Jeśli mówimy o dziecku/nastolatku, które przyszło do drużyny i od początku angażuje się w jej działania przychodząc na większość zbiórek, to według mnie:
A. Harcerze, którzy byli zuchami gospodarnymi ("trzeciej gwiazdki") powinni mieć możliwość złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego po 2-3 miesiącach od przyjścia do drużyny. Z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że dla zucha zmiana metodyki jest często dużą i trudną zmianą, więc te 2 miesiące są potrzebne do tego, żeby dziecko zdążyło się zaaklimatyzować w drużynie i rzeczywiście chcieć "zostać prawdziwym harcerzem". Natomiast zuchy gospodarne bardzo często dużo już wiedzą o ZHP, więc nie potrzebują tak dużo czasu jak nowe osobym żeby dowiedzieć się wszystkiego od nowa.
B. Według mnie nie powinniśmy stosować standardowej próby harcerza, gdzie nowy członek drużyny musi sobie wymyślić zadania pod określone wymagania. Powinno się to raczej odbywać na zasadzie obserwacji i ich zapisywania przez drużynowego.
Choćby punkt "kompletuję swój mundur harcerski" - wystarczy, żeby było powiedziane, że po prostu mundur trzeba kupić (nowy lub używany), więc rozpisywanie tego jako zadania "kupię mundur" jest bez sensu.
Wymagania z zakresu wiedzy harcerskiej (Prawo i Przyrzeczenie, Hymn, pozdrowienie "Czuwaj", czy symbolika) powinny być podane do ogólnej wiadomości jako wymagane, aby złożyć Przyrzeczenie. Ale samo przekazanie tej wiedzy powinno się zawrzeć na zbiórkach (drużyny bądź zastępu), albo powinno się przydzielić każdemu nowemu członkowi drużyny swego rodzaju "mentora", który nauczy go podstawowych rzeczy (spotkałam się z czymś takim, choć może się to nie sprawdzić w młodszych drużynach).
Denerwują mnie zadania wymyślanie pod wymagania, które są zupełnie bez sensu - bo po co komu 5 plakatów z symboliką, 3 różne zbiórki o Przyrzeczeniu a do tego 7 postaci graficznych pozdrowienia "Czuwaj"? Harcerz wykonujący takie zadania sam widzi, że to bez sensu, skoro w harcówce wiszą już 3 inne plakaty, a ostatnio ktoś z drużyny nauczył wszystkich hymnu.
Mam nadzieję, że rozumiecie, o co mi chodzi. Nie chodzi mi o rezygnację z próby harcerza, a o zmianę sposobu jej realizacji.
C. W przypadku osób przychodzących do drużyny pierwszy raz w wieku wędrowniczym jestem za tym, żeby było możliwe rozpoczęcie próby wędrowniczej łącznie z próbą harcerza (próba harcerza odbywana w trybie opisanym powyżej).
Dodatkowo uważam, że harcerze powinni mieć możliwość rozpoczęcia realizacji prób na stopnie harcerskie przez złożeniem Przyrzeczenia.
A odpowiadając na pytania podane powyżej, to:
1. Jaki czas powinien upłynąć od wstąpienie dziecka/młodzieży do ZHP do czasu złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego ?
3-6 miesięcy, liczone ilością zbiórek (trudno wymagać gotowości do złożenia Przyrzecznia, gdy jest np. miesiąc przerwy w zbiórkach)
2. Jakie "próby" powinny poprzedzać złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego ?
Próba harcerza odbywana w trybie opisanym powyżej. Przed złożeniem Przyrzeczenia powinno się otrzymać barwy drużyny - jeśli istnieje takowa tradycja w danej drużynia. Ale niekoniecznie jest do tego potrzebna jakakolwiek próba.
3. Jak powinno się liczyć czas trwania Próby Harcerki/Harcerza ?
3-6 miesięcy, liczone ilością zbiórek
Nie opisuję jak jest u mnie w środowisku, a jak powinno to według mnie wyglądać. Zdaję sobie sprawę, że mogę zostać oskarżona o herezje w związku z preferowanym przeze mnie trybem odbycia próby harcerza.