• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy rada szczepu jest oficjalną władzą szczepu?

+4 głosów
Dostałem w ręce przykłady decyzji rady szczepu w sprawie dodatkowej składki członkowskiej. Szukając w internecie rada szczepu często się pojawia jako władza szczepu. Jednak w instrukcji działania szczepu nie ma rady szczepu, podziału na władze wykonawczą i uchwałodawczą. Wszyscy drużynowi są członkami komendy.

Czy jest inny dokument  oprócz projektu instrukcji z 2009 wprowadzający radę szczepu? Czy pisanie uchwał, decyzji rad szczepu, robienie czegoś w rozkazie na wniosek rady szczepu jest błędem?
pytanie zadane 3 września 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,879)   14 29 54
Współczynnik akceptacji: 60%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza
Nie ma takiego dokumentu wśród dokumentów ogólno-związkowych - a przynajmniej nie zetknąłem się z tym (łatwiej pokazać, że coś jest, niż że tego nie ma...).

Natomiast dość powszechną praktyką jest przyjęcie w szczepie konstytucji regulującej tego typu sprawy. Tym dokumentem, lub odpowiednią decyzją komenda szczepu może powołać inne agendy szczepu jak właśnie Radę Szczepu (również nie pojawiające się w instrukcjach - reguluje wówczas ich zadania i odpowiedzialności) i scedować na nie część swoich uprawnień (podzielić się nimi - jednak nie traci ich wówczas, skoro przysługują jej na mocy przepisów wyższego stopnia). Być może tak zostało to zrobione w tym przypadku.

Osobną kwestią (być może wymagającą osobnego pytania dla porządku) jest tu sprawa "dodatkowej składki członkowskiej", na jakiej podstawie prawnej jest wprowadzana, czy ma charakter obligatoryjny, czy fakultatywny? Zakładam, że Twoją intencją było zweryfikowanie czy Rada Szczepu może taką składkę wprowadzić i czy musicie ją płacić? :-)
odpowiedź 3 września 2014 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   10 25 82
wybrane 3 września 2014 przez użytkownika Ciechomski Bogdan
Zwracam uwagę, że konstytucja czy inny regulamin wewnętrzny jest nie tylko powszechną praktyką, ale też obowiązkiem nakładanym przez Instrukcję działania szczepu (niekoniecznie spełnianą...).

Dziękuję za odpowiedź. Kwestia składki zadaniowej była przykładem wykorzystania nazwy. Moją intencją była kwestia używania nazwy Rada Szczepu w oficjalnych dokumentach, bo tych wzory nieraz przygotowuję. Wczoraj dostałem od skarbnika hufca zbiór przykładów decyzji o składkach i tam pojawiła się rada szczepu, komendant hufca też w swoich rozkazach mianuje zwalnia na wniosek rad szczepów itp. 

+1 głos
Adam już czym jest lub może być Rada Szczepu. Dodam do tego tylko, że jeśli tylko istnieje grupa, nazywana Radą Szczepu to może ona sobie coś uchwalać i może sobie wnioskować. Dowolny instruktor wydający rozkazy może podjąć decyzję na ich wniosek lub podać do wiadomości ich decyzje ;)

A czy decyzje Rady są dla drużynowych zobowiązujące? No właśnie tak naprawdę to nikt drużyny do członkostwa w szczepie nie zmusza. Szczep ma koordynować pracę jednostek, a nie nimi kierować.

Innymi słowy drużynowi muszą chcieć przestrzegać decyzji komendanta, komendy i różnych umów pisanych lub niepisanych, bo przestrzegając ich mogą być częścią szczepu i korzystać i jego pomocy. Niezależnie od tego jakie te decyzje są to jeśli nie chcemy lub nie zamierzamy ich przestrzegać to może po prostu powinniśmy opuścić szczep (bo po co być w szczepie, który nas do czegoś zmusza - legalnie lub nie).

A co do składki to są oczywiście dwa typy: podstawowa i zadaniowa. Podstawowa jest określana przez Radę Naczelną i szczep nie może nic tu zmienić (tzn. może pośredniczyć w przekazywaniu do hufca itp.). A zadaniowa jest na jakiś konkretny cel i tu już mógłby szczep wprowadzić, ale na konkretny cel, np. odpłatność za biwak.
odpowiedź 3 września 2014 przez użytkownika qj0n (17,452)  
edycja 3 września 2014 przez użytkownika qj0n

Dziękuję, ale mi chodziło tylko o kwestię istnienia Rad Szczepów które wnioskują do rozkazów, wydają decyzje, uchwały ale nie ma ich w Instrukcji działania szczepu.

Podobne pytania

+6 głosów
3 odpowiedzi 1,193 wizyt
pytanie zadane 14 września 2013 w Drużyna przez użytkownika JM (1,837)   22 45 64
+4 głosów
2 odpowiedzi 352 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2013 przez użytkownika Kluska (4,447)   21 55 92
+2 głosów
2 odpowiedzi 753 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 661 wizyt
+7 głosów
2 odpowiedzi 1,059 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,879)   14 29 54
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...