• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


czy zastęp w drużynie harcerskiej może mieć specjalność?

+4 głosów
Czy zastęp w DH może mieć specjalność? Np. Pożarniczą ect.
pytanie zadane 5 sierpnia 2014 przez użytkownika takjasnenapewno (125)   1 1 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+5 głosów

Cytuję Zasady pracy specjalności w jednostkach harcerskich

2.6. Drużyna w danym roku harcerskim może realizować tylko jedną specjalność. W przypadku drużyn straszoharcerskich i wędrowniczych poszczególne zastępy i patrole mogą zdobywać miano Zastępu (Patrolu) Specjalnościowego. Zastęp (patrol) występuje o nadanie miana do drużynowego. Procedura przebiega w sposób analogiczny do opisanej w punktach 2.1.-2.5.

Czyli nie - takie zastępu mogą być w drużynach starszoharcerskich i wędrowniczych (w innych punktach mowa jest o tym, że w wielopoziomowych też).

Ale specjalności podobno czeka w najbliższym czasie gruntowna reforma, więc może się tu niedługo trochę pozmieniać.

odpowiedź 5 sierpnia 2014 przez użytkownika qj0n (17,474)  
+1 głos
Z tego co ja pamiętam z najnowszej uchwały (http://dokumenty.zhp.pl/299_strona_glowna-viii.uchwaly,_decyzje,_stanowiska_wladz_naczelnych_zhp-rada_naczelna_zhp-uchwaly-2014) specjaliści nie są zawężone do żadnej z metodyk, czyli i zuchy i harcerze też mogą z nich korzystać.
odpowiedź 3 września 2014 przez użytkownika Lucyna Czechowska (385)   4 4 15
Tak, ale w całej uchwale mówi się tylko klubach i jednostkach podstawowych (np. drużynach). Nie ma tam omówionego przypadku, żeby w drużynie niespecjalnościowej funkcjonował zastęp specjalnościowy... Ale może będzie to ujęte w bardziej szczegółowych zasadach...
Intencja była taka, że może. Przecież każdy zastęp ma swój program, więc może mieć specjalność inną niż reszta drużyny.
W ostatecznej uchwale RN specjalności nie są ograniczone do poziomów metodycznych ani nawet do szczepów specjalnościowych jak w ZPS-ach, ale po dyskusji stanęło na takim sformułowaniu, żeby nie blokować wyjątków, a nie żeby promować to jako wyjściową opcję. Ale i tak dotyczy to wyłącznie całych gromad/drużyn.

Nie bardzo sobie wyobrażam funkcjonowanie pojedynczego harcerskiego zastepu specjalnowciowego z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, specjalność to dużo więcej niż tylko wspólna tematyka kolejnych działań; specjalność przenika całość funkcjonowania drużyny, modyfikując obrzędowość, wybór instrumentów metodycznych, nieraz nawet mundury. Da się to pogodzić na poziomie HS-ów i wędrowników, nastawionch dużo bardziej na działania indywidualne i patrolowe, ale raczej słabo u harcerzy.

Po drugie, założeniem specjalności jest długofalowy rozwój harcerzy w danej dziedzinie, stymulujący długofalowy rozwój wszechstronny. Do tego potrzeba kadry o przyzwoitych umiejętnościach specjalnościowych - np. specjalność żeglarska nie jest zabawą od niechcenia w żeglowanie, tylko długofalowym hobby, kończącym się na poziomach umiejętności uznawanych przez świat cywilny i instytucje państwowe - i przy tym umiejącej osiągać cele wychowawcze za pośrednictwem specjalności. To oznaczałoby, że harcerski zastęp specjalnościowy wymagałby przygotowania specjalnościowego znacznej części kadry drużyny, a to prawdopodobnie skończyłoby się po prostu druzyną specjalnościową.

Do tego dochodzi kilka innych drobiazgów, jak np. specjalnościowy ciąg wychowawczy, wspominany w uchwale RN. W sumie moim zdaniem specjalnościowy zastęp harcerski nie jest może absolutnie wykluczony, ale ma sens jedynie w bardzo, bardzo specyficznych okolicznościach, na pewno nie jako opcja do ogólnego stosowania.

Podobne pytania

+8 głosów
2 odpowiedzi 773 wizyt
pytanie zadane 21 marca 2014 w Drużyna przez użytkownika Rivila (234)   3 7 11
+6 głosów
1 odpowiedź 736 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Ala Matusiak (218)   1 3 10
0 głosów
2 odpowiedzi 904 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2016 w Drużyna przez użytkownika dh. Maja (440)   24 53 62
+2 głosów
3 odpowiedzi 854 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika totoro (814)   8 19 33
+3 głosów
1 odpowiedź 1,358 wizyt
pytanie zadane 15 lipca 2014 w Drużyna przez użytkownika Duśka (170)   3 5 12
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...