• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Które z książek OW Impuls polecacie?

0 głosów
Które z książek - reprintów z Oficyny Wydawniczej Impuls polecacie szczególnie?

 

http://impulsoficyna.com.pl/katalog/kategoria,historia-harcerstwo,15

 Chyba zakupię cały cykl prac z dawnego Wydawnictwa Płomienie, wydawnictwa Wolnego Harcerstwa.
pytanie zadane 23 lipca 2014 przez użytkownika Gryf (306)   2 8 18
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

0 głosów
Wszystkie, jeśli ktoś zbiera "harceriana" - bo to wreszcie prawie komplet REPRINTÓW dotyczących początków harcerstwa,który został zebrany w jedną całość, ładnie oprawioną. Brak mi tylko przeskładu i pewnych uwag merytorycznych. Najcenniejsze współcześnie są broszurki Płomieni 9piekielnie trudne do zdobycia, choć dostępne w internecie w pdf), bo to puszczańskie początki w polskim skautingu oraz bardzo istotne reinterpretacje skautowej służby społecznej (do momentu politycznego "socjalizowania"), Harcerstwo Polskie na Rusi i zupełna bomba - szaroszeregowa Szkoła za lasem.
odpowiedź 25 lipca 2014 przez użytkownika Wilk Samotnik (2,486)   9 30 55
Rzeczywiście, książki są wydane bardzo rzetelnie i profesjonalnie. Cały cykl książek "Przywrócić pamięć" jest godzien uwagi ale mnie osobiście wszystkie tytuły nie interesują bo każdy z tych tytułów przestał być unikatem więc mogę dziś grymasić i przebierać. Teraz czekam na "Potrzebę przebudowy" A. Ciołkosza i inne publikacje z początku ubiegłego stulecia. Zapewne pojawią się jakieś spektakularne niespodzianki, czekam z nieukrywaną niecierpliwością.

  W pdf'ie nie znalazłem niczego dotyczącego Wolnego Harcerstwa jednak w sieci można znaleźć w Picasie galerię z prawie kompletnym wydawnictwem WH jednak i w tej galerii brakuje bardzo ważnego albumu z pracą Ciołkosza p.t. "Nowe horyzonty harcerstwa" .

 

10 lat szukałem jakiejkolwiek wzmianki i informacji n.t. książki "Życie pogodne" O. Grzymałowskiego i T. Sopoćki a tu ogromna niespodzianka. Z dnia na dzień ukazuje się ta książeczka i od ręki dowiedziałem się z czym mam do czynienia. Świetna sprawa jako króciutkie gawędy na ogniska.

Brakujące broszurki WH są tutaj zeskanowane w graficznych jpg.:

www.wolneharcerstwo.prv.pl

Stronę założył i wszystkie wydawnictwa zebrał Bartek Zawisza. Nie wnikam w Jego prywatne poglądy, a w swej pracy o WH badał bardziej idee lewicowe w wolnoharcerskim nurcie. Nas interesuje nie ideologia komunistyczna, co do której mamy w większości wyrobione, negatywne zdanie a te nurty, które doprowadziły do większego uwrażliwienia i uspołecznienia służby skautowej i chyba najbardziej przemyślany nurt puszczański, który zdecydowanie przeciwstawiał się ogarniającej harcerstwo lat 20-stych wojskówce. I to jest nadal aktualne i najbardziej cenne współcześnie. Mało tego, ponownie staje się wspaniała alternatywą dla pustego wirtualnego świata komercji. Prócz  tego, jak słusznie zauważyłeś w innym wątku, artykuły w Płomieniach zawierają świetne i wyczerpujące rozważania terminologiczne dot. puszczaństwa. W zebranych reprintach Impulsu brakuje mi uporządkowania i opracowania krytycznego tej i pozostałych subserii.

 

Na stronie pod ww adresem niewiele działa w każdym razie czasopismo Płomienie i Listy do starszych harcerzy nie otwierają się. Tu również w rubryce Listy do starszych harcerzy brakuje tomu p.t. Potrzeba przebudowy A. Ciołkosza, czyli albo autor pominął tą pozycję albo nie było dostępu do źródła.

 Co się tyczy terminologii to dorzuciłbym jeszcze dwa nieaktualne hasła, które się nie przyjęły, czyli pojęcie Tadeusza Wyrwalskiego - Skauting leśny i pojęcie Milana Klimanka - Leśne junactwo.

