• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kiedy Przyrzeczenie Harcerskie ?

+20 głosów

Pytanie zadaje z pełną świadomością burzy którą może wywołać.
Moim celem jest poznanie opini innych osób a szczególnie ekspertów i wykorzystanie jej do dyskusji na ten temat.

Podkreślam że chodzi mi o zwykłe dziecko/nastolatka bez żadnych specjalnych problemów, takie standardowe.

Pytanie jest złożone z kilku elementów:

1. Jaki czas powinien upłynąć od wstąpienie dziecka/młodzieży do ZHP do czasu złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego ?

Spotkałam się z conajmniej kilkoma koncepcjami 
od 3-6 miesięcy zawartych w Próbie Harcerki/Harcerza;
- 1 rok: 6 miesięcy oczekiwania a potem 6 miesięcy 
Próby Harcerki/Harcerza;
2-3 lata: potrzebne do zrobienia w/w próby oraz zdobycia pierwszego stopnia;
- ponad 3 lata bo to przecież jest "święty" Krzyż Harcerski;
- aż dziecko/nastolatek pojedzie na drugi obóz harcerski;

2. Jakie "próby" powinny poprzedzać złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego ?

Spotkałam się z następującymi koncepcjami:
- Próba Barw (10 zbiórek) + Próba Harcerki/Harcerza (10 zbiórek) - Próba Barw zawiera elementy Próby Harcerki/Harcerza, po Próbie Barw otrzymuje się barwy drużyny, po Próbie Harcerki/Harcerza skłąda się Przyrzeczenie;

Próba Harcerki/Harcerza (3-6 miesięcy);
- Próba na chustę + Próba na pagony + Próba na beret + Próba na Lilijkę + Próba na Krzyż;
Próba Harcerki/Harcerza (1 rok) po której dostaje się lilijkę + Próba na pierwszy stopień (1-2 lata) po której składa się Przyrzeczenie Harcerskie;

3. Jak powinno się liczyć czas trwania Próby Harcerki/Harcerza ?

Kolejny komplet koncepcji:
- 3-6 miesięcy liczone datami;
- 3-6 miesięcy liczona iloscią zbiórek (10-20 zbiórek);
- rok liczony datą;
- do wyjazdu na obóz;

Przepraszam za bezczelność ale nie pytam jak jest u Was w środowiskach ale jak uważacie że powwinno być.

Świadomie użyłam sformułowań zaczerpniętych z róznych środowisk.

Uprzejmie prosze o argumentację wypowiedzi.

pytanie zadane 16 stycznia 2013 w Metodyka i metoda przez użytkownika Anna Kosterkiewicz (431)   4 6 16
Współczynnik akceptacji: 0%

zmienione kategorie 15 lutego 2013 przez użytkownika Gacek
   
Niektóre koncepcje są niezgodne z aktualnym system metodycznym ZHP, pytasz raczej o to jak powinno być, żeby pozostać w zgodzie z tym systemem, czy raczej jak powinno być niezależnie od systemu?
Ja wiem jaki jest system i go jak najbardziej stosuję.
Uważam że obecna forma jest dobra.
Pytam bo ciekawa jestem argumentacji tych którzy go nie stosują.
A może jednak się mylimy i należy coś jednak zmienić.

6 odpowiedzi

+5 głosów
1. Uważam, że nie dłużej jak pół roku. 3-4 zbiórki zapoznające czym jest drużyna (tzw. zbiórki pierwszego miesiąca) oraz próba max. 6 miesięcy. Próba na przyrzeczenie nie ma być wyczynem a czymś co sprawi, że osoba dowie się czegoś na temat bycia harcerzem.

2. Tylko Próba Harcerza - tak zakładają metodyki

3. 3-6 miesięcy od rozkazu otwarcia PH - próbę otwiera i zamyka rozkaz.
odpowiedź 16 stycznia 2013 przez użytkownika Gracja Bober (4,602)   30 59 101
edycja 16 stycznia 2013 przez użytkownika Gracja Bober
+4 głosów

Jeśli mówimy o dziecku/nastolatku, które przyszło do drużyny i od początku angażuje się w jej działania przychodząc na większość zbiórek, to według mnie:

A. Harcerze, którzy byli zuchami gospodarnymi ("trzeciej gwiazdki") powinni mieć możliwość złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego po 2-3 miesiącach od przyjścia do drużyny. Z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że dla zucha zmiana metodyki jest często dużą i trudną zmianą, więc te 2 miesiące są potrzebne do tego, żeby dziecko zdążyło się zaaklimatyzować w drużynie i rzeczywiście chcieć "zostać prawdziwym harcerzem". Natomiast zuchy gospodarne bardzo często dużo już wiedzą o ZHP, więc nie potrzebują tak dużo czasu jak nowe osobym żeby dowiedzieć się wszystkiego od nowa.

