• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy takie umundurowanie (zdjęcie) jest w ogóle dopuszczalne?

+5 głosów

Znalezione na facebook'u. Ciekawe mundury, podobają mi się, ale zastanawiam się czy tego typu umundurowanie jest dozwolone (w co wątpię). A może są jakieś wyjątki, dzięki którym można nosić takie zmodyfikowane mundury :3

pytanie zadane 30 września 2014 przez użytkownika Uwarowit (465)   10 16 32
Współczynnik akceptacji: 78%
   
Borze zielony i szumiący...
A co to za organizacja?

Bo widać z daleka, że nie ZHP.

A z bliska okazuje się:

29 Białostocka Drużyna Harcerska im. K.K.Baczyńskiego, Hufiec ZHP Białystok

Ale nadal tego nie widać. Chyba, że wracają z akcji "malowaliśmy płot sąsiada i przy okazji rzucaliśmy się wiadrami z farbą".

Niestety, ale tak to wygląda. Fatalnie. Niezależnie od wszelkich doniosłych ideologii.
Działamy w ZHP

6 odpowiedzi

+2 głosów
 
Najlepsza
Nie jest to regulaminowe, chyba, że mają pozwolenie. Ale oprócz plam, brakuje im paska, flagi na piersi, logo ZHP, no i to jest raczej kolor męskich mundurów (a mają w tej drużynie też bardziej szare plamiaki).

Dodam tylko, że nie jest to wymysł tych konkretnych dziewczyn tylko ogólnie przyjęta tradycja w drużynie. Wg ich strony nawiązują do Powstania Warszawskiego i "powstańczych panterek". Generalnie zdjęcia wskazują na to, że część osób ma tam normalne mundury, ale niektórzy mają te plamiaste zielone, a inni szare plamiaki. I są to chyba przerobione stare mundury ZHP, a może jakieś wojskowe z przyszytymi guzikami srebrnymi.

Jeśli chcesz możesz się z nimi skontaktować i zapytać.
odpowiedź 30 września 2014 przez użytkownika karol-gro (17,681)  
wybrane 3 listopada 2014 przez użytkownika Uwarowit
Na moje oko to są przefarbowane stare "musztardy". Ktoś sobie jaja robi :)
Tutaj masz ich galerię: https://picasaweb.google.com/110180074067154388715

Zresztą mówią też o tym na stronie w zakładce historia: http://29bdh-zhp.blogspot.com/p/historia-druzyny.html
Wg ich konstytucji to w plamy jest mundurem polowym przysługującym na wyższym stopniu wtajemniczenia. Na niższym trzeba skompletować regulaminowy mundur. Paska nie ma, bo noszą te plamiaki na wierzch, ściągnięte sznurkiem.
Czytając tę historię.... HSPS - i wszystko jasne
+2 głosów
Wg mnie nie jest to umundurowanie Regulaminowe ZHP pomijając bluzy, brak pasków czy spodnie jensowe...

za czym idzie (nie dozwolone)
odpowiedź 30 września 2014 przez użytkownika Michał Kowalczyk (1,942)   13 27 58
Granatowe jeansy są ok, jasnoniebieskie oraz plamy - nie.
Chciałabym dodać, że również mamy pełne umundurowanie. Panie noszą spódnice a panowie czarne spodnie. Jednak był to ostatni dzień biwaku i nie mieliśmy czasu nakładać całego umundurowania. Jednak łatwiej jest krytykować widząc jedno z wielu naszych zdjęć. Pozdrawiam
+2 głosów
u mnie by to nie przeszło, wygląd munduru jest ściśle określony dla zhp, poza tym czytałem kiedyś że Moro nie powinno mieć miejsca w mundurze ani nawet na spodniach
odpowiedź 30 września 2014 przez użytkownika PanGruszka (139)   2 2 8
+1 głos
Proste. Jeżeli nie mają na taką zmianę zgody Głównej Kwatery to nie jest mundur ZHP, jeśli zgoda jest to formalnie wszystko jest ok.
odpowiedź 30 września 2014 przez użytkownika royas (22,194)  
0 głosów
To jest 29 BDH, a te mundury nie są oficjalnymi mundurami tej drużyny. Taki mundur to wewnętrzne odznaczenie w drużynie. Noszą je tylko na drużynowych wyjściach, wyjazdach, kiedy spotykają się we własnym gronie. Tajemnica farbowania i powstawania tych plan jest ściśle tajna i znają ją tylko wtajemniczeni;) Na co dzień mają normalne umundurowanie zgodne z regulaminem ZHP.
odpowiedź 3 października 2014 przez użytkownika Hania Domurat (106)   1 1 2
Co nie zmienia faktu, że publicznie pojawiają się w tym czymś - z oznakami ZHP, a w szczególności z Krzyżem Harcerskim przypiętym do tego czegoś.
To takie złe? Jeśli robią to tylko w drużynie, a wspólnie ze środowiskiem/na arenie miedzyhufcowej noszą oficjalne mundury, to wszystko teoretycznie jest okej. Nie szata zdobi człowieka... Moim zdaniem ważniejsze jest jakimi czynami świadczą o swoim harcerstwie, a nie mundurem. Chyba cywilom różnicy nie robi w czym paradują
Teoretycznie ok nie jest, bo jest sprzeczne z regulaminami. Pytanie, czy praktycznie jest to szkodliwe ;)
A dresy, eleganckie ortalionowe z krzyżem harcerskim - będą OK? Dla drużyny sportowej im. B. Malinowskiego?

Nie mam nic przeciwko sprawieniu sobie przez drużynę jednakowych bluz polowych, sportowych czy kąpielowych. Ale nie róbmy z tego imitacji munduru, nie przyczepiajmy krzyża harcerskiego, sznurów funkcyjnych itd.

