• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak postępować z notorycznym ''lizusem" w zastępie?

+8 głosów
Mam w zastępie dziewczynkę(13 lat), która bardzo często ucisza zastęp(jakby była zastępową) i wtrąca swoje trzy grosze do mojej wypowiedzi(jest na tym samym poziomie co reszta zastępu) podczas zbiórek. Wywyższa się też i mam wrażenie że innym dzieciom bardzo to przeszkadza. Nie za bardzo wiem jak z nią o tym porozmawiać i jak rozwiązać ten problem. Upominałam ją już ale nie dało to zbyt wiele. To dość delikatny problem, proszę o pomoc.

PS. Mam 15 lat i zastęp od półtora roku.
pytanie zadane 2 września 2014 w Drużyna przez użytkownika Haneczka123 (298)   2 6 14
Współczynnik akceptacji: 100%

zmienione kategorie 2 września 2014 przez użytkownika karol-gro
   

1 odpowiedź

+7 głosów
 
Najlepsza
Bycie lizusem wobec przełożonych, a wywyższanie się nad równymi sobie to trochę co innego. Lizusostwo, jeśli kadra jest na nie kompletnie obojętna po jakimś czasie zwykle się osłabia do tolerowalnego poziomu.

Ale z opisu wynika, że to chyba raczej rodzaj wywyższania się (u nas w środowisku utarło się określenie "kadrowanie się" czyli udawanie kadry :P). Generalnie ma oną dużą potrzebę realizacji czy pokazania się. Czyli jest po prostu jest ambitna. To w sumie naturalne (choć może u niej być silniejsze niż u innych). Uważam, że może być z tego wiele dobrego i nie należy tego tępić. Należy jednak nauczyć ją kilku innych rzeczy. Nie znam jej osobiście, ale w ciemno zakładam, że może brakować jej umiejętności spokojnego przyjmowania porażki, szacunku dla innych - ich potrzeb i poglądów.

Dlatego upominanie, a nawet poniżanie czy też "pokazywanie, gdzie jej miejsce" (które niestety w harcerstwie się czasem spotyka) to niekoniecznie najlepsza droga.

Za to myślę, że potrzeba tu więcej integracji - zajęć, w których zastęp oceniany jest jako całość i trzeba poświęcić swoje ego dla wspólnego sukcesu, przystać na pomysł innych itp. A jeśli chodzi o rywalizację indywidualną to trzeba pamiętać o tym, że każdy musi czasem wygrać, więc każdy musi też czasem przegrać - bo trzeba umieć zarówno wygrywać jak i przegrywać.

Oczywiście z początku będzie ciężko - sam pamiętam taki przypadek. Może się parę razy obrazić, że przegrała czy nie wzięto jej pomysłu pod uwagę. No i wtedy warto przy okazji porozmawiać i wyjaśnić, że przegrana powinna motywować. Że czasem ktoś inny może pociągnąć zastęp do rozwiązania zadania i wtedy warto iść za nim, a nie na siłę się wywyższać itp.

No i na koniec - nie traktuj ich jak dzieci, skoro, jak widzisz, nie chcą być tak traktowani ;) I oczywiście pamiętaj, że masz drużynową, przybocznych i oni dobrze znają zastęp, więc też warto ich się poradzić.
odpowiedź 2 września 2014 przez użytkownika karol-gro (17,694)  
wybrane 3 września 2014 przez użytkownika Haneczka123

Podobne pytania

+8 głosów
1 odpowiedź 595 wizyt
pytanie zadane 24 lipca 2013 przez użytkownika Chichiroo (323)   6 12 17
+3 głosów
1 odpowiedź 497 wizyt
pytanie zadane 14 maja 2021 w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   4 27 52
+1 głos
1 odpowiedź 155 wizyt
pytanie zadane 6 października 2017 w Pomysł na... przez użytkownika RudyLisek (218)   6 14 21
0 głosów
1 odpowiedź 1,254 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika einezukunft (105)   1 1 3
+3 głosów
4 odpowiedzi 1,098 wizyt
pytanie zadane 21 czerwca 2021 w Drużyna przez użytkownika Harcerka224 (168)   1 3 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...