B. Według mnie nie powinniśmy stosować standardowej próby harcerza, gdzie nowy członek drużyny musi sobie wymyślić zadania pod określone wymagania. Powinno się to raczej odbywać na zasadzie obserwacji i ich zapisywania przez drużynowego.
Choćby punkt "kompletuję swój mundur harcerski" - wystarczy, żeby było powiedziane, że po prostu mundur trzeba kupić (nowy lub używany), więc rozpisywanie tego jako zadania "kupię mundur" jest bez sensu.
Wymagania z zakresu wiedzy harcerskiej (Prawo i Przyrzeczenie, Hymn, pozdrowienie "Czuwaj", czy symbolika) powinny być podane do ogólnej wiadomości jako wymagane, aby złożyć Przyrzeczenie. Ale samo przekazanie tej wiedzy powinno się zawrzeć na zbiórkach (drużyny bądź zastępu), albo powinno się przydzielić każdemu nowemu członkowi drużyny swego rodzaju "mentora", który nauczy go podstawowych rzeczy (spotkałam się z czymś takim, choć może się to nie sprawdzić w młodszych drużynach).
Denerwują mnie zadania wymyślanie pod wymagania, które są zupełnie bez sensu - bo po co komu 5 plakatów z symboliką, 3 różne zbiórki o Przyrzeczeniu a do tego 7 postaci graficznych pozdrowienia "Czuwaj"? Harcerz wykonujący takie zadania sam widzi, że to bez sensu, skoro w harcówce wiszą już 3 inne plakaty, a ostatnio ktoś z drużyny nauczył wszystkich hymnu.
Mam nadzieję, że rozumiecie, o co mi chodzi. Nie chodzi mi o rezygnację z próby harcerza, a o zmianę sposobu jej realizacji.

C. W przypadku osób przychodzących do drużyny pierwszy raz w wieku wędrowniczym jestem za tym, żeby było możliwe rozpoczęcie próby wędrowniczej łącznie z próbą harcerza (próba harcerza odbywana w trybie opisanym powyżej).

Dodatkowo uważam, że harcerze powinni mieć możliwość rozpoczęcia realizacji prób na stopnie harcerskie przez złożeniem Przyrzeczenia.

A odpowiadając na pytania podane powyżej, to:
1. Jaki czas powinien upłynąć od wstąpienie dziecka/młodzieży do ZHP do czasu złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego ?
3-6 miesięcy, liczone ilością zbiórek (trudno wymagać gotowości do złożenia Przyrzecznia, gdy jest np. miesiąc przerwy w zbiórkach)
2. Jakie "próby" powinny poprzedzać złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego ?
Próba harcerza odbywana w trybie opisanym powyżej. Przed złożeniem Przyrzeczenia powinno się otrzymać barwy drużyny - jeśli istnieje takowa tradycja w danej drużynia. Ale niekoniecznie jest do tego potrzebna jakakolwiek próba.
3. Jak powinno się liczyć czas trwania Próby Harcerki/Harcerza ?
3-6 miesięcy, liczone ilością zbiórek

Nie opisuję jak jest u mnie w środowisku, a jak powinno to według mnie wyglądać. Zdaję sobie sprawę, że mogę zostać oskarżona o herezje w związku z preferowanym przeze mnie trybem odbycia próby harcerza.

odpowiedź 16 stycznia 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
Co do zuchów gospodarnych zgadzam się w pełni.

Co do wędrowników też się zgadzam.

Co do formy Próby Harcerki/Harcerza to u mnie są np gotowe książeczki - uzupełnianki.

Tam są zawarte wymagania próby w taki sposób że dziecko/nastolatek samodzielnie w odpowiednim dla siebie momencie je wypełnia (treścią i rysunkami) lub w niektórych przypadkach przychodzi po potwierdzenie do kadry.

Natomiast nie wyobrażam sobie realizacji prób na stopnie przez dziecko które formalnie nie jest harcerzem, bo po pierwsze za wcześnie (przy założeniu że po 6 miesiącach składa przyrzeczenie i już może) a po drugie kiedy skoro teraz robi próbę harcerza.

