• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Szyk podczas mszy świętej.

+3 głosów
No właśnie, jak harcerze stojący w szyku uczestniczą w mszy świętej? Regulamin mówi, że stają na baczność przy ewangelii i "Boże, coś Polskę". A przy innych elementach? Kiedy wierni klęczą, to szyk raczej nie, prawda? Mają stać na baczność?
pytanie zadane 6 listopada 2014 przez użytkownika bob (210)   4 8 12
Współczynnik akceptacji: 60%
   

2 odpowiedzi

+5 głosów

Szyk stoi na baczność, nie klęka.

Jest to uregulowane w naszych Zasadach musztry i ceremoniału harcerskiego, które w p. 4.2.2. odwołują się do Ceremoniału wojskowego (wprawdzie w stosunku do pocztu sztandarowego, ale asystę honorową obowiązują zasady identyczne). A Ceremoniał wojskowy na s. 158 opisując zachowanie kompanii honorowej (a przez przypis 32 także innych pododdziałów) mówi, że w momentach, gdy tradycyjnie wierni klękają, żołnierze w szyku przyjmują postawę zasadniczą, a podczas Podniesienia oddają honory (jako szyk).

odpowiedź 7 listopada 2014 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
edycja 7 listopada 2014 przez użytkownika vanadey
dokładnie tak jest podczas liturgii.
+4 głosów
Uczestnicząc we mszy w mundurze, a zwłaszcza w szyku nie klęczy się. W momencie gdy wierni klęczą (podniesienie, przeistoczenie itp.)/czytana jest Ewangelia staje się na baczność.
odpowiedź 6 listopada 2014 przez użytkownika Los Bananos (2,991)  
Wydaje mi się, że nie ma powodów aby uczestnicząc we mszy w mundurze nie w szyku zachowywać się jakoś inaczej niż pozostali uczestnicy.
U nas to działa tak, że sztandar lub kolumna honorowa/szyk zachowują się w ten sposób. Natomiast harcerze "luzem", rozrzuceni po ławkach, czy "asekurujący" by ktoś nie mdlał, zachowują się normalnie. Nie wiem, czy ma to podkładkę w regulaminie, obiecuję sprawdzić, bo nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałem.
Ja widzę kilka powodów. Pierwszy, może nie najlepszy- nie widziałem by np. wojsko, straż (stojąc w szyku oczywiście) klęczeli/siadali jak pozostali uczestnicy mszy. A że nasz regulamin musztry i ceremoniału jest oparty na wojskowym- w tej kwestii też bym na nich polegał.
Drugi- skoro stoimy w szyku- znaczy że w pewnym stopniu zachowujemy prezencję i stosujemy się do zasad musztry (stoimy równo, wchodzimy równym krokiem, w parach itp). Zatem gdy nastąpi moment by uklęknąć- nastąpi istna fala meksykańska i pokaz stylów klęczenia (od dwóch kolan po kucanie, ba, ktoś może nawet krzyżem polec), równie interesujące może być podnoszenie się ludzi, także każdy w swoim tempie itp. Coby temu zapobiec- proponuję jednak oddać honory poprzez baczność.

Trzeci- poprzez baczność zachowujemy pewną powagę sytuacji. Nie wiem o jakiej grupie wiekowej mówimy, ale wiadomym jest, ze młodzież w kościołach nie zawsze zachowuje się stosownie. Może tak być nawet w szyku. Aby zapobiec niepotrzebnym chichiotom i rozglądaniu się za tym kto gdzie stoi, porządek zachować można poprzez sporadyczną baczność.(z tym może przesadziłem, sądzę że to już pewna skrajność, ale wiele rzeczy już w życiu zobaczyłem, niewiele mnie już zdziwi).
Moja wątpliwość dotyczyła sytuacji luzem (nie w szyku) w mundurze, bo zrozumiałem, że Twoje  "w mundurze, a zwłaszcza w szyku" obejmuje taki przypadek.
Pardon, wybacz, nie doczytałem ;)
"poza szykiem" z pozycji "ławki" (jak już dziś pisałem) jako duszpasterz harcerski polecałbym przyjmować naturalne dla liturgii postawy, nie ma na to przepisu regulaminu, ale jeśli coś nie jest "objęte" "musztrą" niech zostanie naturalne.

Podobne pytania

+4 głosów
3 odpowiedzi 18,017 wizyt
pytanie zadane 18 maja 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (22,194)   90 264 490
+3 głosów
1 odpowiedź 4,715 wizyt
pytanie zadane 26 listopada 2014 przez użytkownika vms980 (132)   1 1 8
+10 głosów
5 odpowiedzi 3,216 wizyt
pytanie zadane 8 stycznia 2013 przez użytkownika royas (22,194)   90 264 490
+10 głosów
6 odpowiedzi 3,488 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2013 przez użytkownika royas (22,194)   90 264 490
0 głosów
1 odpowiedź 504 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2022 w Pomysł na... przez użytkownika Harcowniczka (230)   6 10 16
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...