 Obok dwóch terminów, które zbieżnie funkcjonują w naszym piśmiennictwie, czyli Puszczaństwo i Woodcraft można jeszcze wymienić propozycję Ciołkosza, którą utrwalił T. Wyrwalski a mianowicie Harcerstwo Leśne, które jak wskazali Ciołkosz a potem Wyrwalski jest synonimem słowa Woodcraft.

 Działalność A. Ciołkosza w WH w tak młodym wieku, zasługuje na szacunek i uznanie mimo tego, że jego aktywność na łonie harcerstwa to był króciutki epizod. Abordaż WH przez komunistów spowodował odejście Ciołkosza i innych od tego ruchu.

Tu i ówdzie pojawiły się interesujące komentarze do cyklu jak i samych tytułów serii.  Wg. mnie książki są tak świetnie zredagowane i wydane, że jakieś niewielkie minusiki nie mają jakiegoś większego znaczenia. Szkoda, że nie ma bardziej poczytnej prasy harcerskiej lub forum, na łamach których można by pokusić się o jakąś szerszą dyskusję na temat poszczególnych tomów.
Seria tych reprintów jest bardzo ładnie wydana, to fakt. Współczesnej redakcji nie ma żadnej, bo to są reprinty. I to jest duży minus. Na szczęście w epoce były znakomicie wydawane i redagowane. Świetne współcześnie byłyby  komentarze druha hm. prof. Bogusława Śliwerskiego, związanego z Impulsem.

Strona o której wspominaliśmy używa Picassa Web Albums i wszystko się otwiera.

Brakującą broszurkę mam w oryginale.

Z mojej strony małe sprostowanie. W poprzednim wpisie napisałem, że brakuje tomu p.t. "Potrzeba przebudowy", ta pozycja znajduje się w ewidencji, ja jednak miałem na myśli pracę p.t. "Nowe horyzonty harcerstwa", która jest wypisana ale zupełnie nie otwiera się, po najechaniu kursora na ikonę widać brak aktywności. Co więcej w galerii B. Zawiszy na str. https://picasaweb.google.com/111838264995327161459 również brakuje tego tomu. W tej galerii wszystkie albumy otwierają się ale brakuje "Nowych horyzontów harcerstwa".

Mimo wszystko dziwię się, że po 89' do tej pory nikt nie pokusił się o ponowne wydanie tych zapomnianych tytułów. Właściwie cała przedwojenna "sanacyjna" literatura harcerska po 45 była zablokowana przez cenzurę a materiały o WH były przypominane wybiórczo i to w "lewicowym" kontekście. Dziś jako pierwsza OW Impuls w pięknym stylu uzupełnia tę lukę. Książki, które były skrywane przez kolekcjonerów czy innych posiadaczy na bibliotecznych półkach dziś odnajdują światło dzienne. Rozumiem, że wiele z tych tytułów było prawie kompletnie nie znanych i wypływały jedynie np. w ramach pozycji bibliograficznych w wydaniach współczesnych książek, mimo wszystko brak tej literatury przed i po 89' był zupełnie białą plamą w historii naszego ruchu.

 Świetny komentarz do serii "Przywrócić pamięć" napisał prof. B. Śliwerski http://www.impulsoficyna.com.pl/aktualnosci/przywrocic-pamiec-wojciech-sliwerski,804.html

 

A. Ciołkosz nie występował tylko przeciw tzw. wojskówce ale również przeciw burżuazji, klerykalizmowi, kapitalizmowi o ile jego pacyfizm w tamtych czasach był zrozumiały, bo żył w czasach I WŚ i wojny polsko bolszewickiej o tyle jego poglądy na temat ww można potraktować jako hasła żywcem zdjęte z rewolucji październikowej.

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 267 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2023 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Bodzio (115)   1 4
+2 głosów
1 odpowiedź 875 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2021 w Drużyna przez użytkownika st..ff (115)   1 1 4
0 głosów
1 odpowiedź 680 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2020 przez użytkownika Madalene27 (248)   3 4 10
0 głosów
0 odpowiedzi 186 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca 2019 w Pomysł na... przez użytkownika Ronnie (790)   11 29 48
+4 głosów
1 odpowiedź 1,048 wizyt
pytanie zadane 24 maja 2019 przez użytkownika Jula (130)   1 1 6
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...