Dwie próby jednocześnie dla nowego dzieciaka to chyba ciut za dużo :)
Co do książeczek-uzupełnianek to rzeczywiście dobry pomysł, ale w drużynach młodszych. Widzę, że mamy trochę inne doświadczenia, bo ja nie wyobrażam sobie moich HSów i wędrowników wypełniających książeczkę ;)

Co do 2 prób jednocześnie - w przypadku, gdy zastosujemy przedstawiony przeze mnie tryb realizacji próby harcerza (harcerz naturalnie poznaje tajniki harcerstwa, a nie rozpisuje i wykonuje zadania), nie widzę tutaj żadnych przeciwwskazań. Próba na stopień to przede wszystkim rozwój osobisty oraz rozwój wiedzy harcerskiej - nowy harcerz przecież już przez te swoje pierwsze 6 miesięcy może nabyć umiejętności, albo rozwinąć się zgodnie z programem próby. Swego rodzaju "przegapienie" tego momentu zawsze kończy się tym, że trzeba wymyślić zadanie, które ma udowodnić wiedzę, którą już się posiada - a przecież można to było zrobić wcześniej, dało się. Szczególnie w przypadku starszych harcerzy, którzy jak dobrze się zakręcą, to chcą po prostu piąć się w górę. Przez 6 miesięcy mogą się naprawdę mocno rozwinąć. Nie mówię tu o realizacji próby na stopień zaraz po wstąpieniu do drużyny, ale niektórzy harcerze są gotowi na dokumentowanie swojego rozwoju już po miesiącu, albo nawet wcześniej.
+3 głosów
Ja uważam, że ścisłe określanie po jakim czasie składa się Przyrzeczenie Harcerskie jest bez sensu, bo każdy wie, kiedy się tego spodziewać. Jeśli widać, że harcerzowi zależy, że się stara, to składa przyrzeczenie. To powinna być niespodzianka, niezapomniane przeżycie. To moim zdaniem najlepsze wyjście. ;)
odpowiedź 16 stycznia 2013 przez użytkownika Rycerka (1,647)   24 38 60
edycja 17 stycznia 2013 przez użytkownika Rycerka
Przepraszam że się uczepię ale ja nie pytałam po jakim czasie "dostaje się Krzyż Harcerski" tylko po jakim czasie składa się Przyrzeczenie Harcerskie.  

Być może dla Ciebie to żadna różnica ale dla mnie ogromna.

Przecież istotą tego wydarzenia jest prawo do przyrzeczenia czegoś, w tym wypadku "służby Bogu, Polsce i bliźnim" oraz "posłuszeństwa Prawu Harcerskiemu".

Stąd potem biorą się określenia "Próba na Krzyż", "Krzyżowanie", "Druhno, kiedy dostanę Krzyż", itd.
Przepraszam, chodziło mi o Przyrzeczenie Harcerskie... Celna uwaga :)
+2 głosów

"- Próba na chustę + Próba na pagony + Próba na beret + Próba na Lilijkę + Próba na Krzyż;
- Próba Harcerki/Harcerza (1 rok) po której dostaje się lilijkę + Próba na pierwszy stopień (1-2 lata) po której składa się Przyrzeczenie Harcerskie;"
Dzieci, które przy takich warunakach i ilościach prób są nadal w tych środowiskach dla mnie rządzą.

W znanych mi środowiskach są stosowane głównie 2 opcje:

- ściśle wg systemu: dziecko wstępuje, po ok. 3 zbiórkach rozpisuje próbę i po 3-6 msc składa Przyrzeczenie
- wg uznania drużynowego dostaje po jakimś czasie barwy drużyny (średnio od 3 msc do roku) i średnio po po roku do 2 od wstąpienia składa Przyrzeczenie (bez próby). Co zdolniejsi i aktywniejsi składają przyrzeczeie po mniej więcej 7 miesiącach.
 

odpowiedź 16 stycznia 2013 przez użytkownika Alicja Stańco (561)   2 5 14
"Dzieci, które przy takich warunakach i ilościach prób są nadal w tych środowiskach dla mnie rządzą."

A mi żal tych dzieci bo to właśnie one żyją w poczuciu że robią coś źle bo skoro inni już złożyli Przyrzeczenie a oni nie, to znaczy że z nimi jest coś nie tak.
chyba nie myślą, że coś jest nie tak, bo wszyscy tak mają.
Znana mi rekordzistka czekała na krzyż 7 lat będąc cały czas aktywną harcerką. Właściwie, to gdy dostała krzyż, to powinna już pod niego dostać podkładkę wg poziomu jej wiedzy, umiejętności i dojrzałości.

