• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Próba wodza - co to właściwie jest?

+1 głos
Z "próbą wodza" jako np. jednym z zadań próby wędrowniczej spotkałem się już kilkukrotnie. Czym właściwie jest "próba wodza"? O co chodzi? Skąd to się wzięło? Na czym polega?

Proszę o rzeczowe odpowiedzi a nie odsyłanie do zakupu książek, jak to często tutaj bywa.
pytanie zadane 23 lipca 2014 w Próby przez użytkownika JM (1,842)   24 45 64
Współczynnik akceptacji: 75%
   
Rozumiana przez Ungeheuera "próba wodza" nijak się ma do próby wędrowniczej.

Dopytaj autora/opiekuna wspomnianej przec Ciebie próby o co właściwie mu/im chodzi.

Bo chyba coś "nazmyślali".

3 odpowiedzi

+2 głosów

Kiedy wszystkie odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytania są dostępne tutaj:

http://www.2ldh.org/historia/biblioteka/proby_wodzow.pdf

Szczerze polecam przeczytać (chociaż wstęp i pierwszy rozdział) i zaspokoić swoją ciekawość - a jeśli nie do końca o to Ci będzie chodziło - doprecyzować pytanie.

odpowiedź 23 lipca 2014 przez użytkownika kozomonster (127)   1 1 5
+2 głosów

Najlepszym rozwiązaniem jest zapewne sięgnięcie po książkę, podany przez kozomonster link jest bardzo użyteczny (choć wolę moją papierową wersję). Aczkolwiek chyba nie o to chodziło, by do książki odsyłać, tylko podsumować temat więc spróbuję w kilku zdaniach to zrobić poniżej.

"Próby wodzów" są pewnym narzędziem metodycznym powstałym jeszcze przed wyjściem książki Leopolda Ungeheuera o tym samym tytule. Oznaczały zbiór harców które stawiano przed harcerzami by wyrabiać ich siły i dzielność. Ungeheuer pisał o tym, jak wykorzystać te próby i harce by uzyskać najlepsze efekty. Gdy harcerz staje naprzeciw wyzwania, dobywa swoich sił a jego dzielność wzrasta. Następnie gdy już zmierzy się z przeciwnościami, i pomyślnie przejdzie próbę, ich poziomy spadają, lecz już nie do tego samego poziomu. Stawianie przed nim kolejnych prób i wyzwań w odpowiednim czasie i odpowiednim stopniu trudności sprawi, że wzrosną one na stałe. W ten sam sposób działa również zastęp, który nabywając umiejętności organizacyjnych, wyrabiając swoje siły, dzielność i zgranie, stanie się z czasem coraz lepszy, jeśli postawić przed nim szereg dobrze przemyślanych i ciekawych zadań, z których jedno prowadzić będzie do kolejnego.

"Próby" powiązał Ungeheuer z "widmami harców" - symbolizującymi poszczególne i różne siły i dzielności które dany harc wyrabia i których wymaga. Symbolika ta wykorzystana w odpowiedni sposób (np. obrzędowy) spełniała podobne zadanie jak symbole sprawności - pozwalając harcerzowi spojrzeć wstecz na próby które przeszedł i wprzód na siły których jeszcze nie opanował i nie dobył.

W praktyce więc "próby wodzów" powinny oznaczać harce i próby dzielności stawiane przed harcerzem jako indywidualne wyzwania którym musi sprostać. Być może są w Twoim środowisku stosowane w obrzędowej formie, bądź też ich zbiór jest przez Was w jakiś sposób usystematyzowany.

Warto wspomnieć, że oryginalny zestaw prób zaproponowany jako przykład przez Ungeheuera był bardzo różnorodny i ciekawy - wahając się między sytuacjami naturalnymi których dostarcza "harcerska droga", oraz sztucznymi, zaaranżowanymi specjalnie na te potrzeby. Moja ulubiona:

Czy masz w domu kota? Nie? - to tem lepiej, bo jest mi właśnie potrzebny kot na krótką chwilę. Przynieś mi skąd chcesz kota, nie robiąc mu żadnej krzywdy.

Przyniosłeś! No zuch z Ciebie, a teraz uważaj, bo puszczam go na wolność, a Ty prędko narysuj mi szkic drogi jaką on teraz przebywa, zdążając do domu.

Pozdrawiam :-)

Adam.

odpowiedź 29 lipca 2014 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82
–1 głos
Może powinieneś przeczytać "Próby wodzów" L. Ungeheuera? : D
odpowiedź 23 lipca 2014 przez użytkownika Gryf (306)   2 8 18
troll dnia ;)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 562 wizyt
pytanie zadane 29 listopada 2020 w Próby przez użytkownika Aventix (106)   1 1 3
+1 głos
2 odpowiedzi 2,290 wizyt
pytanie zadane 19 października 2014 w Metodyka i metoda przez użytkownika JM (1,842)   24 45 64
+1 głos
1 odpowiedź 355 wizyt
+4 głosów
2 odpowiedzi 600 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 769 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2014 w Próby przez użytkownika Hope. (115)   2 3 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...