• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


ile trzeba miec lat aby zalozyc wlasna druzynę

+2 głosów
Czuwaj!

Mam pytanko czy moge zalozyc druzyne wlasna w wieku 15 lat?

bardzo bym chciala ale nwm czy mozna tak zrobic,prosze o szybką odpowiedz :)
pytanie zadane 25 sierpnia 2014 w Drużyna przez użytkownika Chichiroo (323)   6 12 17
Współczynnik akceptacji: 57%
   

3 odpowiedzi

+6 głosów
 
Najlepsza

Niestety - nie możesz. Podyktowane jest to zapisami §21 Statutu ZHP, który w ust.1 pkt 1 mówi, że funkcja drużynowego jest funkcją instruktorską. Funkcje instruktorskie natomiast (w myśl §21 ust. 2 Statutu ZHP) może pełnić instruktor, a w uzasadnionych przypadkach komendant hufca może dopuścić do pełnienia funkcji instruktorskiej członka ZHP niebędącego instruktorem, który ukończył 16 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje instruktorskie.

Co więcej, instrukcja działania drużyny mówi, że:

Drużynowym może być tylko instruktor ZHP lub członek ZHP w wieku co najmniej 16 lat, po ukończeniu kursu drużynowych i przygotowany do pracy odpowiednią metodyką, który złożył pisemne zobowiązanie do prowadzenia drużyny. Jeśli drużynowy nie jest pełnoletni, właściwy komendant wyznacza pełnoletniego opiekuna, który składa pisemne zobowiązanie do pełnienia tej funkcji.

Żeby móc założyć drużynę musisz więc spełnić następujące warunki:

- ukończyć 16 lat

- ukończyć kurs drużynowych w odpowiedniej metodyce (wcześniej ukończyć kurs przewodnikowski albo zdobyć stopień przewodnika)

- uzyskać zgodę komendanta hufca, który do czasu osiągnięcia przez Ciebie pełnoletności wyznaczy Ci pełnoletniego opiekuna.

odpowiedź 26 sierpnia 2014 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
wybrane 27 sierpnia 2014 przez użytkownika Chichiroo
0 głosów
Aby założyć drużynę, a co za tym idzie zostać drużynowym wymagany jest wiek wędrowniczy, czyli 16 lat. Zdarzają się czasem wyjątki, gdy w trakcie okresu próbnego drużynowy/a ma 15 lat, pod warunkiem, że gdy okres próbny minie będzie się miało już szesnastkę na karku, choć w świetle przepisów nie jest to prawidłowe.

Tu masz link do instrukcji działania drużyny

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CDYQFjAA&url=http%3A%2F%2Fdokumenty.zhp.pl%2Fpliki%2Fzalcznik_20080111_95449_u.zal2_gk_43_2003-harc.doc&ei=dmr7U6CSL-au0QWjyoGICg&usg=AFQjCNHAjhJFJgBJiDzshOE-kv5i88lL7Q&sig2=6F31WBcoRvmWnhScwP9aFA&bvm=bv.73612305,d.bGQ
odpowiedź 25 sierpnia 2014 przez użytkownika Los Bananos (2,991)  
Trzeba by jeszcze zaznaczyć, że i tak potrzebna jest osoba pełnoletnia, jako opiekun drużyny do momentu, w którym drużynowy osiągnie pełnoletność. Przynajmniej tak działało to u nas w drużynie.
Opiekun oraz przeszkolenie do pełnienia funkcji, np. na kursie drużynowych
–4 głosów
Oczywiście to co przedmówcy napisali to sucha teoria zawarta w regulaminach / statucie. W praktyce jest różnie bo wiek drużynowych co raz bardziej się obniża. Zamiast na wiek spojrzałbym raczej na przygotowanie danej osoby do pełnienia tej funkcji. Kursy kursami - moja żona jest drużynową od lat 7 i nigdy nie była na żadnym kursie pwd czy drużynowych :) Ot taka mała patologia. Decyzja należy oczywiście do komendanta hufca i już. On ocenia Twoje doświadczenie harcerskie i wiedzę. Np jeśli masz dobre podstawy (porządny kurs zastępowych i np przybocznych - swoją drogą do tej pory nie wiem co to za kurs xD ), realizujesz stopnie ( w Twoim wypadku masz np samarytankę ) to nic tylko działać!
odpowiedź 27 sierpnia 2014 przez użytkownika Klod (84)   3
Praktyka jest taka, że wiele drużyn działa niezgodnie z metodyką, metodą a czasem i ideą harcerską. Słaby program powoduje, że odchodzi wielu HS-ów i wędrowników, a to z kolei powoduje braki kadrowe. Ładnie to widać w spadającej liczbie członków ZHP, a dokładnie to jednostek (bo średnio osób na jednostkę jest wciąż tyle samo). Oczywiście kto jest ostatnim drużynowym? Z moich obserwacji wynika, że nie jest to doświadczony i dojrzały instruktor tylko często problemy zaczynają się, gdy nagle trzeba oddać drużynę, a jedyny kandydat nie jest jeszcze na to gotowy.

Praktyka jest taka, że jest raczej źle i ma to silny związek z tym, że nikt teorii nie chce słuchać. Kursy kursami, faktycznie często o niczym nie świadczą, ale komendant hufca po kilku rozmowach pewnie nie będzie miał pojęcia, czy ta osoba się nadaje.

Myślę, że Druh dotknął tu zbyt wielu problemów trapiących ZHP spędzających sen z powiek nie jednemu metodykowi :) I oczywiście ma Druh rację choć trochę to zostało zgeneralizowane bo jak wiadomo ZHP kształci wszystkich i każdego z osobna za razem a to znaczy, że autorka tematu może okazać się świetną drużynową np pionu młodszoharcerskiego. Opcji jest kilka: 1. Osoba mając 15 lat ( o rok za mało niż mówi regulamin o kursie pwd ) poczeka cierpliwie jeszcze rok czy dwa i założy świetną drużynę 2. Założy drużynę teraz i będzie się jednocześnie uczyła przewodzenia ludźmi z lepszym bądź gorszym skutkiem ( może się rozpaść niedługo po założeniu tej drużyny bo z tematu wynika, że będzie nowa ) 3. Osoba, której nie pozwolimy się wykazać zniechęci się odmową i odejdzie ( kilka przykładów, które sam obserwowałem ) bo nie hufiec nie zaproponuje jej nic innego 4. ... Od zbyt wielu czynników to zależy. Myślę, że każdy z nas widział przykłady młodych drużynowych którym się udało i takich którym nie wypaliło. Ale jak to powiedział bohater mojej drużyny: Umiłowanie idei bardziej wcieli ją w życie niż najokrutniejsze regulaminy

Podobne pytania

–5 głosów
1 odpowiedź 897 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 6,485 wizyt
pytanie zadane 13 sierpnia 2017 przez użytkownika Aga83 (105)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 999 wizyt
pytanie zadane 8 lipca 2019 w Drużyna przez użytkownika Agnieszka Kowalczy (105)   1 1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 1,613 wizyt
pytanie zadane 14 października 2017 w Drużyna przez użytkownika Measy Camille Jones (165)   5 8 12
+6 głosów
1 odpowiedź 1,290 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...