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+2 głosów
Nosić... jakąś chustę ;) Niektórzy w takich przypadkach zalecają chustę narodową (biało-czerwona z orłem). Ale u nas w środowisku nosi się wtedy chustę drużyny, z której się wywodzi lub z którą się utożsamia (nawet, gdy ta drużyna już nie istnieje). Ew. możesz też założyć jakąś neutralną chustę - np. czarną.

Swoją drogą, warto poszukać w takim przypadku jakiejś drużyny wędrowniczej czy kręgu (akademickiego, instruktorskiego), gdzie będziesz się rozwijał.

Jesteś jednak pewien, że nie masz przydziału do żadnej drużyny? Gdzie opłacasz składki?
odpowiedź 20 listopada 2014 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
Jestem w drużynie, ale zamierzam z niej odejść... Niby drużyna wędrownicza a drużynowa chce przyjąć osoby z 2 gimnazjum (nie miałbym nic przeciwko, gdyby w tych osobach nie było mojego młodszego brata, który chce mi to zrobić na złość)... Nawet nie zapyta innych członków drużyny o zdanie... Totalnie mi się to nie podoba, więc chcę jak najszybciej odejść od niej a niestety u mnie w mieście nie ma już więcej drużyn wędrowniczych, czyli raczej będę musiał rozstać się z ZHP, tylko chcę zaliczyć kurs przewodnikowski z którego zaliczenia mam w niedzielę.
Jeśli jesteś w drużynie to wiadomo jaka chusta.
Ale zanim będzie zaliczenie kursu to chcę odejść, czyli będę już w tym czasie bez drużyny!
Regulaminy ZHP nie przewidują takiej opcji, żeby wędrownik niebędący instruktorem nie miał przydziału do jakiejś drużyny lub gromady (kręgi akademickie i komendy szczepów pomijam). Jeśli odejdziesz z drużyny i zostaniesz z niej wykreślony za np. niepłacenie składek, będzie to jednocześnie wykreślenie Cię z ZHP.

Dodam jeszcze, że nie jest to jakieś drętwe postanowienie regulaminu, tylko ma to głębokie uzasadnienie merytoryczne. Po prostu albo ktoś jest uczestnikiem (wędrownikiem, członkiem drużyny), albo kadrą. Musisz sobie więc najpierw odpowiedzieć na pytanie, kim chcesz być po odejściu z drużyny, i potem do tego dostosować umundurowanie.
Kurs przewodnikowski robi się po to, żeby zostać instruktorem. Hufce często do takich kursów dopłacają, bo każdy instruktor jest po prostu cenny. Dlatego jeśli nie zamierasz być instruktorem to po co ten kurs?

Jako instruktor nie musisz mieć drużyny. Zresztą wystarczy, że skończysz kurs drużynowych i możesz założyć własną drużynę ;)

A swoją drogą macie konstytucję w drużynie? I co na temat tych 2-goklasistów inni członkowie?
Innym jest to obojętne :D

Mamy też tak, że przyjmujemy tylko osoby od 16 lat, ale to miało być tak, że oni będą przyjęci ale nie będą zapisani w hufcu :P

Na szczęście wszystko ucichło bo gimbaza zmieniła zdanie :P

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 287 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 279 wizyt
pytanie zadane 2 grudnia 2018 w Drużyna przez użytkownika Harcerka890 (222)   6 16 21
0 głosów
2 odpowiedzi 1,246 wizyt
pytanie zadane 20 grudnia 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Justynadh (105)   2 2 4
+1 głos
1 odpowiedź 365 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 586 wizyt
pytanie zadane 22 września 2019 przez użytkownika Qazwsx (105)   1 1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...