• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zastęp w drużynie harcerskiej

+3 głosów
Jak to u Was wygląda z zastępami w drużynach HARCERSKICH (4-6 klasa podstawówki). Czy zastępowym jest ktoś w wieku reszty zastępu, czy może wspierają Was w tej kwestii harcerze starsi i to oni pełnią funkcję zastępowych? Kto prowadzi zbiórki? Zastępowy w wieku lat 11? Czy np. przyboczny?

Moja drużyna to drużyna harcerska, w jej skład wchodzą wyłącznie harcerze i harcerki będący uczniami klas 4-6. Do tej pory praktykowane były dwie wersje:
1. zastępowy w wieku zastępu, a do tego opiekun zastępu, którym był przyboczny lub drużynowy;
2. Zastępowym był przyboczny lub drużynowy (bo i tak to on przeprowadzał zbiórki zastępu).

Obydwie wersje mają swoje wady (druga o wiele, wiele więcej). Na tym obozie przekazałam dwa zastępy do drużyn starszoharcerskiej (te zastępy działały zgodnie z wersją 1.). Do mojej drużyny przekazane zostały zuszki, póki co nie utworzyłam zastępów, ponieważ mam właśnie dylemat jak to rozwiązać. Nie ma u nas możliwości, aby zastępowym był gimnazjalista, ponieważ harcerze starsi są po prostu członkami drużyny starszoharcerskiej działającej w tym samym szczepie.

Nie wiem jak to rozwiązać, aby system zastępów funkcjonował jak najlepiej.
pytanie zadane 15 lipca 2014 w Drużyna przez użytkownika Duśka (170)   3 5 12
Współczynnik akceptacji: 50%

edycja 15 lipca 2014 przez użytkownika Los Bananos
   
Wkradła się literówka, poprawiłem ;)

1 odpowiedź

+4 głosów
Nie ma recepty na szczęście w takiej sytuacji. Sądzę że każdy się z takim  problemem zetknął, dla jednego skutkuje rozwiązanie 1, dla innego 2, tak było, jest i będzie.

Jednakże.

Zgodnie z ideą zastępu działać powinniśmy zgodnie z przypadkiem pierwszym, czyli zastępowym jest rówieśnik reszty. Ma to za zadanie (jak wskazał Bi-Pi) kształtować liderów grup, kształtować umiejętności przywódcze osoby która się wyróżnia spośród reszty, jednocześnie zachowując sprawiedliwe traktowanie wszystkich. Przyboczny/ktoś z wyższego pionu nie spełni roli zastępowego tak, jak rówieśnik. Przyboczny ma inne obowiązki. Harcerz starszy ma swoją drużynę i swój zastęp, pracuje w inny sposób, nie ma już takiej więzi z zastępem, jak kolega z klasy lub rówieśnik.

 Zastępowy, jak i drużynowy powinien uczyć się na błędach, dlatego powinien mieć w dużej mierze 'wolną rękę'.

To sprowadza się do kolejnej rzeczy, część ludzi mnie ukamienuje, reszta mi przyzna racje, a mianowicie 'opiekuna' zastępu. Jak już wyżej napisałem, zastęp powinien działać w dużej mierze samodzielnie, bez ciągłego nadzoru 'głupich dorosłych', którzy nam nie ufają. Tutaj niestety na przekór skautom/harcerzom staje genialny system prawny, który zakazuje takiej działalności (czyli dzięki temu metoda harcerska idzie w krzoki). Spotkałem się z kilkoma instruktorami którzy wolą puścić zastęp samodzielnie w miasto, a nie wiecznie trzymać je za rączkę podczas gry/zwiadu. Też tak uważam. Ale niestety prawo karne nieźle nam w takowej sytuacji może dopiec.
odpowiedź 15 lipca 2014 przez użytkownika Los Bananos (2,991)  
Czy mógłbyś wskazać konkretny cytat "wskazań Bi-Pi" z którego ma niby wynikać iż zastępowy to "rówieśnik reszty" ?

Podkreślam - konkretny cytat.

W tym zdaniu konkretnie nie chodziło o to, o co pyta druh, tylko o cechy jakimi się powinien charakteryzować i rozwijać. Baden-Powell jako zastępowych zwykł wskazywać chłopców nie wyróżniających się wiekiem od swojej grupy, niestety nie jestem w stanie takowego cytatu wskazać, ale sadzę że czytając 'Skauting dla chłopców' lub 'Wilka który nigdy nie śpi' można dojść do takowych wniosków.

Jako uzupełnienie mojej odpowiedzi mogę dodać cytat B-P o tym, ze zastępowy ma się uczyć odpowiedzialności będąc w dosyć młodym wieku:

"Jeśli drużynowy obdarzy prawdziwą odpowiedzialnością zastępowego, (…) uczyni więcej dla ukształtowania charakteru tego chłopca, niż nie wiem ile godzin lekcji w szkole."

Co do kwestii  - prawo a zastęp, warto poczytać o sprawie Ariela Fecyka. W szczególności ciekawe są wnioski płynące z tej sprawy.

Na początek sam wyrok. Polecam przeczytać uzasadnienie. ;)

http://komunikaty.gk.zhp.pl/node/100
Ponieważ plik na stronie GK ZHP to pdf kiepskiego skanu, polecam link do pliku w bazie orzeczeń Sądu Najwyższego (pdf - tekstowy) . >>> http://www.sn.pl/Sites/orzecznictwo/Orzeczenia2/V%20CSK%20110-11-1.pdf
A wracając do Bi-Pi, to po szybkim odświeżeniu sobie treści "Skauting dla chłopców" i "Wilk który nigdy nie śpi" jakoś nie mogę dojść do wniosku że najlepszym zastępowym 10-letnich "biszkoptów" będzie jeden z nich.

Podobne pytania

+8 głosów
2 odpowiedzi 863 wizyt
pytanie zadane 21 marca 2014 w Drużyna przez użytkownika Rivila (234)   3 7 11
+4 głosów
2 odpowiedzi 761 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2014 przez użytkownika takjasnenapewno (125)   1 1 3
+4 głosów
3 odpowiedzi 715 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2015 w Drużyna przez użytkownika Jeleniowaty (1,891)   7 21 50
+6 głosów
1 odpowiedź 800 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Ala Matusiak (218)   1 3 10
0 głosów
2 odpowiedzi 1,194 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2016 w Drużyna przez użytkownika dh. Maja (440)   28 53 62
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...