• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Problemy z zastępem.

+1 głos
Dostałam sznur w kwietniu,ogólnie nikt poza mną z mojego zastępu nie pojawiał się na zbiórkach.

Na obozie starałam się jak najlepiej,ale dziewczyny były okropne.Czasami doprowadzały mnie do płaczu. Przeważnie nie słuchały się i kiedy drużynowy powiedział,że zastępowi mają robić mniej one zadawały pytania "a ty czemu nic nie robisz tylko rozkazujesz?" Choć pierwszego dnia pionierki ja zrobiłam prawie sama całą prycz.Parę razy chciałam pójść do druha i poprosić go o zwolnienie z funkcji,nawet to  zrobiłam,ale wytłumaczył mi dlaczego zostałam zastępową.

W tym roku przechodzę do starszohacreskiej drużyny,ale zostaję jeszcze przez 3 miejsiące pomagać przyszłym zastępowym. Pomóżcie mi proszę.Nie wiem jak mam już postępować z zastępem,a nie chcę zejść z funkcji,czuję że nie dam rady,a chcę dawać przykład innym.Co mam zrobić? Na pewno znacie jakieś rozwiązanie.
pytanie zadane 3 września 2014 w Drużyna przez użytkownika Kama_136wdhiz (134)   1 2 9
Współczynnik akceptacji: 50%

edycja 3 września 2014 przez użytkownika Kama_136wdhiz
   
Popraw proszę swoje pytanie - cały tekst zbity w jedną papkę jest bardzo nieczytelny i zapewne użytkownikom trudniej będzie zrozumieć sens Twojego pytania i udzielić Ci odpowiedzi takiej, jakiej byś oczekiwała.

4 odpowiedzi

+2 głosów
Jeśli poza Tobą nikt się nie pojawiał na zbiórkach, to sprawa jest jasna: nie ma zastępu. Ten zastęp nie istnieje.

I trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: CZEMU nikt się nie pojawiał na zbiórkach? Było nudno? Zła godzina? Dziewczyny nie są zainteresowane harcerstwem - w takim razie, po co są?
odpowiedź 4 września 2014 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
+1 głos
Harcerstwo, w dużym uproszczeniu, ma być fajne i wychowawcze (a dokładniej to jest wychowawcze m.in dzięki dobrej zabawie). Dlatego to nie jest tak, że one "mają się Ciebie słuchać". One powinny chcieć robić to, co im mówisz - robienie tego ma być fajne.

Oczywiście można je "spompować". Czy będą się wtedy słuchały? Pewnie tak. Czy będą się dobrze bawić? Raczej nie. Czy będzie to wychowawcze? Też nie.

Dlatego rozwiązanie jest banalne: jeśli chcesz, żeby robiły to co mówisz, to powiedz im coś, co chcą robić ;) Albo przynajmniej zachęć je w jakiś sposób. Np. jestem pewien, że jeśli zaproponujesz im wyjście do kina to się zgodzą. Wtedy pozostaje wybrać film, godzinę, zrobić rezerwację i zaplanować dojazd. Dziewczyny chętnie podzielą się zadaniami, a każda będzie musiała zrobić swoją część bo inaczej z wyjścia nici. I o to mniej więcej chodzi.

Znasz dziewczyny, wiesz co lubią, a czego nie lubią. Ułóż taki program, żeby dziewczynom się podobał. Jeśli chcą iść do kina to chętnie zajmą się różnymi potrzebnymi sprawami,a jak lubią zajęcia plastyczne to dwa razy nie trzeba będzie powtarzać, że mają coś namalować.
odpowiedź 4 września 2014 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
0 głosów

W sytuacjach, kiedy wykazać powinien się cały zastęp, według mnie powinnaś przydzielić zadania, tak, aby członkinie widziały, że ty również jakieś posiadasz. Jednakże, nigdy nie wykonuj całości, ponieważ dziewczyny mogą się do tego zbytnio przyzwyczaić. Jeśli dobrze rozumiem, jesteście w dość młodym wieku. Podstawówka, zapewne teraz gimnazjum, co niestety ogranicza możliwości "spompowania" Druhen. Wydaje mi się, że mimo wszystko pewny rygor oraz szacunek do wyższej funkcji powinien być. (Dlaczego funkcji? Nawet w ZHP są ludzie, którzy po prostu się nie lubią, co jednak nie oznacza, że mogą lekceważyć osoby wyższe funkcją) Warto przypomnieć, że osoby olewające swoje powinności mogą zostać wyproszone ze zbiórki lub może zostać odebrana im przyjemność udziału w jakimś wyjeździe. Oprócz zabawy, ZHP ma nas wychować i nauczyć pewnych spraw, do których zalicza się słuchanie oraz respektowanie powierzonych zadań.

Jeśli będziesz pomagać przyszłym zastępowym, wystarczy wykazać się wiedzą i doświadczeniem, powinni oni sami lgnąć do Ciebie po Twoje wskazówki, które zapewne będą bardzo cenne. 

Czy podałaś Drużynowemu powód, dla którego chciałaś odejść z pełnionej funkcji? Jeśli tak to powinien Ci z tym pomóc, jeśli nie to to zrób. Metodą ostateczną, jest tak jak wcześniej napomniałem: informacja o tym, że nikt ich nie trzyma w drużynie/zastępie, którą mógłby przytoczyć wszystkim Drużynowy na zbiórce, ewentualnie coś w rodzaju upomnienia, naganny wystosowanej podczas rozkazu napisanego i przeczytanego przez drużynowego.(Dokładnie nie wiem jak to się nazywa ale wiem, że jest coś takiego możliwe.) Jak wiadomo upomnienie w gronie rówieśników czasem potrafi zdziałać cuda.

Wszystko co napisałem powyżej jest moja opinią na ten temat, co ja bym zrobił itd.

Nie biorę odpowiedzialności, za nieprzydatność lub szkodliwość powyższej odpowiedzi.

 

odpowiedź 4 września 2014 przez użytkownika Jeleniowaty (1,891)  
–2 głosów
Rozumiem twoją sytuację choć, nie wiem jak mogę ci konkretnie pomóc. Gdybyś powiedziała jaka jest pomiędzy wami przepaść wiekowa to byłoby łatwiej. Ale mogę ci pomóc ogólnie. Nie dawaj się im. Niby się tak nie powinno ale (jeżeli nie są to bardzo młode osóbki) mogłabyś je czasem spompować czy coś. Pamiętaj to ty jesteś zastępową więc to one mają się ciebie słuchać a nie ty ich :D
odpowiedź 3 września 2014 przez użytkownika DariaAmelia (96)   4
To jest harcerstwo czy armia czerwona? Zastępowa to liderka, a nie kapral. Spompować?

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 433 wizyt
pytanie zadane 6 października 2018 w Drużyna przez użytkownika Revloney (115)   1 5
0 głosów
2 odpowiedzi 310 wizyt
pytanie zadane 12 września 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Wera Iwa Zyw (106)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 252 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 372 wizyt
pytanie zadane 23 października 2021 w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   6 27 52
+1 głos
2 odpowiedzi 287 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2015 w Pomysł na... przez użytkownika totoro (814)   9 19 33
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...