Czy jest szkodliwe - skoro wpływa to negatywnie na odbiór - jest szkodliwe. Wywołuje oburzenie, niezdrowe kontrowersje. Jest dostępne publicznie. Pokazuje, że krzyż harcerski można przypiąć do czegokolwiek... jak każdy, bylejaki znaczek. Kiedyś krzyż się ceniło...

Działam w tej drużynie, to są mundury które są tradycją naszej drużyny i nosimy je tylko w naszym kręgu. Plamiak jest 3 stopniem wtajemniczenia. Jest dla nas tak samo ważny ,a może nawet ważniejszy niż dla innych mundur regulaminowy ponieważ ten mundury to my , mamy takie jako jedyni na świecie i przepraszam bardzo , ale nie życzę sobie żeby nazywać mój mundur " TYM CZYMŚ " ponieważ pokazuje to Pana kompletny brak szacunku dla innych harcerzy i ich tradycji. 

Oczywiście popieram kolezanke, są to stare mundury, na których kiedyś każdy nosił krzyż harcerski czy sznur funkcyjny. Krzyż harcerski znaczy dla nas więcej niż dla co poniektórych regulaminowo ubranych harcerzy. Jest to nasza tradycja i jesteśmy z niej dumni, jak już wielokrotnie było wspomniane nosimy mundury w plamy tylko w swoim gronie i nikogo tym nie krzywdzimy. Dlatego również prosimy o nie obrażanie nas oraz naszych mundorow. Nazwanie plam "tym czymś " jest bardzo nie kulturalne z Pana strony.

Ciężka sprawa z tymi plamiakami. Sam jestem jednym z tych, co noszą chustę wewnątrz kołnierza (na szyi, „nielegalnie”), więc przez podobne dyskusje już przechodziłem :P Z jednej strony jest to tradycja wielokrotnie dłuższa od obecnego regulaminu mundurowego i podstawa tożsamości oraz obrzędowości drużyny, z drugiej jednak parę przepisów ona łamie, co ma swoje (bardziej lub mniej widoczne) konsekwencje. Czyli tradycja zła, ale rezygnować z niej też źle...

 

Przede wszystkim, musicie być świadomi pewnych rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie widać, a jednak mają miejsce. Po pierwsze Może się wydawać, że plamiaki są tylko „na użytek wewnętrzny”. Ale to nie prawda. Zdjęcia w plamiakach są publicznie dostępne na stronie, być może też na facebooku. Dyskusja o nich przyszła aż tutaj. Te zdjęcia są częścią tego, jak widzą nas (ZHP, harcerzy) inni ludzie, w tym rodzice, partnerzy, sponsorzy. Wielu instruktorów pracuje nad tym, żeby ZHP wyglądało jednolicie, porządnie, wywoływało pozytywne skojarzenia itp. Drużyna z własnymi mundurami trochę się z tym gryzie.

 

Po drugie, większość drużynowych uczy harcerzy, że harcerstwo to jedna wspólnota, a z drugiej strony każda drużyna jest inna i ma swoje własne cechy. Regulaminy to wspierają – jest trochę miejsca na własne rzeczy (prawa kieszeń munduru, sprawności), inwencję drużyny (barwy) i część wspólną (mundur). Czyli choć każda drużyna wybiera sobie sama kolor chust to każdy harcerz jest harcerze, co widać po mundurze. I tu w podświadomości harcerzy możecie być kojarzeni, jako ci inni, ci od innego munduru...

 

Po trzecie, uczymy harcerzy poszanowania dla różnych reguł i przepisów. Nie przechodzimy z nimi na czerwonym świetle, nawet jeśli nic nie jedzie. I tak każdy członek Waszej drużyny w pewnym wieku uświadamia sobie, że plamiak to trochę takie harcerskie przechodzenie na czerwonym świetle. Poszkodowanych nie ma (albo ich nie widać), a jednak przepisy łamiemy. Takie rzeczy mają wpływ na ich późniejszy charakter.

 

Nie mówię, że macie zrezygnować ze swoich plamiaków – i tak tego nie zrobicie, bo w końcu to jedna z rzeczy, które trzyma Was razem. Ale proponuję zastanowić się, co można z tym zrobić. A można np. przyczepiać miniaturkę krzyża zamiast dużego, poprosić GK (RN?) o pozowolenie na używanie plamiaków na użytek wewnętrzny, zmienić podejście do plamiaka jako bardziej do stroju niż do munduru i pewnie wiele innych rzeczy, które wcale nie naruszą tradycji, a przynajmniej częściowo zgrają tradycję z obecnymi przepisami ZHP i ideami, które za nimi stoją.

 

Jej, ale się rozpisałem...

–2 głosów
Może nie jest to codzienny mundur, ale czasami są hufce które zezwalają na coś takiego jak na zdjęciu. Jeśli byłoby to nie prawidłowe umundurowanie nie mogli by go nosić :)
odpowiedź 15 października 2014 przez użytkownika podzastępowa (111)   1 1 4
A jednak nie jest to prawidłowe umundurowanie ;) To, że w hufcu jest przyzwolenie na noszenie munduru niezgodnego z regulaminem nie powoduje, że nagle ten mundur staje się regulaminowy

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 1,546 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 288 wizyt
pytanie zadane 21 września 2020 przez użytkownika Mariusz Gotowicz (122)   1 3 7
0 głosów
1 odpowiedź 393 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 624 wizyt
pytanie zadane 10 sierpnia 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika shadrin121 (287)   15 27 36
+1 głos
1 odpowiedź 1,115 wizyt
pytanie zadane 22 grudnia 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika dhpaulus (402)   10 16 29
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...