Ale, cóż, część instruktorów zakłada, że jest to tak duże wyróżnienie móc złożyć Przyrzeczenie, że trzeba na to czekać latami...
Najgorzej jak czekanie wynika tylko z lenistwa i zapominalstwa drużynowego - a tak też bywa... zwłaszcza w tych środowiskach, o których pisałam,że zdobywa się krzyż po roku do 2 od wstąpienia do drużyny.
Nie wszyscy - widza inne drużyny, mają w nich znajomych i zastanawiają się dlaczego koleżanka z klasy ma już krzyż a oni nie..
To jest zniechęcanie dzieci.
+2 głosów

Moim zdaniem (i z grubasza tak jest u nas w hufcu, a przynajmniej taka ide przyświeca):

  • Kilka zbiórek zanim się dziecko wpisze do ewidencji i stanie się członkiem ZHP w rozumieniu Statutu (uzyska przydział służbowy)
  • w tym samym momencie rozpisanie Próby na Harcerza/Harcerkę i jednocześnie "Próby do drużyny" (czasem ta druga jest elementem Próby na harcerza i to jest najlepsze wyjście)
  • Realizacja próby trwa ok. 6 m-cy. Rzadko krócej, często dłużej- często jest to wina samych członków, którzy się nie garną do samodzielnego dbania o realizację wymagań, czasem to wina drużynowego, który nie dopinguje, nie wymaga, czas mu wolniej płynie:)
  • Po realizacji próby złożenie PH i następnie rozpisywanie kolejnych prób na stopnie adekwatnie do wieku
  • WYJĄTEK - w niektórych środowiskach (najczęściej tych dobrze współpracujących z jakąś GZ) pomija się próbę na Harcerza u Zuchów Gospodarnych (***) i jest tylko jakiś tam 1-2 miesięcy aklimatyzacji i Przyrzeczenie.
  • U wędrowników (jeśli ktoś zaczyna od tego momentu harcerzowanie) realizuje się łącznie próbę na harcerza z próbą wdr. Jeśli zakończą się jednocześnie to jest przyrzeczenie z wtajemniczeniem, jeśli ktoś jest już gotów złożyć PH, a do końca próby wdr mu coś tam brakuje, to może złożyć PH i dalej dokończyć PW.
  • U zuchów jest analogicznie, choć próby mają raczej charakter zbiorowy, w sensie przychodzie ekipa 1-ków i jak się udzielają, widzą jak sie druhna nazywa i coś tam i coś tam to jest chusta, a potem w dalszej konsekwencji jest OZ.

Jednym słowem przyświeca u nas raczej idea wynikająca z opisu metodyk i drużynowi są świadomi (w większości), że jak coś odbiega od tego modelu, to znaczy, że gdzieś jest problem. Raczej rzadziej niż częściej zdażają się roczne próby na harcerza, a już na pewno nie ma realizacji stopni przez złożeniem PH i też nie ma mody na próby na: beret, skarpetkę, pasek itp.

odpowiedź 16 stycznia 2013 przez użytkownika Solo (1,523)   9 28 54
Podoba mi się próba na skarpetkę :)
Dziękuję za odpowiedź :)
+1 głos
W mojej drużynie (o ile się nie mylę) próby nie mają wpływu na złożenie przyrzeczenia. Krzyż dostaje się wtedy, gdy się zasłuży, gdy wykaże się odpowiednie zaangażowanie, przestrzega prawa.
odpowiedź 25 stycznia 2013 przez użytkownika Biszkopcik (328)   2 5 11

Podobne pytania

+3 głosów
1 odpowiedź 727 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2013 w Próby przez użytkownika paulita55 (331)   7 10 21
+4 głosów
1 odpowiedź 735 wizyt
pytanie zadane 10 czerwca 2013 w Drużyna przez użytkownika Gromit27 (1,339)   32 61 89
+5 głosów
3 odpowiedzi 1,250 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2013 w Próby przez użytkownika dhpaulus (402)   10 16 29
+12 głosów
12 odpowiedzi 6,037 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2013 w Pomysł na... przez użytkownika harcerka13 (815)   14 20 34
+4 głosów
6 odpowiedzi 1,164 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2016 w Harcerze Starsi przez użytkownika przyboczna14GZ (167)   4 10 15
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...