Pozwól, że skopiuję Ci fragment kursu, który prowadziłem:
Poniżej znajduje się lista wymaganych przez instrukcje dokumentów, które powinna lub może posiadać drużyna. Warto zwrócić uwagę na komentarz przy każdym dokumencie.
• książka pracy drużyny – to najważniejszy dokument w pracy drużyny,
• plan pracy drużyny – przesyłany co rok do komendy hufca i przez nią sprawdzany.
• rejestr członków – najlepiej by był częścią książki pracy drużyny
• zgody rodziców na przynależność do ZHP – najlepiej by były to zgody wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych czy publikację zdjęć; dobrze by były trzymane w książce pracy
• lista obecności ze zbiórek – prowadzone w książce pracy.
• wykaz imienny opłacanych składek – prowadzony w książce pracy.
• zeszyt/teczka/miejsce rozkazów drużynowego – również dobrze by było prowadzone w książce pracy.
• teczka/miejsce rozkazów Komendanta Hufca – wg wymagań istnieje coś takiego, mam jednak nadzieję, że miejscem takim jest strona internetowa hufca, gdzie każdy instruktor wie, że znajdzie odpowiedni rozkaz.
• teczka korespondencji drużyny – w przypadku spraw ważnych, nieprawidłowości, kwestii spornych z rodzicami – warto wiele rzeczy ustalić na piśmie i takie pisma koniecznie należy trzymać.
• pieczątka drużyny – nie jest to wymagane natomiast jeśli drużyna posiada pieczątkę – musi ona być zarejestrowana w hufcu. W przypadku zagubienia, należy ją wyrejestrować.
• aktualna kronika drużyny – dokument-niedokument , rzecz ważna programowo.
• książkę finansową drużyny. - tutaj wiele zależy od Twojego hufca i tego, jak chcą byś prowadził dokumentację drużyny
Jak widać podstawą jest książka pracy drużyny. Warto też spojrzeć w dokument "Instrukcja działania drużyny", w którym to wszystko jest opisane.